Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Stiri si articole din presa

159 posts, 112824 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri si articole din presa architengi

Florinds wrote:
Parerea mea e ca pe 31 martie macar trebuie sa se termine ceva, un hoban, o groapa etc. O inaugurare partiala... Altfel, o demisie de onoare ar fi necesara... :)


O demisie de onoare ar fi necesara... Eu stiu ca Primaria a promis sfarsitul anului trecut, apoi 31 Martie ca data de finalizare a nodului Virtutii. Dar cine sa ii ceara demisia Primariei (sau a primarului)? Cine sunt sefii primarului?

 


Re: Stiri si articole din presa Birdman

O demisie de onoare nu prea ajuta cu nimic, ba cred ca dimpotriva, ar intarzia si mai mult lucrarile.

 


Re: Stiri si articole din presa Puss in Boots

Nu va mai asteptati la demisii de onoare. Base a zis ca si-o da daca e suspendat si si-a dat-o? Si el era il capo di tutti i capi, daca nici el atunci cine sa dea exemplu? Altii p-afara isi dau demisia daca doar se zvoneste ca au facut si au dres.

 


Re: Stiri si articole din presa Florinds

Birdman wrote:
O demisie de onoare nu prea ajuta cu nimic, ba cred ca dimpotriva, ar intarzia si mai mult lucrarile.

Ce poate fi mai intarziat decat sa nu se rezolve timp de ani de zile pentru ca tu nu aloci bani suficienti? Pentru ca dai pentru catedrala sau nu stiu cate statui, targuri si alte prostii nefolositoare?
Ar ajuta in viitor, sa nu mai apara si altii ca ea pe la tv si sa arate ce tari si mari sunt, sa promita marea cu sarea ca sa fie alesi sau sa isi creeze o alta imagine decat ar trebui sa aiba.
Lumea se schimba cu pasi mici...

 


Re: Stiri si articole din presa Sorin62

Florinds wrote:
Birdman wrote:
O demisie de onoare nu prea ajuta cu nimic, ba cred ca dimpotriva, ar intarzia si mai mult lucrarile.

Ce poate fi mai intarziat decat sa nu se rezolve timp de ani de zile pentru ca tu nu aloci bani suficienti? Pentru ca dai pentru catedrala sau nu stiu cate statui, targuri si alte prostii nefolositoare?
Ar ajuta in viitor, sa nu mai apara si altii ca ea pe la tv si sa arate ce tari si mari sunt, sa promita marea cu sarea ca sa fie alesi sau sa isi creeze o alta imagine decat ar trebui sa aiba.
Lumea se schimba cu pasi mici...


Cu regret dar trebuie iar sa intervin.
Exista vreo dovada ca șantierul stagnează din lipsa finanțării? Exista facturi emise și neachitate de primărie?
Există în acest moment vreun aviz pe care trebuie să-l elibereze primăria și din cauza căruia stagnează lucrările?

Șantierul de la Piața Sudului a stagnat cu toată finanțarea primăriei (au rămas bani în visterie la sfârșitul anului).

Constructorul lucrează conform autorizației de construcție și contractului cu beneficiarul. Are termene fixe de realizare, termene care nu se schimbă după dorința beneficiarului lucrării. Plățile se efectuează pe parcursul lucrărilor, după realizarea și recepționarea diferitelor etape. Pe constructor nu-l interesează alocările pe care le face primăria în buget, mai ales că bugetul poate fi rectificat în funcție de necesități.

 


Re: Stiri si articole din presa Adrian Rosca

Cateva intrebari:

1. Are cumva PMB-ul un ROGOP accesibil online, ca sa vedem si noi ce facturi au fost emise de furnizori, respectiv platite de PMB?

2. Raspunde PMB-ul la solicitarile de furnizare de informatii de interes public formulate in baza legii 544/2001?

3. Exista vreo institutie in tara romaneasca mai opaca ca PMB-ul? (Desigur, cu exceptia statului paralel  ;) )

In schimb, legat de acest proiect stim asa:

- credite bugetare conform HCGMB 129/05.04.2017: 90 milioane lei;
- credite bugetare la 31.12.2017: 29 milioane lei.

