MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou

2619 posts, 540289 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 133 134 135 136 137 138 139  ... 188
 
 

📖 Pagination options
Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou Puss in Boots

Am dat cu totul intamplator pe Facebook pe grupul de initiativa Pasaj centura Berceni stirea ca in 2024 e luata in calcul realizarea statiei de metrou de la Centura Berceni. Mi se pare colosal de tarziu pentru ceva ce este mult mai simplu decat orice M aflat in lucru sau in plan acum. Nu stiu daca s-a mentionat pe aici, daca da, scuze.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou shoppy

Pai daca atat i-a dus capul acuma 15 ani cand au proiectat magistrala, adica s-o infunde si s-o faca nod in blocurile alea, pentru ca cea mai importanta problema a orasului era ca niste oameni din niste blocuri care au trait 30 de ani fara metrou nu mai pot supravietui de nici un fel fara metrou, acuma evident ca nu mai au cum sa o scoata de acolo, mie 2024 mi se pare o cifra la limita optimismului daca s-ar apuca de acte de maine.

Coridorul acela in arhitectura cartierului pe directia strazilor Valea lui Mihai - Ghidigeni nu a aparut asa, din intamplare, este un apeduct pe acolo.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Este o confuzie. Puss in Booots vorbea de M2.
Intr-adevar este simplu sa faci prelungirea, dar pe noi ne intereseaza alte lucruri.
Insa apare o problema majora. Daca fac statia la Centura, nu va deservi decat pe cei care vin de dincolo de Centura sau de pe Centura. Problema este ca Popestiul inainteaza vertiginos catre Centura, dar din cauza liniilor de metrou de suprafata, statia Berceni si eventuala statie de la Centura nu sunt accesibile. Trebuie pasarele pietonale si auto. Sau traseu subteran. Vise, taica, vise...

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou shoppy

Da, cand am auzit de grup de initiativa a fost direct Ghencea.
O sa stea ca prostii pana cand o sa le tranteasca aia din Popesti un bloc in buza gabaritului de linie simpla si nu o sa o mai poata dubla.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou Puss in Boots

De o pasarela pietonala la depou e vorba de ani de zile. Nimic pana acum. Pe pagina respectiva statia e marketata mai mult pt cei care vin din afara Bucurestiului, nu si pt cei din zona de dupa depou in Popesti. Desi e clar ca e nevoie si pt ei.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou andrei11

# shoppy te înșeli, M 5 va putea fi prelungit spre Prelungirea Ghencea dacă interesele vor fi convergente, cu sau fără apeduct.
S-au mai traversat apeducte din 1979 încoace, să nu punem la socoteală și celelalte orașe cu metrou.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou zapacitu

Ca sa nu mai vorbim ca pana la M5-Ghencea se va face M6 care incepe cu subtraversare apeduct (tehnic vorbind subtraversarea e la final de traseu de sapatoare, dar astea sunt detalii).

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Puss in Boots wrote:
De o pasarela pietonala la depou e vorba de ani de zile. Nimic pana acum. Pe pagina respectiva statia e marketata mai mult pt cei care vin din afara Bucurestiului, nu si pt cei din zona de dupa depou in Popesti. Desi e clar ca e nevoie si pt ei.

Cei din afara Bucurestiului pot sa ajunga si acum la metrou. Ce mi-e la Centura, ce mi-e la Berceni...Probabil ca 2024 era un termen prin care se impuscau mai multi iepuri :
- perspectiva de dezvoltare a Popestiului
- refacerea/dezvoltarea caii ferate de centura, care sa aduca mai multi calatori decat vin cu masina proprie
- dublarea soselei de Centura
Insa, asa cum am spus, simpla dublare/prelungire a liniei de metrou la suprafata nu este o solutie, ba mai rau, este un mod de a genera noi probleme in zona. Solutia este ingroparea M2 de la Leonida la Centura. Altfel va fi dezastru.
Sa stai in nadejdea ca o primarie ca Popesti va face vreodata pasarela sau pasaj rutier peste liniile de metrou de suprafata inseamna sa nu fii realist. Decat sa faca o prelungire aiurea, mai bine nu fac nimic. Si asa M2 nu face fata.
Aaa,ne trebuie si un depou adevarat, subteran, nu aberatia actuala, care ne face iarna sa garam trenurile intre Aparatori si Leonida... :twisted:
Si sa mai lasam grupurile de intiativa de pe FB. Cu FB nu rezolvi problemele... Spiritul civic si politica nu se fac pe FB, asa cum se crede in ziua de azi. Se fac la vot. Atata timp cat nu alegem oamenii potriviti sau nu alegem pe nimeni, vom avea de suferit.
In alta ordine de idei, cei din Popesti, ca si cei din Prelungirea Ghencea sau alte zone care tipa acum dupa infrastructura...cand si-au cumparat acolo, de ce nu au cascat ochii la ce cumpara ? Deja "dezvoltarile" astea haotice seamana din ce in ce mai mult cu niste ghetouri.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou shoppy

Dar n-am spus ca nu se poate, la Carpati a durat 10 ani sa se traverseze perpendicular un apeduct, aici trebuie sa se traverseze de-a lungul, de 2 ori, avand in vedere avansurile tehnologice, probabil va dura tot 10 ani.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Nu cred ca va fi asa greu, pentru ca acum sapa cu TBM-ul. La M4 se sapa...cu lopata si tarnacopul.
Si, sa nu uitam, tot la M5 tocmai au subtraversat apeductulul cu TBM-ul la Parc Dr Taberei intr-o zi . Nu vad ce ar fi diferit la subtraversarea din Prelungirea Ghencea sa dureze foarte mult.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou shoppy

Difera unghiul foarte mult, aici practic ar trebui sa mearga de-a lungul apeductului sau sa-l traverseze de 2 ori.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou andrei11

Același apeduct a fost subtraversat de M 3 în zona stației Politehnica. Nu s-a mai strufocat nimeni și nu a durat 10 ani. În altă ordine de idei M 4 ( Laromet ) trebuia pus în funcțiune în Decembrie 1991, așadar subtrversarea de la Carpați n-ar fi durat 10 ani.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Ne speriem prea tare. Pana la urma apeductul asta este...o teava, nu un fluviu.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou shoppy

Voi va ganditi ca le fac un serviciu ca le gasesc scuze, eu ma gandesc, ca va fac voua un serviciu ca va dau anticipat explicatiile care o sa le auziti prin 2024. ;)  :|

 


Go to page:  1  ... 133 134 135 136 137 138 139  ... 188
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use