Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reamenajare Bd.Obregia (FINALIZAT 2018)

81 posts, 31433 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Reamenajare Bd.Obregia Daddy

Sa nu ducem discutia in derizoriu, te rog! :!: Nu am (mai) vazut (slava Domnului!) largiri de strazi in care se scot bordurile vechi, uzate, din care curg pietrele, pentru a fi refolosite la aceeasi lucrare, repozitionate cu 60 cm in interior. Daca cineva isi (mai) doreste asta..

Lucrarea s-a cam incheiat pe partea sens periferie, mai au de facut cateva retusuri. Pe partea sens centru avanseaza vad destul de repede, se apropie de Straduintei.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia MikeT

Astia asfalteaza in parcari, acolo unde stationeaza masinile, ca sa se formeze sleauri in asfalt. Prosti fusesera aia care turnasera beton in parcari? Nimic nu gandesc astia, strica ce era bun.
Oare pentru distrugerea spatiului verde nu le trebuia aviz de la APM? Pierdem sute de metri patrati de spatiu verde pentru prostia primarului. Din pacate nu vom vedea niciodata cum in loc de asfalt/beton apare spatiu verde, ci doar invers.
PS: Alveolele pentru RATB sunt meschine.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia realistul

Alveolele sunt neutilizabile. Pe Metalurgiei, au redus scuarul cu spatiu verde. Betoane sa fie, cat de multe.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Puss in Boots

Cele de pe sos.Berceni dincolo de Aparatori sunt uriase. Bune de parcat ca acolo vor sta sigur masini.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia TibiV

Ultimul reportaj al acestui week-end prelungit...
Poze de astazi, 28 mai 2018.
Tocmai am trecut de giratoriul Nitu Vasile si merg spre Turnu Magurele.
Idiotii chiar vor sa blocheze intoarcerea pe bulevard...



... dar au largit bulevardul "muscand" din spatiul verde



Ah, si am uitat sa mentionez la prima poza...
Au inventat CLOPOTELE pe trotuar !







Pentru cine bat clopotele, Baluta ?!...











Se lucreaza si pe partea "de vis-a-vis"...







Iar asta a fost "de noaptea mintii"...
Masina din dreapta stalpului este parcata in parcare sau pe trotuar?!?!...



Daca imi explica cineva in mod logic configuratia de acolo promit ca doua saptamani nu mai postez nici o critica la adresa "inteleptei conduceri de partid si de stat"...
:lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Puss in Boots

E dragut ca bilele alea puse teoretic ca sa nu iNtre masinile pe trotuar vad ca n-au niciun efect. Sper doar sa nu se fi terminat de pus altfel e fix frectie. In poza aia de mai sus de care vorbeste Tibi singurul lucru pe care il vad e ca se vor pune niste bile din alea iar masina va ramane cumva in spatele lor tot pe trotuar. Mai departe, logica lui Labuta e doar a lui.
Deci sa inteleg ca vii de la Nitu si abia la Straduintei intorci? Nu stiam de reconfigurarea asta...

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia ByOnu

Asta inseamna sa le faci doar din birou. Cine le-a proiectat a zis: hai ca trag o linie aici pe undeva intre stalp si copac. Fara a-i pasa macar: mai dar oare incape un loc de parcare aici?

Oricum, cinstit ar fi acum sa se interzica parcarea pe trotuar acum. Altfel, de ce mai facem parcari?

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Puss in Boots

Ok, le faci din birou dar daca te preocupa si esti si pe teren (cineva oricum a fost pe teren, vreun sefutz tot a fost) si vezi cum pare ca iese mai schimbi treaba si pe parcurs. In multe locuri s-au facut cretinisme din astea prin tot sectorul. Se putea scoate un copac ici, unul colo, mutat un stalp ici unul colo si se castigau locuri de parcare, daca asta se dorea. E clar ca acolo nimeni n-a trecut sau si daca a trecut nu i-a pasat. Labuta sigur nu a dat doi bani pe ce s-a lucrat acolo. Borduri si asfalt sa fie.

In afara locurilor unde e permisa parcarea pe trotuar asa ar trebui sa faca, altfel bomboanele alea montate pe trotuar sunt frectie. Dincoace la intersectia cu Nitu se montasera pe coltul cu restaurantul si o masina tot gasise pe unde sa se bage. Nu stiu ce au de gand.....

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Serban

Bilele alea sunt chiar o veste buna. Si par mai trainice decat banalii stalpisori. Sper si eu ca nu le-au terminat inca de montat si de aceea mai sunt, inca, masini pe trotuar.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Puss in Boots

Asa speram cu totii, pt ca speranta moare ultima.  Si apropo, bordurile astea de prin tot sectorul sunt din alea mai rezistente? Nu de alta dar parca zicea Labuta acum ceva timp ca a trebuit sa schimbe bordurile nu stiu unde pentru ca erau proaste si nu rezista la mai multe cicluri de inghet-dezghet. Astea rezista? Sau o sa le vedem schimbate in mandatul doi?  :lol:

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Daddy

Nu, nu prea sunt rezistente. Am vazut deja cateva din ele sparte si faramate, mai ales in zonele unde sunt lasate mai jos la trecerile de pietoni, locuri folosite si de autovehicule pentru a intra pe trotuar. O sa fac niste poze... Probabil da, o sa le vedem schimbate in mandatul doi.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Daddy

Aici au inceput pe timpul noptii sa decoperteze stratul de uzura de pe carosabil (sens periferie), semn ca ne asteapta si aici o asfaltare. Executanti sunt cei de la Delta ACM. Carosabilul era asa si asa, erau zone bune, altele mai putin bune, cu denivelari si gropi dar cu o intretinere ca la carte ar mai fi putut tine cativa ani. Mi s-ar fi parut insa normal sa astepte sa termine mai intai largirea bulevardului. Lucrarile  pe centrul strazii sunt terminate doar intre Nitu Vasile si Straduintei, sens periferie.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Adrian Rosca

Ia te uita unde se ascundea Delta ACM. Sa nu va asteptati sa se lucreze cu cap  :twisted:

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Puss in Boots

Cu bilele alea de zici ca-s bomboane de la cutie au mai avansat? S-au pus incat sa NU mai intre masinile pe trotuar acolo unde chiar nu e cazul sa fie? Pozele de mai sus arata exemple multe de asa nu. Nu de alta dar sa-l mai zgandarim pe Labuta :)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use