Metrou File de Poveste

Prezentări, discuţii, noutăţi despre infrastructura metroului bucureştean

Re: Metrou File de Poveste

Mesajde 1689 » Lun, 09 Iul 2018, 23:20

subway guru scrie:[...]
1689 scrie:Inundarea statiilor Unirii 1 & 2 a avut loc dupa punerea in circulatie a M2 si nu s-a datorat ploilor abundente. Pur si simplu au gaurit peretele dintre caseta colectoare si metrou linga fostul spital Brincovenesc cind au demolat planseul de peste Dimbovita intre Unirii si Opereta.
N-am sa uit mirosul pestilential (mai ales in Unirii 2) care a dainuit o lunga perioada de vreme.

Nu acolo ci in aval de Şerban Voda...si evident din cauza ploilor abundente...
S-a inundat mai intai M1 si apoi printr-un foraj vertical pentru cablurile de comunicatii dinspre dispecerat si M2

Sigur-sigur a fost in aval de Serban Voda ? Intimplator in ziua aia eram in ultimul bloc de pe Cantemir spre Piata si am auzit clar detonatia inspre Tribunal dupa care la scurt timp au inchis intrarea in metrou de la Horoscop.
De plouat, a inceput sa ploua spre seara.
1689
Membru Silver

Mesajde sab » Vin, 19 Oct 2018, 20:08

O harta care cuprinde racordurile care urmau a fi executate dupa M2 si (fosta) M3.
Ce mi se pare foarte interesant este ce se petrece in sud. Sunt doua racorduri, unul care vine pe sub sos Alexandriei si Calea Rahovei si ajunge la Unirii si altul care vine pe sub Giurgiului si ajunge la Pieptanari, prelungindu-se inca o statie dupa Pieptanari.
Insa in variantele mentionate aici viewtopic.php?f=200&t=1629&start=84#p54729 se vorbeste de un singur racord. Practic se produce un mix interesant intre cele doua racorduri, mentionandu-se unul care vine din Rahova, dar ajunge la Pieptanari.
Daca data mentionata este corecta (noiembrie 1988, adica atunci cand M2 era finalizata), inseamna ca la constructia M2 au fost in carti ambele racorduri din sud, dovada amorsa de la Eroii Revolutiei, orientata catre sos Giurgiului.
In timpul constructiei sau ulterior , planurile s-au schimbat si au conceput un alt racord, care venea din Rahova la Eroii Revolutiei dinspre Nord, iar cel de pe Giurgiului picase. Probabil ca nu voiau sa mai sape in Pta Unirii , dar nu voiau sa renunte la zonele industriale de pe Alexandriei-Rahova, mai importante decat cele de pe Giurgiului. Sau era doar vorba de "ieconomie". Nu stiu daca amorsa mai era folositoare in acest caz. Poate, cine stie, uneau racordurile si face o mini-magistrala doar in sud Rahova-Giurgiului.
Ma gandesc ca daca apucau sa faca aceste racorduri, adio magistralele din planurile de azi...
Fişiere ataşate
r_walther.jpg
r_walther.jpg (159.47 KiB) Vizualizat de 1528 ori
sab
Membru Gold

Mesajde shoppy » Vin, 19 Oct 2018, 21:34

Parca era si o imagine mai detaliata cu acea harta dar nu o mai gasesc.
Cel mai valoroase sunt scheme reale de alimentare electrica de pe margini, daca le-as vedea pe acelea...
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde 1689 » Mie, 07 Noi 2018, 00:51

Reportaj despre Metrou realizat de Sahia Film, aproximativ 1980 (?)
(TibiV, atentie, limbaj specific vremii :) ).
1689
Membru Silver

Mesajde subway guru » Vin, 16 Noi 2018, 16:40

Astazi zi aniversara.
La multi ani de metrou cu prilejul implinirii varstei de 39ani!
:bere:
subway guru
Membru Silver

Mesajde zapacitu » Mie, 27 Feb 2019, 19:36

@subway guru - pana la urma cum se termina povestea de la Dristor 1? Pomeneai pe un alt topic cum din mintea "rasaritului" ati fost pusi sa "dati cu capul in zid" atunci cand s-a construit D2. Chiar am recitit topicul asta si nu am gasit detalii. Sunt si eu curios :)
zapacitu
Membru Silver

