MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Prelungire metrou Militari

78 posts, 30072 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire metrou Militari sab

Daca este capatul la depou, statia Preciziei nu are cum sa fie prima. Asa este si acum, prima.
Singura solutie ca fie prima este ca metroul sa mearga in cerc acolo, adica Preciziei-Praktiker-Carrefour-KIKA-Depou-Peciziei.
Cam ciudat, nu crezi?
Alta solutie este sa se plece de la Depou tot catre KIKA, asa cum s-a venit si sa se reintre la Precizie pe traseul actual.

 


Re: Prelungire metrou Militari Frankie

Am editat un pic postarea mea. O sa refac schema si te vei lamuri cam cum vad eu situatia.
De principiu capatul sa fie la depou si tot acolo prima/ultima statie pe magistrala M3

 


Re: Prelungire metrou Militari shoppy

Corect ar fi ca magistrala sa se continue de la Preciziei spre CB si apoi sa se imparta in 2 trasee:
- unul merge la sud de A1 cu statiile CB P+R Bucuresti Vest, centru comercial Hornbach, Europolis si mai departe
- unul merge la nord de A1 cu statiile CB P+R strada Industriilor, centru comercial Carrefour, Bucharest Vest si asa mai departe

Este prea mare deranjul sa o duci la Militari Residence iar castigul este doar local, daca stam sa facem metrou la toate blocurile care nu au metrou si stiau ca nu au metrou atunci facem metrou pe toate strazile.

Daca refaci schema vezi sa te uiti si la cladiri, si la razele de curbura ale curbelor, metroul nu merge asa, pe sub orice cladire si cu linii frante.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire metrou Militari sab

1. Bifurcatie din bifurcatie (M3 fiind acum o bifurcatie) da oricum cu minus.
2. In varianta prelungirii de la Preciziei se pierde Zona comerciala Militari (Praktiker-Auchan), cu complexul Militari Residence.
Oricum este mai logic sa ai prelungire de la Preciziei decat de la Pacii, asa cum se intentioneaza. Cu asumarea dezavantajului 2 de mai sus.

 


Re: Prelungire metrou Militari mcosmin

Centura poate fi dublata cu o inelara, care sa mearga usor paralel cu centura si care sa se pupe cu toate magistralele de metrou. Putem chiar sa o facem la suprafata. Sa o continuam dincolo de Preciziei pana la centura e OK.

Si sa nu uitam ca M3 e limitata de rebrusamentul AS si de M1.

 


Re: Prelungire metrou Militari andrei11

A venit primăvara și ați gustat ceva ? Glumesc, evident, dar eu nu mă voi alătura discuției, vorbim vorbe.

 


Re: Prelungire metrou Militari shoppy

Pai da, din 3 centre comerciale pierdem 1, nu putem sa insiruim toate centrele comerciale si toate blocuri pe magistrala de metrou ca margelele pe ata, iese magistrala aia zigzag, Drumul Taberei reloaded.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire metrou Militari sab

Faptul ca ratezi o zona comerciala nu este asa tragic, dar sa pierzi cca 10.000 de apartamente nu este bine.
Prelungirea logica este M1(Poenaru)-Strapungerea Ciurel-Militari Residence-Carrefour. Iar tronsonul D2-Crangasi transferat pe inelara.
Daca se considera neaparat necesar se poate face si o prelungire  Preciziei-CB-Hornbach(kika), desi eu nu cred ca este necesara.
Dar sa bifurci M3 este aiurea de tot.

 


Re: Prelungire metrou Militari shoppy

Da, aceeasi discutie, orasul se dezvolta asa cum este normal, nu dupa capul tuturor care isi fac blocuri ieftine prin camp.
Orasul are niste directii clare de devoltare, evident terenul pe acele zone este mai scump si in afara lor este mai ieftin, cine isi face bloc in camp si in afara directiilor unde este mai ieftin o face pe barba lui, nu inseamna nici ca directiile trebuiesc modificate nici ca cineva ii rateaza ca este un prost proiectant, inseamna ca au ales cu buna stiinta sa fie ratati ca sa plateasca teren mai ieftin, acuma trebuie sa suporte consecintele.

 


Re: Prelungire metrou Militari Robert24

Lecturati si voi un pic PMUD-ul...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire metrou Militari sab

Nu inseamna ca ce este in PMUD (adica bifurcarea "oficiala" de la Pacii) este si cea mai buna solutie...
P.S. Din PMUD vad ca lipseste complet inelul de sud, iar M5 se opreste la...Iancului, M7 nu se mai face, ceea ce este...minunat. :shock:

 


Re: Prelungire metrou Militari Robert24

PMUD-ul se refera pana in 2030. Oricum nu se va face nici un sfert din ce e acolo...

 


Re: Prelungire metrou Militari shoppy

Dupa ce haos o sa iasa la bifurcatia Grivita, sigur le piere rapid cheful de bifurcatie la Pacii.

 


Re: Prelungire metrou Militari subway guru

Care bifurcatie Grivita?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use