Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF)

546 posts, 176571 views
 
Go to page:  1  ... 28 29 30 31 32 33 34  ... 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) realistul

Pai unde vor juca euro 20 20? Că modernizarea stadioanelor și construcția metroului durează fix 10-15 ani. Ai speranțe in acest sens?

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) serbanandrei

Aveti sperante pentru stadioane ??? Nici de demolat nu s-au apucat ca lumea, apoi urmeaza sa sape si multe sunt  de facut. Daca am fi o tara normala,ar trebui sa fie gata ,dar la noi totul este posibil. Sa vopseasca balustradele ar fi bine ,dar mai intai ar trebui sa le curete si betonul de la pereti prin sablare.

Minuni ce nu se vor intampla vreodata !!! Iertati mi pesimismul dar nu vad ca se misca ceva repede si bine.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Am scris mai sus că sablarea este soluția la balustrade înainte de vopsitorie. Iar la beton hidrosabalarea sa scapam de grafitti și rugina respectiva. Eu inca sper că le vor face. Adică nu doar sper ci fac presiune constanta sa le facă.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) realistul

Iluminat solar Pakistan. Imagine preluată de pe ,,Forumul electricienilor".

 



Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Iată câteva poze cu Pasajul IKEA de aseară 12 iunie 2018:

Http://imgur.com/gallery/BeFQwgP

Funcționează 54 din cele 70 de corpuri de iluminat. Firul 2 a fost reparat complet, pe firul 1 a fost refăcută continuitatea.

Între Otopeni și Balotești au fost montate corpuri cu led. La fel și între Balotești și Saftica.

Săptămâna viitoare sper sa termine pasajul IKEA și să refacă zona culoarului de zbor de la pista aeroportului Băneasa.

ENEL au reparat multe avarii din Otopeni. I-am rugat să refacă și continuitatea pe pasajul Otopeni de la aeroport.

Primăria Otopeni va achiziționa echipamente pentru refacerea iluminatului public pe DN1.

Sper să-i sprijine CNAIR cu echipamentele care le-am dat în Aprilie.

Incep sa se mai miște lucrurile.

 



Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) shoppy

Adineaori lucrau in fata la Sellgros.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Ce veste buna mi-ai dat Shoppy. I-am rugat sa schimbe si lampile albe cu halogenuri metalice sa fie o lucrare unitara. Ca o paranteza urmaresc filmuletele tale. Un singur lucru iti propun: la inceput sa folosesti alt font si alta culoare ca cel galben cu alb nu prea se vede, mai ales pe telefon. In rest tine-o tot asa.

Revenind la DN1 astazi ar trebui sa lucreze si ENEL impreuna cu Primaria Otopeni in orasul Otopeni la reteaua de iluminat public.
Poate se unesc ENEL + Primaria Otopeni + DIMAR + CONELECTRO si rezolva Pasajul Otopeni de la aeroport. Eu am ajutat cu niste echipamente din aprilie dar acolo este o problema la LES. Daca refac continuitatea, monteaza cele 2 corpuri lipsa si schimba becurile o sa fie ca nou.

Problema mare ramane in Baneasa pe culoarul de zbor. Stalpi mici distrusi nu se aproba sa fie inlocuiti, dar macar sa refaca continuitatea la ce exista.

Incet incet poate intram si noi in normalitate. Cred cu tarie ca putem schimba cate ceva in tara asta. Lucruri marunte ca alea mari le fac altii oricum.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) shoppy

Da, o sa modific scrisul acela.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Salutare forumisti,

Nu am mai scris demult aici dar asta nu înseamnă că nu mă preocupă evoluția lucrărilor.

Pe scurt s-a finalizat lucrarea și pe pasajul IKEA pe ambele sensuri. Funcționează majoritatea lampilor, cred că s-au mai stins 2-3 din 74.

După pasaj a fost reparată instalația pe firul 2 până la showroom-ul BMW.

De acolo lucrările s-au oprit, bugetul alocat subcontractorului pentru reparatia iluminatului public s-a terminat. Nu se mai repara nimic la aeroportul Băneasa și nici la Pasajul Otopeni de la aeroport.

Oficial urmează să așteptăm rezultatul licitației organizată de DRDP București pentru mentenanta iluminatului public. Personal nu cred că se va mișca ceva anul acesta.

Așadar în loc să se lucreze vara când vremea este bună și traficul mai redus ei stau și așteaptă. SDN Nord are nacele (PRB-uri) la Chitila și Tancabesti. Nu inteleg de ce nu le folosesc sa schimbe macar niste becuri arse. Sigur au personal care poate lucra la inaltime. Mi-e greu sa cred că nu au macar un tehnician sau un electrician capabil sa schimbe cate un bec în următoarele 6 luni.

Drept urmare incerc sa achit eu acel subcontractor sa termine ce au început. Trebuie făcut un manșon intre pasajul Ikea și pasajul subteran Băneasa sa se mai aprinde 3-4 stâlpi pe firul 2. Pe firul 1 sensul spre Ploiesti este praf totul până la Dedeman, incerc sa repar macar primii 6-7 stâlpi.

Sunt necesari cam 10000 de lei pe care nici CNAIR și nici PMB nu vor să-i aloce. Se tot cearta de 5 ani al cui e drumul și ale cui sunt utilitățile. O să-i platesc eu in cateva rate sa nu ne mai facem tara de kkt pe singurul drum de la aeroport. Stăm cu avaria aia de 5 ani.

Deci cu optimism înainte!

Iluminat public DN1 - răspunsul CNAIR 4.7.2018

https://imgur.com/gallery/xgARv5d
Raspuns CNAIR - 4.7.2018-page-001.jpg (305.99 KB; downloaded 3644 times)

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) serbanandrei

Astazi am fost pana la Aeroportul OTOPENI.Cum iesi din pasajul Baneasa si pana la primul pasaj era bezna stanga, dreapta.
De la coborarea de pe primul pasaj si pana la pasarela de langa Scoala Franceza totul era in bezna.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Mersi ca mi-ai spus. Incerc o noua interventie in zona respectiva in perioada urmatoare. Diseara ma duc si eu sa vad care este situatia din teren. O iau de la capat cu verificari, becuri si corpuri.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) serbanandrei

Intreb si eu poate tu care ai nervi tari si experienta discutiilor cu cei de la ENEL.CNAIR.LUXTEN...
Daca in Bucuresti pe marile bulevarde au montat lampi cu leduri ,mai nou si in PASAJUL BUCUR ,nu monteaza si pe aceasta portiune de la iesirea din PASAJUL BANEASA  pana la intrarea in OTOPENI?

Cred ca am pus o intrebare cel putin de domeniul fanteziei ? Arata excelent cu acele lampi si lumina este super.

De ce doar o lupta continua cu incapatanarea sau prostia unora .Nu mai spun altceva

 


Go to page:  1  ... 28 29 30 31 32 33 34  ... 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420528 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use