MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Accidente / incidente

2545 posts, 582916 views
 
Go to page:  1  ... 109 110 111 112 113 114 115  ... 182
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente Florinds

1:50 si inseamna ca vin la minut...

 


Re: Accidente / incidente zapacitu

Intervalul intre momentul din care nu mai vezi stopurile trenului care pleaca si momentul in care vezi farurile metroului care se apropie... un minut si ceva (chiar daca si ceva e 45 secunde). Deci da... un minut :))

 


Re: Accidente / incidente Florinds

Si mai e si Rex care vine cu afisajele de pe M2 numai cu 1 si 0... Pipera 1, Berceni 0 etc... Parca avem numai baza 2.

 


Re: Accidente / incidente misterr

Astăzi ora 16:07 la intrarea în Piața Unirii dinspre Universitate:

- frînare de urgență, venit grămadă în nas
- anunț din partea mecanicului: „Stimați călători, îmi cer scuze pentru frînarea de urgență, dar cineva s-a prefăcut că împinge un căruț cu copil în fața trenului”
- după trei minute de staționare în tunel (pe jumătate intrat în stație) trenul se pune încet în mișcare, trage la peron și deschide ușile
- mesaj din nou din partea mecanicului prin megaoaie: „Domnilor însoțitori, vă rog să vă prezentați în proximitatea jumătății trenului, există un căruț de copil cu aparținători, o să vă explice călătorii ce s-a întîmplat”
- după încă un minut trenul închide ușile și pleacă
- n-am apucat să văd nici căruțul, nici copilul, nici aparținătorii, nici însoțitorii, nici mecanicul, dar măcar am ajuns cu bine acasă

 


Re: Accidente / incidente aztec

Cred ca e prima data cand aud asa ceva....
Adica cineva care sa explice si sa ceara scuze.
Bravo lui ca a fost vigilent.(nu citea ziarul sau se uita pe telefon)..si apoi a si cerut scuze.

 


Re: Accidente / incidente mcosmin

Eu am auzit de mai multe ori in ultima vreme mecanici sa isi ceara scuze pentru franele violente.

Pana la urma e un stres imens cu toti idiotii care fac glume proaste.

 


Re: Accidente / incidente WT_fan06

Da, mecanicii îşi cer scuze atunci când e cazul. Şi atunci când a fost fum în stația Universitate, mecanicul a intervenit şi şi-a cerut scuze că nu poate opri în acea stație.

 


Re: Accidente / incidente shoppy

In cazul franarii de urgenta partea nasoala este la sfarsit si este timp berechet sa atentionezi, eu mereu imi atentionez cunoscutii "tineti-va de bare, asta este franare de urgenta", si mecanicul ar putea da un anunt in timpul franarii de genul "aceasta este o franare de urgenta, va rugam sa va tineti de bare".

 


Re: Accidente / incidente misterr

La nivelul tehnicii actuale, nu e mare lucru ca la acționarea frînării de urgență să fie emis automat și un mesaj preînregistrat de avertizare...

 


Re: Accidente / incidente Puss in Boots

O franare in cazul unui eveniment neprevazut mi se pare atat de rapida si de brusca incat n-ai cand si cum sa mai trimiti si anunt. Sau pana il trimiti si se duce mesajul s-a franat deja demult, deci care e rostul? Daca se declanseaza mesajul la actionarea franei, atunci trenul deja se opreste pana se termina anuntul. Ok, ma ajuta sa stiu ca e o franare de urgenta dar atat. Efectul s-a dus deja si daca a fost sa pic, am picat deja. Pe jos, peste unii, peste altii, m-am lovit etc. Tehnic o fi posibil, dar cu partea mea de franari de urgenta nu cred ca un anunt vocal ar fi schimbat atat de mult rezultatul.

 


Re: Accidente / incidente Florinds

shoppy wrote:
In cazul franarii de urgenta partea nasoala este la sfarsit si este timp berechet sa atentionezi, eu mereu imi atentionez cunoscutii "tineti-va de bare, asta este franare de urgenta", si mecanicul ar putea da un anunt in timpul franarii de genul "aceasta este o franare de urgenta, va rugam sa va tineti de bare".

Tu gandesti cat dureaza pana se termina anuntul?... E terminata de mult timp franarea. De unde atata timp berechet sau inseamna ca nu mai este franare de urgenta.

 


Re: Accidente / incidente Puss in Boots

Poate shoppy glumea :)

 


Re: Accidente / incidente shoppy

Daca este de la viteza > 50km/h atunci este timp destul.

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Relaxați-vă, evident#shoppy glumește în continuare.

 


Go to page:  1  ... 109 110 111 112 113 114 115  ... 182
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use