Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea I)

6215 posts, 1322897 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 260 261 262 263 264 265 266  ... 444
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB Puss in Boots

Eu nu inteleg cum sa ai tupeul sa dai asa ceva pe goarna. Incurajarea TP?  :lol:  :lol:  Poate mersul pe jos de la ultima statie a lui 21 de pe Mosilor pana la bulevard, legatura cu 381 si vice-versa.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB ByOnu

georgica2704 wrote:
În urmă cu ceva vreme le-am trimis o sesizare prin care propuneam ca linia 5 sau 16 să întoarcă la Sf.Vineri...


Poti te rog sa pui citat din raspunsul primit cu exactitate si aici?

Si eu am primit un raspuns asemanator in 2015:

“...distanta dintre cele doua terminale la care faceti referire, este de circa 400 de metri, ceea ce reprezinta o valoare mai  mica fata de distanta medie intre doua statii (interstatia medie) pe reteaua de transport public care este de circa 500 de metri. Totodata, traversarea intersectiei Str. Sf. Vineri cu Bd. Corneliu Coposu, precum si intoarcerea si  stationarea unei linii suplimentare de tramvaie in terminalul “Piata Sf. Vineri”, pot conduce la blocarea circulatiei, la perturbarea programelor de circulatie si implicit, la justificate nemultumiri din partea majoritatii calatorilor."

Mie imi este evident faptul ca RATB iti raspunde orice minciunica trebuie astfel incat sa fie cum vor ei la un anumit moment in timp. Am invatat asta inca de cand am mutat statia lui 605 de la Hristo Botev. Tot asa mi-au trimis niste povesti, apoi au mutat-o, iaca s-a putut.

Nu ar fi fost mai fair sa ne raspunda: "Va multumim pentru sugestie. In prezent insa nu avem in vedere prelungirea unui traseu la Sf Vineri."?! Atat de simplu.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB V2A

Au modificat timpii semafoarelor în intersecția Sf. Vineri/Coposu.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB ByOnu

Nu stiu ce au facut, dar acum statia de plecare s-a transformat in a 3-a linie de stationare la Sf. Vineri, efectiv stau cate 4 tramvaie acolo. Frecventa lui 21, in intervalul testat de mine, a crescut de la 5 min la 8 min.

Iar noile statii sunt complet inaccesibile calatorilor datorita masinilor parcate (ma ocup eu de asta, trimit azi sesizari catre institutiile vizate pentru instalarea stalpisorilor).
WhatsApp Image 2018-06-25 at 14.03.07.jpeg (150.3 KB; downloaded 2691 times)
Tramvaiul este in statie integral, chair daca are usile inchise.
WhatsApp Image 2018-06-25 at 14.03.07 (1).jpeg (387.83 KB; downloaded 2678 times)

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB punmeister

Nu poate sa ia si API pozitie?

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB Puss in Boots

Pt un rahat de genul asta unii in Vest ieseau in strada si faceau manifestatie...

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB ByOnu

Eu am trimis azi o sesizare Brigazii Rutiere pentru montarea de stalpisori in statiile de tramvai de pe Mosilor Vechi.

Depinde ce intelegi prin a lua pozitie. Nu prea ai ce pozitie sa iei fara sa cunosti ce vor sa faca in primul rand. Si trebuie sa fim seriosi, nici situatia de pana acum de la Sf. Gheorghe nu era divina. Desigur, nu asa se rezolva, but still.

As vrea sa vedem proiectul mai intai. Problema mea, personala, nu este in sine scoaterea terminalului din exploatarea curenta, cat lipsa consultarii, a unui proiect. Efectiv vine compania de transport si zice de spatii pietonale.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB cris_m

Da ma mir ca nu fac scandal vatmanii cum s-a intamplat si in cazul lui 1 cand inca era la Sura Mare...

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB 1689

Pragmatic judecind, de ce ar fi deranjati vatmanii de schimbare si/sau de intirzieri ? Ei sint platiti la ore de program si - daca nu ajung la timp la capat de linie pentru schimbul de tura din cauza traficului - sint platiti cu ore suplimentare (sau compensat cu zile libere).

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB cris_m

Ca nu poti sa stai ca lumea la capat, la o tigara, la un suc, la un covrig... nu stiu.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB ikarus13

O sa faca scandal cat de curand si ei.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB Victor92

Daca memoria nu ma inseala, cred ca am mai scris in trecut despre probleme de la capatul "Gara Progresul" unde in clipa de fata intorc liniile 102, 116 si 216.
Situatia de la sfarsitul lunii Iunie 2018 o vad si mai tragica pentru ca la fiecare ploaie se formeaza niste balti imense pe care soferii nu stiu cum sa le mai ocoleasca. Problema e ca cine stie ce gropi se pot ascunde sub balti, iar sansele ca un autobuz sa ramana intepenit acolo consider ca vor creste pe zi ce trece.
De altfel, soferii nu au un capat civilizat (ma refer la o toaleta curata), acestia fiind nevoiti sa isi faca nevoile in boscheti. Dintre cele 3 linii, soferii de pe 116 sunt cei mai ghinionisti, ceilalti avand posiblitatea sa mearga la o toaleta cat de cat mai curata la capatul Bd. Basarabia, respectiv Zetarilor.
Nu as vrea sa stiu cum e noaptea acolo, dar din pacate multe nu se pot face pentru ca zona respectiva (capatul, strada - nici nu stiu cum sa-l denumesc) apartine celor de la calea ferata, nu Primariei Sectorului 4 sau a Municipiului Bucuresti.
Masuri nu prea ar fi, deoarece capatul "C.F.R. Progrestul" e populat de dubari, de liniile preorasenesti, iar o eventuala stationare a celor 3 linii ar da zona respectiva peste cap.
Logic si normal, ar fi ca la C.F.R. Progresul sa fie amenajat un capat civilizat, precum cele de la Ghencea sau Piata Presei ...

Sa urmarim cateva poze realizate in cursul zilei de astazi, 29 Iunie 2018.
DSC_0664.JPG (186.99 KB; downloaded 3132 times)
DSC_0665.JPG (246.78 KB; downloaded 3132 times)
DSC_0666.JPG (202.07 KB; downloaded 3134 times)
DSC_0674.JPG (178.64 KB; downloaded 3131 times)
DSC_0682.JPG (191.61 KB; downloaded 3128 times)
DSC_0757.JPG (198.69 KB; downloaded 3128 times)

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB Victor92

Si o serie de autobuze prin mica Venetie de la Gara Progresul.

4333 - Linia 102 - Gara Progresul





4682 - Linia 116 - Gara Progresul





4839 - Linia 102 - Gara Progresul





4844 - Linia 102 - Gara Progresul





4459+4741 + 4839  





Si o captura de saptamana trecuta.

4527+ 4846 - 22 Iunie 2018  



 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB / STB V2A

De mai mulți ani linii ca 61, 62, 137 și 138 au orar diferit sâmbătă față de duminică. Sâmbăta vin mai prost decât duminica. Există vreun motiv? Ar trebui să vină la fel în ambele zile (după programul de duminică, eventual chiar ușor suplimentat).

 


Go to page:  1  ... 260 261 262 263 264 265 266  ... 444
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420544 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use