MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 400511 views
 
Go to page:  1  ... 94 95 96 97 98 99 100  ... 131
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

La Lujerului acces A avem portile numerotate de la 1 la 19. La accesul B avem portile numerotate de la 51 la 67. Mentionez ca alte accesuri nu exista.  Care ar fi logica numerotarii  :?:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

@sab:
Nu este doar la Lujerul, asa este in toate statiile Mtx:
- in vestibulul X, portile au alocat range-ul de la 1 - 50.
- in vestibulul Y, portile au alocat range-ul de la 51 - 100.
;)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces zapacitu

Bine ca nu au mai mult de doua per statie :)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

@zapacitu:
Gara de Nord are mai multe accesuri/vestibuluri...

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces zapacitu

Ah, ok. Sincer, ma gandeam la GdN dar am zis ca mi se pare mie. Deci acolo avem portile 1xx, chiar 2xx?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Sunt 84 de porti la GdN.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

zapacitu wrote:
Ah, ok. Sincer, ma gandeam la GdN dar am zis ca mi se pare mie. Deci acolo avem portile 1xx, chiar 2xx?

La Gara de Nord avem 75 de porti de acces noi (modernizate).
Intervalul alocat este tot 1 - 100.
Nu a fost necesara o alocare de genul 1xx, pentru ca numarul de porti nu depaseste 100.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces abc_XC

Am observat ca cei de la Metrorex au achizitionat un fel de prelate cu care se invelesc portiile de acces defecte. In aceasta seara insa la statie Dimitrie Leonida erau 3 porti de acces defecte,  2 porti de acces invelite cu aceste prelate si inca o poarta blocata cu un scaun.
Sunt curios, oare s-au achiztionat doar 2 astfel de prelate pentru fiecare statie? Aparent nu sunt suficiente... :oops:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Se pare ca service-ul sufera....Oare un contract este prevazuta vreo clauza de genul "cate porti au voie sa fie defecte simultan"  sau in cat timp se rezolva o defectiune ?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Sotiei mele azi de dimineata una din portile de la Leonida i-a anulat pur si simplu abonamentul. Nu ii stiu numarul dar e prima de langa cele de iesire. Asa ca a.m.r 16 zile de validitate in care sa discute cu omul din spatele gheretelor din fiecare statie unde va urca, sa o lase sa intre :)
La aceeasi statie de vreo saptamana minimum sunt doua porti de acces stricate. Au o panza din aia pusa pe ele. Asta apropo de mentenanta/service.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

@Puss in Boots:
INTREBARE: Ce mesaj este pe display daca incearca sa valideze acum?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces cris_m

Eu din ce inteleg de la Puss, sotia nu mai are ce sa valideze :)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Ea ar avea ce valida -cartela exista, fizic- dar la ce bun?  Mesajul e "Card anulat" pe un fond galben sau galbui sau ceva de genul asta. A aparut pe turnichetul de intrare primul de langa cele de iesire. L-a incercat si pe urmatorul deja raul era facut si mesajul a fost acelasi. Nu stiu daca si altii au patit la fel pe aceeasi poarta. Acelasi mesaj a aparut si la Universitate, l-a probat sa vada daca merge sa intre. Macar pe baza cartelei poate dovedi ca e in termenul de validitate dar e o corvoada in plus. O porcarie daca patesti asa ceva. Mi s-a intamplat si mie dar norocul meu e ca mai aveam doar 2-3 zile si nu multe drumuri de facut.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

cris_m wrote:
Eu din ce inteleg de la Puss, sotia nu mai are ce sa valideze :)

N-ai inteles intrebarea...
Banuiesc ca inca mai are abonamentul, ca doar nu i-a confiscat Metrorexul cartela?!  ;)
Ca atare, ar fi util sa aflu ce mesaj e pe display daca incearca sa valideze acum/azi, etc.

 


Go to page:  1  ... 94 95 96 97 98 99 100  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420659 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use