Cum explicati?

 


Re: Stiri si articole din presa Florinds

@Sorin, nu am niciun dubiu, totul tine de bani. De ce oare la altii se poate construi intr-un anumit ritm, cu anumite materiale si la noi nu? A impus Primaria vreun termen cu penalitati daca nu se respecta pe undeva? Ai auzit de procese prin care statul cere in instanta penalizarea constructorului?
Deocamdata, guru spune ca Astaldi a pus poprire pe conturile Metrorex... Deci situatia e exact inversa fata de cea pe care o cautam noi, Astaldi a cerut executarea silita a statului, nu invers.

 


Re: Stiri si articole din presa Sorin62

Adrian Rosca wrote:
Cateva intrebari:

1. Are cumva PMB-ul un ROGOP accesibil online, ca sa vedem si noi ce facturi au fost emise de furnizori, respectiv platite de PMB?

2. Raspunde PMB-ul la solicitarile de furnizare de informatii de interes public formulate in baza legii 544/2001?

3. Exista vreo institutie in tara romaneasca mai opaca ca PMB-ul? (Desigur, cu exceptia statului paralel  ;) )

In schimb, legat de acest proiect stim asa:

- credite bugetare conform HCGMB 129/05.04.2017: 90 milioane lei;
- credite bugetare la 31.12.2017: 29 milioane lei.

Cum explicati?


Simplu: nu faci alocări bugetare pentru un proiect care bate pasul pe loc. Din cei 90 milioane, 29 milioane au rămas neutilizați.

 


Re: Stiri si articole din presa shoppy

Nu exista sa fie actele in regula si sa fie bani dar sa nu se lucreze ca este constructorul incompetent, daca sunt bani oricine stie sa lucreze, chit ca subcontracteaza pe altii.

 


Re: Stiri si articole din presa Sorin62

shoppy wrote:
Nu exista sa fie actele in regula si sa fie bani dar sa nu se lucreze ca este constructorul incompetent, daca sunt bani oricine stie sa lucreze, chit ca subcontracteaza pe altii.


Ba există: descărcări arheologice, relocare rețele utilități. Cât s-a stat la Piața Sudului pentru cablul ăla care nici nu se știa al cui e?

În acest moment înțeleg că se „lucrează” la rețelele de pe Virtuții, nu?

 


Re: Stiri si articole din presa shoppy

Alea tot de acte sunt, nu ii reproseaza nimeni constructorului ca nu s-a lucrat cand problemele nu depind de el. Si nici aia de la primarie nu sunt prosti sa dea bani unui constructor care este clar ca nu poate lucra din cauza unor hartii sau conditii din teren.

 


Re: Stiri si articole din presa Adrian Rosca

Sorin62 wrote:
Simplu: nu faci alocări bugetare pentru un proiect care bate pasul pe loc. Din cei 90 milioane, 29 milioane au rămas neutilizați.


E exact invers: din 90 milioane, doar 29 milioane au fost utilizati, sau poate chiar mai putin, nu stim care este executia bugetara exacta pe 2017.

Credit bugetar:
Suma aprobata prin buget, reprezentand limita maxima pana la care se pot ordonanta si efectua plati in cursul anului bugetar pentru angajamentele contractate in cursul exercitiului bugetar si/sau din exercitii anterioare pentru actiuni multianuale, respectiv se pot angaja, ordonanta si efectua plati din buget pentru celelalte actiuni. L nr. 84/2003


Mi se pare ciudat ca in actualul mandat toate proiectele de infrastructura din ograda PMB-lui bat pasul pe loc. Doar constructorii sa fie de vina?

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa ClaudiuL

Oare cine este de vina ca abia in acest moment se lucreaza la retelele edilitare pe Virtutii ? Tot incalzirea globala ?  :lol:

 


Re: Stiri si articole din presa danutzu_2910

^^
NUUU!
Statul ||

:lol:  :lol:  :lol:

Sau ala perpendicular....

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419376 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use