Infrastructura feroviară din RomâniaComplexul Feroviar București

 

Topic: Gara de Nord - București

352 posts, 167021 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Gara de Nord - Bucuresti mcosmin

Nu se lansase ceva licitatie pentru un studiu pentru renovare acum ceva vreme?

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti TibiV

Nu spun ca zugravirea Garii de Nord nu este necesara...
Dar esentiala este repararea liniilor si "aparatelor de cale".
De la Chitila pana la peroanele GdN se circula (pe aproape toata distanta) cu restrictie de 15 km/h.

andrei11 wrote:
Liniile / peroanele :
ieșirile  updadate cu linie dublă pentru M 800 eventual și pentru M 900  mi se par chiar OK.

Asta este un "MUST"...
andrei11 wrote:
Liniile / peroanele :
M 700 mi se pare ok cum e acum. Deși pe M 700 vor trebui la un moment dat să circule destul de des trenuri spre Aero Otopeni, dar asta e o altă problemă.

Ba este fix din aceeasi categorie...
Daca tot insistam ca este mai buna CF decat M6 pentru OTP, sa nu uitam ca in forma actuala NU este mai buna, pentru ca nu poate asigura mai mult de 1 tren pe ora si sens (hai, poate un tren la 45 de minute). Mai bine renunti.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti shoppy

700  pana la Mogosoaia este linie dubla si pregatita pentru tripla doar ca racordul pe sub 1000 este abandonat, iar de acolo mai departe pasajele sunt pregatite pentru 2 fire, macar de s-ar folosi.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti alliens

Totusi trecerea pe sub firul Chitila-Bsneasa  are gabarit pentru electrificare ? Celalalt fir care traversa tot pachetul de linii M1000 a fost abandonat si dezafectata catenara.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti shoppy

Nu stiu daca are, dar daca nu are atunci sa se mute pe firul abandonat si sa faca sa aiba.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti BodoMinea

Hopa... ce avem noi aici :?: Niște sisteme de informare LCD la nivelul peronului. Pe cât se vor plânge unii nostalgici, sistemele vechi cu „flip” dădeau rateuri și erau greu de reprogramat (clasica foaie A4 cu „tabela în lucru”). Deci, o schimbare notabilă în București Nord, cu afișaje ca la Sinaia/Comarnic, parcă și Ploiești Sud. Să vedem dacă schimbă și panourile mari... Eu o consider o schimbare bine venită, în special dacă se va pune în funcțiune în timp util.
IMG_20180507_165951.jpg (652.85 KB; downloaded 4506 times)
IMG_20180507_165953.jpg (1.26 MB; downloaded 4517 times)

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti Puss in Boots

A durat cam.....dintotdeauna sa faca schimbarea asta. Si e totusi gara principala... si cate ar mai fi de facut in gara asta ca sa nu arate a taraba...incepand cu exteriorul si terminand cu peroanele.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti misterr

Și cu tabela de Plecări / Sosiri de la Informații, preluată prin camere video și pusă pe sait, cum rămîne? Tot așa?

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti BodoMinea

Operațiunea 'afișajul' continuă - se înlocuiesc cele de la capetele dinspre peronul central ale liniilor, cele 'principale'. La cât de repede am văzut că mergea, ar putea termina azi dacă nu se 'sprijină în unelte'. Mai rămâne doar să le dea drumul... Și să vedem ce se întâmplă cu cele mari Plecări / Sosiri.

IMG_20180512_113344-min.jpg (515.71 KB; downloaded 4397 times)

IMG_20180512_113326-min.jpg (1.06 MB; downloaded 4394 times)


Iar în holul mare cu casele de bilete se tencuiește tavanul.
IMG_20180512_114806-min.jpg (1.86 MB; downloaded 4394 times)

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti BodoMinea

Toate afișajele noi au scăpat de hârtii și au acum acest mesaj. Pentru câteva momente au afișat și trenurile dar nu am apucat să fac poză.
IMG_20180517_134306-min.jpg (190.58 KB; downloaded 4302 times)

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti Puss in Boots

Cred ca e un mesaj pentru tot CFR-ul :D De vreo 30 ani minim sigur e in teste. Nu le iese si pace. Cred ca l-au luat si la pila, vorba bancului.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti TibiV

Bucureşti, 19 mai 2018
Gara de Nord Bucureşti - sistem electronic pentru informarea publicului călător

36 de panouri electronice cu LED vor oferi informaţii referitoare la orele de sosire/plecare, ruta sau linia de garare - 28 de panouri vor fi montate la intrarea şi la mijlocul peroanelor 1-14, 8 panouri electronice cu LED la intrările în gară (Griviţa-Metrou, Coloane şi Dinicu Golescu), în faţa Biroului Central de Informaţii, în holul caselor de bilete clasa I, iar 17 monitoare TV vor fi montate în birourile de informaţii - biroul central de informaţii/biroul de informaţii clasa a II-a/biroul Relaţii cu Publicul - , la casele de bilete clasa a II-a şi în sălile de aşteptare clasa I şi a II-a.

♦Executant: SC ISAF SA
♦Termen de finalizare: iunie 2018
♦Valoare contract: 1,7 milioane lei
♦Sursa financiară: fonduri proprii CFR SA

♦ Etape de execuție:
◘ furnizare echipament/soft sistem/panouri de afişaj cu LED/panouri cu afişaj exterior şi monitoare TV
◘ montare panouri de afişaj electronic cu LED şi monitoare TV
◘ punere în funcţie a sistemului electronic de informare


https://www.facebook.com/cfrinfrastructura/posts/1998876480147210

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti BodoMinea

Spre deosebire de data de 17 mai când am putut observa teste, astăzi afișajele noi erau stinse.
IMG_20180522_145549.jpg (119.87 KB; downloaded 4152 times)

Se pregătesc structurile metalice pentru montarea panourilor mari cu plecări/sosiri în zonele aferente intrărilor. Aici avem un cadru de la o intrare laterală în Gara de Nord, mai exact cea care ajunge direct la peronul central, în dreptul liniei 1.
IMG_20180522_145739.jpg (261.39 KB; downloaded 4148 times)

Iar aici unul din cele două cadre metalice orizontale prezente pe stâlpii de susținere de după ușile de acces de la coloane.
IMG_20180522_150039.jpg (220.59 KB; downloaded 4150 times)

Se efectuează lucrări de renovare și în sala de așteptare, care este închisă publicului călător momentan.
IMG_20180522_145445.jpg (191.86 KB; downloaded 4153 times)

Și în holul caselor de bilete încă erau schele și se lucra la tavan.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti ByOnu

Spoieli, tehnologie veche, ..un kitsch!

Sa pui panouri pe picioare....bleah..

Mai am ceva, sunt impotriva ceasurilor clasice de pe panourile de la peroane. In vreme ce ora de sosire / plecare a trenului trenului este afisata digital, asa trebuia sa fie si ceasul.

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Complexul Feroviar București  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419374 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use