Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul Cluj

 

Topic: Știri, noutăți, perspective

470 posts, 197465 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 34
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, noutati, perspective Robert

La licitație a participat Mercedes și 2 producători turci. Deci cred că Neag își dorește din tot sufletul să câștige Mercedes. Ziar de Cluj este un ziar foarte neprofesional, mai mult ca sigur articolul este prost scris.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

Deci tot nu e gata? Tinand cont ce mai are prin parc CTP-ul, si eu as vrea sa castige Mercedes. Cat mai multa uniformizare mai putine cheltuieli de mentenanta.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Robert

Licitația e gata din decembrie, așteptăm anunțarea câștigătorului. Se pare că la Cluj CTP nu mai anunță câștigătorii la licitații decât după semnarea contractului. Au fost multe anulate și cu articole în presă, ba că vine, ba că nu. Ultimele două licitații pentru Solaris Electric și Conectp articulat au fost anunțate după semnarea contractului.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Gabi23

:popa:  :popa:  :popa:
Din motive religioase, o pensionară refuză CARDUL de transport gratuit

O pensionară din Cluj-Napoca refuză să primească cardul de transport gratuit CTP din motive religioase.
”Buna ziua. In calitate de pensionar mama mea beneficiaza de transport in comun gratuit. Incepand cu acest an abonamentele gratuite s-au eliberat sub forma de carduri. Din motive personale si religioase, mama mea nu accepta sa utilizeze niciun fel de card. Am facut solicitare catre cei de la RATUC sa ii elibereze in abonament pe support hartie ca si pana acum, dar raspunsul lor a fost negativ. Avand in vedere ca este in drept pe care il are, dar de care nu poate beneficia din acest motiv, va rog suportul Dvs. pt. rezolvarea acestei probleme. Multumesc anticipat!”, a sesizat o clujeancă Primăriei Cluj-Napoca.
Cererea este analizată acum de Compania de Transport Public (CTP) Cluj.

Sursa: http://www.stiridecluj.ro/social/cluj-d ... rt-gratuit

 


Re: Stiri, noutati, perspective punmeister

Poftim, alt fanatic.

 


Re: Stiri, noutati, perspective shoppy

Pariu ca pe ala de sanatate nu l-a refuzat.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

Dar sunt curios p-afara unde lumea foloseste carduri din astea de mai multi ani, n-au dat de foc si roata ca noi, oare un caz similar cum e rezolvat? La noi cred ca daca i-ar da o hartie la mana ar fi suficient. Oricum e pensionara si pensionarii merg cat vor cum vor.

 


Re: Stiri, noutati, perspective shoppy

Hartie ca ce?, ca in inspe milioane de biti care sunt in cardul acela nu se nimereste niciodata din prostie 666?
Din seria  :popa: ... mare ti-e gradina... da' sa vezi ce-i in piscina !!!!!! :mrgreen:  :mrgreen:

 


Re: Stiri, noutati, perspective Trole

Puss in Boots wrote:
Licitatia pentru cele 60 de autobuze scurte 12m a fost pana la urma confirmata pt Mercedes sau inca se mai face ceva?

Licitația pentru cele 60 de autobuze este în desfășurare. Data limită de evaluare a ofertelor a fost decalată pentru 05.04.2018.

Referitor la licitația pentru troleibuze, m-a încântat totuși o prevedere din caietul de sarcini: „Troleibuzele trebuie să fie prevăzute cu un sistem care să furnizeze energia necesară motorului de tracțiune pentru a permite deplasarea acestora în regim de avarie, cu viteză redusă pe o distanță de minim 200 m în situația lipsei tensiunii de alimentare pe linia electrică”. Mi se pare absolut obligatoriu pentru contextul actual ca orice troleibuz cumpărat să aibă posibilitatea de a se deplasa autonom în situații neprevăzute. 200 de metri nu e cine știe ce, dar sunt suficiente situații în care un troleibuz este imobilizat din cauza unui obstacol cu dimensiuni mult mai reduse.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Robert

Inclusiv ultimele 20 de troleibuze aduse de la Astra, cele de 18 m, au posibilitatea de a funcționa pe o perioadă scurtă fără a fi conectate la rețea. Ele se retrag la depou în Gheorgheni prin forțe proprii.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Trole

Mulțumesc. Nu știam particularitatea asta.

 


Re: Stiri, noutati, perspective darius 23

Robert wrote:
Ele se retrag la depou în Gheorgheni prin forțe proprii.

Intre timp, reteaua din zona capatului lui 3 a fost finalizata, iar troleibuzele nu mai sunt nevoite sa-si foloseasca acest sistem.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

Parca am citit pe undeva ca nu a depus nimeni oferte pentru troleibuze si ca procedura se reia. Ciudat, chiar sa nu insemne nimic 50 troleibuze la vreo 5-600k eur unul? Sau nu s-au aranjat "ploile"?
De tramvaie ce se stie?

 


Re: Stiri, noutati, perspective punmeister

*418k euro bucata.

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 34
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Cluj  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use