Regiunile RomânieiOlteniaJudețul DoljTransportul în comun din municipiul Craiova (RAT SRL)

 

Topic: Statii, bilete, indicatoare

17 posts, 7127 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Statii, bilete, indicatoare Victor92

Din punct de vedere a ofertei tarifare, RAT Craiova are preturi decente la bilete si abonamente. Desi un bilet pentru o calatorie costa 2 lei, acesta poate fi achizitionat si din mijlocul de transport la un tarif mai mare cu 50 de bani.

Daca mergeti pentru o zi la Craiova, recomand abonamentul de o zi, fiind foarte util in cazul in care jonglati dintr-o parte in alta. Ma bucur ca titlurile de calatorie se pot achizitiona chiar din fata Garii Craiova (in cazul in care calatoriti cu trenul).

Pentru mai multe informatii, va invit sa consultati site-ul Regiei de Transport: http://www.rat-craiova.ro/

Sa urmarim lista de preturi si cateva placute de statii din oras.

tarife Bilete.jpg (88.31 KB; downloaded 5632 times)


DSC_0832.JPG (262.37 KB; downloaded 5632 times)


Gara Peron 2.JPG (225.89 KB; downloaded 5636 times)


Gara Peron 3.JPG (206.55 KB; downloaded 5646 times)


Parc.JPG (250.45 KB; downloaded 5632 times)


Spitalul Militar.JPG (200.37 KB; downloaded 5634 times)

 


Re: Statii, bilete, indicatoare Victor92

Cateva placute de statii si un indicator de statie de la Termo (Isalnita).

IML - E1T.JPG (230.58 KB; downloaded 5578 times)


Teatrul National.JPG (203.1 KB; downloaded 5583 times)


DSC_0825.JPG (267.95 KB; downloaded 5578 times)

 


Re: Statii, bilete, indicatoare Victor92

Statia "Izvorul Rece" - Linia 11 (Rovine/Fantana Mireselor - Piata Centrala)
Izvorul Rece.JPG (180.58 KB; downloaded 5252 times)

 


Re: Statii, bilete, indicatoare andreir14

Biletele RAT SRL Craiova pot fi cumparate de la tonetele detinute de regie sau din magazinele/chioscurile private, asociate cu operatorul principal de transport, la pretul de 2 lei, sau de la sofer/vatman la pretul de 2,5 lei. Acestea pot fi compostate in oricare din mijloacele de transport prezente in oras (autobuz, tramvai). Diferenta intre acestea este culoarea fundalului, cele cumparate de la chiosc au fundalul roz/mov, in timp ce biletele provenite de la sofer/vatman au fundalul galben.

Exista si cazuri rare cand sunt repartizate pe liniile cu flux redus de calatori microbuze, care circula de cele mai multe ori pe curse speciale, iar soferii pun la vanzare in schimb, bilete de la toneta, pretul fiind cel corespunzator pentru fiecare bilet in parte.

Mai jos este tipul de bilet ce poate fi achizitionat de la sofer/vatman.

36841788_199797460867649_46409.jpg (177.86 KB; downloaded 5181 times)

 


Re: Statii, bilete, indicatoare andreir14

Astăzi au inceput montarea panourilor electronice de informare în stațiile de tramvai, posibil ca astfel RAT sa repuna în funcțiune si panourile instalate in principalele statii de autobuz in 2012.

 


Re: Statii, bilete, indicatoare andreir14

Panourile montate in stațiile de tramvai arata astfel. Acestea sunt alimentate de un panou solar amplasat deasupra acestuia:





Imi cer scuze pentru calitatea pozei, din moment ce a fost făcută seara.

 


Re: Statii, bilete, indicatoare andreir14

10 automate de bilete vor fi montate pe parcursul acestor zile, in urmatoarele statii:

- Teatrul National Marin Sorescu (traseele 2b, 3b, 9, 10, 11, 13, 25)
- Stomatologie - Rotonda (traseul 9)
- Catedrala Sf. Dumitru (traseele E1T, 20)
- Agronomie (traseele E1R, 20)
- Spitalul nr. 1 (traseele E1R, 1b, 4, 24, 29b)
- Confectii (traseele E1TR, 1b, 4, 24, 29b)
- Liceul de Arta (traseele E1T, 20, 29b)
- Selgros (traseul 25)
- Gara - BRD (traseul E1T)
- Piata Centrala (traseele 2b, 4, 5b, 9, 10, 11, 23b, 29b), unde cel mai probabil toneta pentru bilete va fi desfiintata.

Acestea pot elibera bilete, abonamente de 1 zi si pot reincarca abonamentele lunare care sunt pe card. Plata se face doar cu bancnote si/sau monede.









Sursa imagini: Sorin Manda

 


Re: Statii, bilete, indicatoare cris_m

Dezamagitor ca nu permite plata cu cardul. Nu mai zic ca am asa o presimtire ca au inceput sa le monteze datorita COVID-ului (nu am zis intamplator "datorita", odata cu pandemia asta am inceput si noi sa ne digitalizam...).

 


Re: Statii, bilete, indicatoare andreir14

Am inteles ca, in schimb, ar fi fost depus in SEAP anuntul de participare pentru montarea unor automate de bilete in autobuze si tramvaie, unde poti plati contactless cu cardul (mai pe scurt cred ca e vorba de POS-urile alea de la BCR, insa ramane de vazut).

 


Re: Statii, bilete, indicatoare costy17

Au  legat la curent panourile electrice din statiile de tramvai dupa ce alimentarea de la soare a esuat. Vad ca toate panourile  din statiile liniei 100 sunt deja legate la reteaua electrica, mai putin doua din zona baltii Craiovita care lipsesc de ceva timp si una la bucla de la electro unde nu-mi amintesc sa fi montat vreun afisaj. Poate,poate..le vor da drumul macar la astea deja montate

 


Re: Statii, bilete, indicatoare andreir14

Au inceput de azi sa monteze POS-urile in autobuze. Sunt cele tipice marca BCR, care au fost montate si in alte orase din tara. Cate doua vor fi montate in fiecare mijloc de transport al RAT.

 


Re: Statii, bilete, indicatoare andreir14

Se pare ca ne vom lua adio de la vechile validatoare Alien Concept. De cateva saptamani au inceput sa monteze in autobuze validatoare chinezesti Telpo, exact ca pe BMC-urile noi. Pana acum am observat ca o buna parte (daca nu toate) din Solaris-uri le au deja montate, insa nicio urma de POS-uri in acestea. Nu stiu daca sunt deja si pe celelalte autobuze/tramvaie.

 


Re: Statii, bilete, indicatoare andreir14

POS-urile au fost montate in majoritatea, daca nu toate vehiculele. La validatoare mai scartaie putin situatia, in afara de BMC-uri si Solaris-uri (si acolo cateva mici exceptii), restul au in continuare validatoare vechi, nefunctionale. Treaba romaneasca, ce pot spune.. :popa:

De asemenea, atasez o fotoscanare a unui bilet de la toneta + unul emis de automatele montate in cateva statii din oras:

belete1.png (2 MB; downloaded 3491 times)

 


Re: Statii, bilete, indicatoare Gabi23

Simplu și eficient, își face bine treaba.  :applause:
RAT Craiova - 14.05.2021.JPG (330.74 KB; downloaded 3217 times)

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Craiova (RAT SRL)  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use