Mesajde subway guru » Mie, 27 Feb 2019, 19:57

Sigur am scris pe undeva pe larg <povestea M3> ca asa s-a numit ca investitie magistrala de la gara spre Stefan cel Mare.
Pe scurt, initial traseul era GdN cu statii suprapuse, pe Titulescu si in final de la Iancului la Pantelimon.
Dupa nenumarate <vizionari> la <salitza> si trasee care au <baleiat> de la est spre sud toate posibilitatile de a ajunge cumva la depoul Pantelimon care era deja inceput, toate respinse, am propus un traseu radical diferit, care sa urmeze bulevardul <semi-inel>, asa cum s-a dorit, prin statiile subterane de tramvai, pana la statia de metrou Mihai Bravu M1. Daca pana atunci <carmaciul> ne tot trimitea acasa <sa mai studiem> de data asta, abia de data asta a baiguit <nu, nu, reveniti> si asa am ajuns cu M3 infundat la D2, varianta acceptata imediat cu felicitari <vedeti ca stiti!>.
Asta e povestea pe scurt.
subway guru
Membru Silver

Mesajde sab » Mie, 27 Feb 2019, 20:20

Cam ciudat pana la Mihai Bravu, care este aproape de Dambovita. Se faceau alte tuneluri paralele cu cele actuale ?
Si de ce a trebuit neaparat sa se faca o statie "cu capul in zid" la Dristor2. Alta solutie de statie nu exista ?
sab
Membru Gold

Mesajde subway guru » Mie, 27 Feb 2019, 20:59

Nu e deloc <ciudat>, era o solutie mult mai eleganta de corespondenta, cu posibilitate de prelungire <pe inelara sud>. Recunosc, a fost o <fortare intentionata> si-mi apartine in mare masura dar alta posibilitate de iesire din incertitudine nu aveam la indemana si s-a dovedit eficienta!
P.S.
sab, stiu prea bine ca esti un tip extrem de meticulos, m-ai putea ajuta sa regasim <povestea completa> a M3 prin arhiva forumului?...nu pentru mine, ci pentru <echipa> de tineret!
Multumesc anticipat!
:mrgreen:
Ultima oară modificat de subway guru pe Mie, 27 Feb 2019, 21:03, modificat 1 dată în total.
subway guru
Membru Silver

Mesajde sab » Mie, 27 Feb 2019, 21:02

Hmmm, inca o subtraversare a Dambovitei in acelasi loc ?
sab
Membru Gold

Mesajde subway guru » Mie, 27 Feb 2019, 21:04

Nu neaparat, la vremea aia pe mana stanga in afara de <Farmec> nu erau decat gradini de zarzavat...
subway guru
Membru Silver

Mesajde zapacitu » Joi, 28 Feb 2019, 11:13

Echipa de tineret multumeste cu stima :bere:

Exact ce scrisesei pe aici am mai citit (nu musai pe topicul asta) - credeam ca mai e ceva. Cred ca am inteles eu gresit (scuze!) cand te-ai exprimat ca ati fost pusi sa "dati cu capul in zid" - am inteles ca ar exista rationamente tehnice pentru care nu se poate prelungi D2-ul spre sud/orice alta directie. Ma asteptasem la detalii referitoare la DE CE e un zid forma actuala (si implicit de ce nu s-ar putea prelungi liniile de la D2). Da, mi-e clar ca nu e o lucrare simpla (gen DT34 - groapa statia, tbmu, inchizi si pa), ci o mega-complexitate, dar macar ar fi posibila? Stiu ca discutia (asta, nu topicul) a plecat in contextul potentialului de prelungire al magistralelor actuale...
zapacitu
Membru Silver

Mesajde subway guru » Joi, 28 Feb 2019, 14:39

Din pacate nu ma pot baza decat pe memorie, documente scrise in ultimii ani ai <iepocii> de aur nu se mai emiteau de la Cancelaria Prezidentiala, toate ramaneau simple <indicatii verbale pretioase> si nici martori oculari care sa confirme sau sa infirme nu prea mai sunt!
subway guru
Membru Silver

Mesajde subway guru » Joi, 28 Feb 2019, 19:54

@sab
Fiind o <solutie> aruncata pe tapet <la disperare si exasperare> nu s-a insistat prea mult pe <solutiile> constructive, ce-mi amintesc cu siguranta e ca la intersectie era cu galerie si demolarea cladirilor de pe <mana dreapta>...
Odata respinsa varianta iti dai seama ca toate planurile au fost aruncate <la gunoi>...munca in zadar!
subway guru
Membru Silver

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Reţeaua de metrou din Bucureşti