Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 669165 views
 
Go to page:  1  ... 80 81 82 83 84 85 86  ... 228
 
 

📖 Pagination options

Re: Sectorul 4 misterr

N-are nici o legătură cu lărgirea. Lărgirea (dacă se va face vreodată) se va face pe partea nordică a străzii, pentru că doar acolo e loc (a fost lăsat special loc pentru lărgiri viitoare, toate construcțiile sînt mult retrase de la stradă și au în față spațiu verde). Pe partea sudică nu se poate lărgi, e plin de construcții pe tot traseul pînă în bordură (sînt porțiuni unde trotuarul are doar cîțiva cm).

 


Re: Sectorul 4 Costin

Tocmai ce a inceput largirea (vezi ultimele poze din linkul de mai sus). Evident, o data cu largirea spre nord pot foarte bine sa schimbe si bordurile de pe latura sudica si totul sa faca parte din aceeasi lucrare.

 


Re: Sectorul 4 misterr

Gata, am dezlegat misterul, am vorbit cu băieții, nu e nici o lărgire.
E o lucrare făcută de ECGC Instalații Electrice, se introduce un mare cablu electric pe toată lungimea străzii Turnu Măgurele (pe partea sudica), s-a făcut un mare șanț, se introduce cablul, se astupă și gata.
Chestia e că doar acolo s-a găsit loc (pe partea sudică), unde trotuarul e foarte îngust sau deloc, așa că de asta au fost scoase toate bordurile.

 


Re: Sectorul 4 Costin

Eu cred ca avem amandoi dreptate: viewtopic.php?f=16&t=4119&start=70#p267955





...si probabil or sa se calce pe picioare echipele "electrice" si de largire si or sa lucreze toti cu viteza melcului obosit...

 


Re: Sectorul 4 misterr

Ăștia cu cablul s-au mișcat foarte repede, joi nu era nimic, vineri am venit seara tîrziu prin altă parte și n-am văzut, duminică dimineață cînd am trecut erau toate bordurile scoase, astăzi era șanțul săpat și introduceau tuburile și cablurile (pat de nisip, bandă etc.), de mîine cred că pot să astupe. Repet, pe toată lungimea străzii Turnu Măgurele, erau mai multe echipe, lucrare fulger.
Pînă vine Primăria cu lărgirea și tramvaiul, ăștia cu cablurile au plecat demult...

 


Re: Sectorul 4 Costin

Asta e bine.

Cat despre tramvai... imposibil, PS4 nu are serviciu de transport in comun, cu atat mai putin cu tramvaie.

 


Re: Sectorul 4 misterr

Da, e tramvaiul care trece pe podul lui #TibiV, vine de pe Nicolae Grigorescu și ajunge pe Giurgiului.

 


Re: Sectorul 4 Costin

Stiu. De asta sustin ca trecerea str. Luica si str. Turnu Magurele in administrarea PS4 a fost o tampenie maxima. Pentru ca beneficiarul podului lui Tibi nu mai este acelasi cu beneficiarul largirii. Care nici serviciu de transport nu are. Deci tramvaiul de pe podul lui Tibi, cand se va face, peste 30 de ani, se va opri la Aparatori daca nu se schimba administratorul strazilor la loc.

 


Re: Sectorul 4 Dragos Tanase

Totusi... cred ca e supralargire, din moment ce au inceput sa taie copacii din zona!

Mai multe fotografii, aici: viewtopic.php?f=16&t=4119&p=268093#p268093
supralargire T-nu Magurele copaci taiati.jpg (79.35 KB; downloaded 1680 times)

 


Re: Sectorul 4 misterr

Deci nu e nici o lărgire (pe latura sudică), astăzi deja erau înșirate pe toată lungimea borduri noi de granit, exact pe aceeași poziție cu cele vechi. Iar latura nordică e neatinsă.
Repet, vorbim de str. Turnu Măgurele (între Apărătorii Patriei și Alexandru Obregia).
Pozele puse de #Dragos Tanase sînt făcute dincolo, spre Luică, n-au nici o legătură. Oricum sînt făcute pe partea nordică a străzii.

Îmi pare rău că n-am luat azi aparatul la mine să fac niște poze ca să se înțeleagă mai bine despre ce vorbim.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Au inceput sa lucreze si pe Luica, de la intersectia cu C-tin Brancoveanu. Au pus panouri de plasa pe bordura si s-au apucat de scos pavelele ecologice (cu gauri) dintre copaci. Dupa care probabil incep defrisarile si alte tampenii.

 


Re: Sectorul 4 Costin

Aici am facut curat (inclusiv am corectat mesajul lui misterr cu problema laturilor sudica/nordica).
Deci momentan avem asa: pe latura sudica niste baieti trag un cablu. Pe latura nordica alti baieti largesc strada. Despre largire discutam in topicul dedicat: viewtopic.php?f=16&t=4119

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 4 V2A

Se lucrează de zor la spațiile verzi din rondul de la capătul lui 133 (sub pasaj) şi în fața blocului de pe colț. Au înfipt nişte țăruşi, probabil o să pună pietriş tricolor.

 


Go to page:  1  ... 80 81 82 83 84 85 86  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use