Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4140 posts, 936093 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 211 212 213 214 215 216 217  ... 296
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

M inseamna zona mixta conform Regulamentului Local de Urbanism (R.L.U.), vezi definitia aici: http://www4.pmb.ro/wwwt/pug/pugs/05zonaMdefdef-ok.htm

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Paraschivoiu dan

Parerea mea este ca in curand se va afla oficial pe unde va trece soseaua dupa ce trece de Virtutii (asa au spus cei de la primarie).Nu are cum sa mai dureze ani pt ca , podul va fii gata si automat va trebui sa se construiasca soseaua(nu o sa ramana un pod atârnat  peste Virtutii aiurea ) deci acest proiect va trebui continuat avand in vedere cat a costat. Zvonurile cu o sosea mai ingusta si mutata mai spre lac parerea mea este ca se vor adeveri ( altfel nu prea sunt bani pt expoprieri masive sau 5 benzi si loc pt biciclisti...etc)Dar momentan oficial nu avem nimic , trebuie mers la primarie si vazut stadiul proiectului

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Nu conteaza zonele acelea la exproprieri, imobilele propuse pentru expropriere sunt marcate individual, vezi legenda schemei(a fost postata versiunea completa cateva pagini mai in urma).

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Paraschivoiu dan

Ok dar ele au fost propuse comform proiectului care este de cativa ani, daca de ex luna viitoare vine cu schimbarea pozitiei soselei pe langa Lacul Morii cu piloni de sustinere in apa automat vom vorbi de alte expropieri probabil mai putine.Ei spun ca sunt in lucru sa mute soseaua in alta zona pt a fii expoprieri mai putine si practic asta astepram , schimbarile care se vor face achimbari aparute in ultimele 2-3 luni

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Paraschivoiu dan

"Astfel, în urma grupului de lucru format la nivelul Primăriei Municipiului București cu reprezentanți ai proiectantului și reprezentanți ai Primăriei Sector 6 s-a stabilit un nou traseu în imediata vecinătate, minim invaziv în privința exproprierilor și implicit a costurilor acestora, iar acest proiect va fi integrat în PUZ-ul coordonator Sector 6”, au anunțat luni edilii" comform revista Click. ,  deci cu alte cuvinte asteptam modificarile de ultima ora ....
Deci ce era propus la expropriere acum 1 an nu cred ca va mai fii valabil

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Stai linistit, si doftoru a promis ca o baga prin tunel si nu a facut nimic, deci se pot declara multe tampenii.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Paraschivoiu dan

Eu cred ca se va alege varianta cea mai ieftina adica pe langa Lacul Morii (mai bine cateva picioare de sustinere decat largirea str Dambovita curtile oamenilor etc.Pasajul tip tunel a lui Dr era sf de la bun inceput.Cu 2 benzi pe sens acum probabil soseaua va avea in jur de 30m latime si nu 50 cum era proiectul vechi

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

E discutabil daca la prima vedere este mai ieftin, si la a 2-a vedere mai este si aductiunea apeductului Ciurel - Grozavesti fix tot acolo (cine a desenat cu  carioca pe pariu ca habar nu are de asta).

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului architengi

Domnule Parschivescu, cei din zona Militari - Lacul Morii, care SE BUCURA DE LAC, adica care vin acolo pentru o gura de aer curat, sa alerge sau sa se plimbe pe jos sau cu bicicleta pe malul lacului, NU VOR FI DE ACORD cu mutilarea lacului, adica cu distrugerea malului lacului pentru a pune o sosea acolo.

De fapt, planul propus este acesta:

Adrian Rosca wrote:
^^Salutare, vezi mai jos extrasul din plansa de reglementari aferenta propunerii de PUZ modificator al Sectorului 6:





Plansa intreaga o gasesti pe site-ul PMB: http://urbanism.pmb.ro/duat-su/dezbater ... _10000.pdf Bafta!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului mihai_atanasiu

Domnilor, mai este foarte mult de lucru la nodul rutier. Pana nu termina aici nu are rost sa discutam pe unde va fi soseaua spre iesirea din oras.
Cat despre cei care frecventeaza zona lacului ca sa "beneficieze de aer curat" le recomand sa se plimbe prin balariile de dupa biserica catolica.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Costin

Oricum doar ne dam cu parerea. Poate primaria sa zica orice (din categoria tramvaiului suspendat), eu va recomand sa nu credeti nimic pana nu apare un SF valid. Macar atat daca nu proiect tehnic complet.

Daca vreti neaparat sa va faceti o idee, uitati-va la restul santierelor din Bucuresti si veti intelege ca beneficiarul (PMB, MT, toti, n-are importanta) fuge ca de dracu de orice lucrare complexa. Asa ca n-are rost sa va imaginati soseaua in tunel, ca pod, sau pe langa lucrari mari "de apa" (lacul, aductiunea Grozavesti etc) - vedeti doar ce fac astia cu metroul cand dau de un apeduct. La M4 au stat 10 ani iar la M5 au schimbat proiectul.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului sss

architengi wrote:
Domnule Parschivescu, cei din zona Militari - Lacul Morii, care SE BUCURA DE LAC, adica care vin acolo pentru o gura de aer curat, sa alerge sau sa se plimbe pe jos sau cu bicicleta pe malul lacului, NU VOR FI DE ACORD cu mutilarea lacului, adica cu distrugerea malului lacului pentru a pune o sosea acolo.


Totusi, sa nu hiperbolizam o cada de beton urata, golasa si murdara, o combinatie intre ciulinii Baraganului pe maluri si visurile cu betoane ale comunistilor. Potential exista, dar Apele Romane, nu Primaria, administraza balta si malurile ei si ei nu vor planta copaci si face alei pentru bucuresteni, dar nici nu vor semna never-ever pentru sosele suspendate peste lacul lor, deci uitati de aceasta solutie!!!  :popa:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului architengi

Primaria Firea a taiat masiv fondurile de la acest proiect si de la infrastructura.

Materialele sunt pe teren in uzura, nu se pun hobanele si nu se termina nici nodul Virtutii pentru ca primaria nu mai vrea sa plateasca.

Motivul primariei ca sunt niste cabluri de electricitate de relocat, dar atunci de ce nu se pun hobanele, de ce nu se termina pilele deja incepute?

De exemplu pila de la podul peste Virtutii, nu se lucreaza la ea, desi are fundatia facuta, deci nu e afectata de cabluri electrice cu relocare sau descarcare arheologica (minciuni ale Primariei):



 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Paraschivoiu dan

Fratilor, nu mi spuneti ca lasa lucrarile asa sau ca nu termima podul ca nu va cred. Daca face asta Firicica o alearga lumea cu furcile, cumva va continua soseaua spre centura si eu cred ca vom vedea in curand.

 


Go to page:  1  ... 211 212 213 214 215 216 217  ... 296
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use