MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 400428 views
 
Go to page:  1  ... 90 91 92 93 94 95 96  ... 131
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Lujerului. Se inlocuiesc "ruginitele" cu totul sau au ramas "pe stoc" ? :)
Porti Lujerului.jpg (57.97 KB; downloaded 2527 times)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces subway guru

Prodata nu se ocupa cu tinichigeria...ei sunt cu softul si cu smartcardurile...
:bere:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

punmeister wrote:
Pai normal, Kapsch (aka Prodata) e belgian ...

Din cite stiu eu, Kapsch este austriac.
Dar, ma rog, are filiale/sucursale in mai multe tari (printre care si Ro, Be).

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Da, Kapsch e Austriac, doar ca eu ma refeream la fosta Prodata Belgia.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

@punmeister:
Pai Prodata Belgium nu mai exista din 2014... RIP!  :popa:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Cristy

Acum aproximativ o lună am trimis solicitare la Mrex prin care am cerut clarificări cu privire la imposibilitatea plății contactless cu cardul. Am întrebat și când se vor introduce cardurile contactless, însă nici nu s-au atins de subiect, că doar așa se practică la noi. Vedeți răspunsul mai jos:

Ca urmare a sesizării dumneavoastră înregistrată cu numărul M.01/2702/26.02.2018, vă comunicăm următoarele:

Automatele de vândut cartele sunt prevăzute cu un cititor al cardurilor de călătorie contactless, a cărui funcționalitate va fi activată în scurt timp și se referă la reîncărcarea cardurilor contactless de transport de tip Mifare, cum este cardul „Activ” de la RATB. Această soluție este în curs de implementare împreună cu alte aplicații de vânzări, personalizare etc. Metrorex și integratorul sistemului de taxare vor implementa varianta modernizată a acestuia în condițiile în care vor fi finalizate toate etapele proiectului de modernizare a sistemului de taxare.

Având în vedere locația expusă, într-un spațiu public, aglomerat, din motive de securitate și protejare a datelor cumpărătorului, la automatele de vândut cartele se poate utiliza cardul bancar contactelss sau cu Chip, introducând codul PIN.

Vă mulţumim pentru sesizare.



Cu stimă,

DIRECTOR GENERAL,

ing. Ion CONSTANTINESCU

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces misterr

Cristy wrote:
Automatele de vândut cartele sunt prevăzute cu un cititor al cardurilor de călătorie contactless, a cărui funcționalitate va fi activată în scurt timp și se referă la reîncărcarea cardurilor contactless de transport de tip Mifare, cum este cardul „Activ” de la RATB.
Adică în loc să încărcăm cardul Activ direct pe saitul RATB, va trebui să ne deplasăm la AVC? Păi ce-am făcut? Nu trebuia să progresăm... înainte? Alți bani tocați degeaba!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Nici vorba. Nu spune ca AVC-ul Metrorex inlocuieste site-ul ratb online. Nici n-ar avea cum, sunt institutii diferite.
Exista carduri bancare care au integrata aplicatia RATB, adica pot fi folosite pentru plata transportului in comun. La aceste carduri se putea incarca portofelul electronic inclusiv la ATM-uri. Banuiesc ca despre ceva asemanator este vorba si aici.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Da, BRD-ul care astfel de carduri 2 in 1 (debit + RATB Activ).

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces misterr

Și BCR are cardul Zîmbet BCR, dar are doar portofel electronic, nu are abonamente.
Problema este: unde pot fi încărcate aceste carduri? Pe sait nu, la AVC nu, atunci unde?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Ba se pot incarca si abonamente pe aceste carduri, inclusiv pe site-ul RATB, de unde ai scos-o ca nu se poate asa ceva ? Este fix un card cu aceleasi functionalitati ca si cardul Activ RATB. Doar ca nu este alb cu verde, este "deghizat"  :)
Ideea este catrebuie sa ai titlul scris pe card ca sa poti poti incarca online. Cu alte cuvinte, pentru a-ti fi scris initial titlul (adica tipul de abonament) pe card , trebuie sa te prezinti la un centru RATB . Insa ulterior poti sa prelungesti fara probleme online acel abonament pe care il ai "inscriptionat" pe card  
Mai multe detalii aici : http://www.ratb.ro/card_dual_bcr.php sau http://www.ratb.ro/card_dual_brd.php

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces misterr

Am verificat și link-urile date de tine și saitul RATB. Nu apar nicăieri abonamentele (nici pe card-ul Activ, nici pe card-ul Zâmbet, nici pe card-ul BRD).
sab wrote:
Ideea este catrebuie sa ai titlul scris pe card ca sa poti poti incarca online. Insa ulterior poti sa prelungesti fara probleme online acel abonament pe care il ai "inscriptionat" pe card
Eu am abonamentul lunar cu număr nelimitat de călătorii pe cardul Activ și nu îl pot încărca nicăieri.
Deci: nu se poate.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ByOnu

La Universitate infiltratiile au cam facut praf o poarta. Este scoasa din uz acoperita cu pungi acum, dar arata jalnic. Asa se intampla cand pui carul inaintea boilor.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

misterr wrote:
Eu am abonamentul lunar cu număr nelimitat de călătorii pe cardul Activ și nu îl pot încărca nicăieri.
Deci: nu se poate.

Impresia mea a fost ca vorbesti de abonamente RATB.
Despre abonamente Metrorex se stie ca nu se mai pot incarca pe carduri Activ sau bancare din momentul in care s-a produs "ruptura" intre Metrorex si RATB.

 


Go to page:  1  ... 90 91 92 93 94 95 96  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420647 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use