MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Brancusi

695 posts, 236559 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) subway guru

Fara o luare in considerare a argumentelor financiare ale celor trei parti...vorbim vorbe...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) George

subway guru wrote:
Fara o luare in considerare a argumentelor financiare ale celor trei parti...vorbim vorbe...


Serios, argumente financiare pentru mutarea unui cablu?!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) subway guru

Evident...sa-ti amintesc de amaratul ala de cablu telefonic binestiut?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) survola

Din cauza acestui cablu nu se va face recepția la toată magistrala?   :mrgreen:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) subway guru

Pai momentan din cauza acelui cablu telefonic ne lipseste o CVSP de interstatie...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) andrei11

We  are the Champions - Queen
:mrgreen:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) Adrian Rosca

Pai parca cablul de telefonie apartine de Statul Paralel, STS daca nu ma insel? Asa ca onor cablul e imprescriptibil, indivizibil si inamovibil  :mrgreen:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) shoppy

Problema asta apare peste tot la LES-uri, din cauza proximitatii intre conductori trifazati apare o inductanta care este mult mai mare decat la LEA, aceasta inductanta trebuie corectata prin conectarea unei capacitati, de aceea in statiile electrice exista baterii de condensatori care se conecteaza la retea pentru corectarea factorului de putere, doar ca aceste baterii de condensatoare trebuiesc intretinute si (contra teoriei) consuma si putere activa care trebuie platita.
Deci la orice lucrare de transformare de LEA in LES sau de prlungire a unui LES, toata lumea se zburleste pentru ca cineva trebuie sa plateasca lunar corectarea factorului de putere.

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) ClaudiuL

Banuiesc ca acel LES? deviat nu va ocoli tot orasul si ca eventualul cost suplimentar este neglijabil.

Cred ca lipseste dorinta politica ca acest proiect sa fie finalizat. Ca toate proiectele mari de infrastructura este proiectul nimanui.  :popa:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) shoppy

Nimic nu este neglijabil cand este vorba de orgolii.
Asa a fost si la Strualesti cu LES-ul de 110 de Bucurestii Noi, cand nu s-a vrut nu s-a putut, cand s-a vrut s-a putut.

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) ClaudiuL

Asta spuneam si eu. Fara vointa politica nu se va termina.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) subway guru

shoppy wrote:
Nimic nu este neglijabil cand este vorba de orgolii.
Asa a fost si la Strualesti cu LES-ul de 110 de Bucurestii Noi, cand nu s-a vrut nu s-a putut, cand s-a vrut s-a putut.

Acolo la Straulesti Enel nu a respectat avizul Metrorex...a durat ceva timp pana sa-si recunoasca magaria...

 



Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) catalinp

La noi....momentan pauza :) Eu am continuat discutia pe mail cu cine raspunde la mail, se semneaza ing. Dumitru ȘODOLESCU ( Pe facebook apare ca este CEO la Metrorex SA,daca e asa nu cred ca se oboseste el sa raspunda la mailuri).

L-am intrebat de ce nu se reface trotuarul care are un strat gros de beton, la inceput au fost niste chestii mari ,gen bazin.
L-am mai intrebat ce se poate face cu o parte a trotuarului care a fost spart pentru a se monta cabluri subterane si care a fost refacut cu picioarele . pt ca dupa aprox 1 an are denivelari . Respectiva portiune care s-a lasat este parcare de resedinta
Citez...( in paranteza o sa scriu ideile mele):

"Ca urmare a sesizării dumneavoastră, înregistrată la Metrorex cu numărul M.01/4729/05.04.2018, vă comunicăm următoarele:

Lucrările din zona la care faceți referire în adresă nu sunt finalizate. ( Asa este ,lucrarile nu sunt finalizate).  Trotuarele din apropierea accesurilor în stația de metrou se vor reface/aduce la starea inițială odată cu finalizarea celorlalte lucrări. ( D-zeu cu mila,avand in vedere ca pe deasupra nu se mai lucreaza de ceva timp)

Referitor la refacerea trotuarului spre Romancierilor, vă informăm că am atenționat executantul lucrărilor să ia de urgență măsuri pentru remedierea defectelor de execuție. Însă, vă rugăm să luați în considerare și ideea conform căreia tasarea la care faceți referire poate să fi fost cauzată de faptul că trotuarul este destinat circulației pietonale și nu amenajat pentru parcarea autoturismelor. (  :shock:  :shock:  :shock:  :shock: )

Deci ...sa avem grija cu pasim pe trotuare, sa nu mancam shaorma multa si sa avem greutatea sub control

 


Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420556 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use