Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Mentenanta obiectivelor de investitii in infrastructura

146 posts, 78317 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 
 

📖 Pagination options

Re: Mentenanta obiectivelor de investitii in infrastructura subway guru

mindmasster wrote:
La pasajul Basarab exista contract de mentenanta?

Nu are cum sa existe atata vreme cat inca nu are proces verbal de receptie terminata conform legislatiei...pentru ca in contabilitate figureaza tot ca <investitie in curs>...
:twisted:

 



Re: Mentenanta obiectivelor de investitii in infrastructura TibiV

In garantie sunt lucrarile efectuate...
Garantia nu acopera spalatul si maturatul, schimbatul becurilor si geamurilor sparte dupa predarea lucrarii, mentenanta scarilor rulante etc. etc.b etc. ...

Am eu mintea tulbure sau licitatia pentru mentenanta tuturor pasajelor din Municipiul Bucuresti a fost lansata (si anulata) inca pe vremea lui dom' doctor Oprescu ?...
Imi amintesc ca era vorba de un mega-contract, in care erau bagate toate, fie sub, fie supra-terane.

LE
shoppy,
daca se ajunge la proces pe chestie de "este in garantie, ca nu a fost facuta inca receptia", atunci incepe sa mi se zbarleasca parul la cat vom plati noi, bucurestenii, pentru refuzul receptiei unui pasaj pe care circulam deja de ani buni...
Daca eu as fi avocatul constructorului in cauza, as face beneficiarul sa plateasa inca o data pasajul, plus niste maruntis pentru vacante de vis in niste insule placute din Pacific...

 


Re: Mentenanta obiectivelor de investitii in infrastructura shoppy

Pai care receptie, receptia de punere in functie sau receptia de terminare a garantiei?
La receptia de punere in functie lucrarea intra in proprietatea PMB chiar daca PMB s-a inteles sa faca plati esalonate, daca PMB nu face platile atunci constructorul o poate da in judecata dar nu poate sa vina constructorul ca nu mai circulam ca e al lui ca nu i s-a platit.

Mai este de facut oricum receptia de la terminarea garantiei si plata finala "garantia de buna executie"(de obicei 10%), deci de aceea ca investitie este inca in curs.

 


Re: Mentenanta obiectivelor de investitii in infrastructura realistul

Pasajul Băneasa...
Rugina ?i iar rugina.
IMG_20180320_165506.jpg (1.89 MB; downloaded 7428 times)
IMG_20180320_165519.jpg (1.63 MB; downloaded 7430 times)
Stil de montaj la stâlpii de iluminat...
IMG_20180320_165620.jpg (1.65 MB; downloaded 7427 times)

 


Re: Mentenanta obiectivelor de investitii in infrastructura faraonul

Asta am semnalat și eu la SDN Nord din cadrul DRDP București. De 10 ani nu a fost vopsita macar o data balustrada. La fel sunt si pasajele Jandarmeriei și IKEA.

Aceste pasaje aparțin inca de CNAIR.

 


Re: Mentenanta obiectivelor de investitii in infrastructura Cristi N

Pasajul Baneasa nu e chiar asa vechi, acolo eu zic ca e o problema de calitate a materialelor. Nu e normal sa se curete vopseaua aia in doar cativa ani, cel mai probabil pregatirea materialului inainte de vopsire nu a fost facuta corect si stratul de vopsea subtire, nu mai zic nimic de grund ca probabil nu au auzit de asa ceva.

 


Re: Mentenanta obiectivelor de investitii in infrastructura TibiV

Astea de la Baneasa au rezistat nesperat de bine....

Uite ce "mega-lucrare" (de kko) a facut PMB pe Colentina cu gardurile de la linia 21: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=17&t=812&start=189#p264229

 


Re: Mentenanta obiectivelor de investitii in infrastructura Cristi N

Cred ca vor sa descopere in curand vopseaua invizibila la cat de subtire e stratul pe gardurile alea.

Nu indemn la violenta dar vorba unui coleg de munca: "Ba, astia trebuie batuti cu lopata!"

 


Re: Mentenanta obiectivelor de investitii in infrastructura ByOnu

Voi ati vazut cum arata stalpii vechi din centrul orasului? Dar gardurile cu care ar putea lua contact pietonii? :lol: Si noi ne plangem de niste balustrade ruginite in niste zone pe langa care ai trecut in cateva secunde din interiorul masinii? Pe Mosilor si Colentina, da, e alta treaba, dar aici, ce sa zic. Lipsa mentenantei isi spune cuvantul.

Una peste alta, felicitari Faraonule pentru iluminatul de pe DN1. Iesi seara am venit pe bicicleta din Otopeni in cadrul unui eveniment si cert a crescut gradul de siguranta! :bere:

 


Re: Mentenanta obiectivelor de investitii in infrastructura faraonul

Inca nu e gata. Sambata am cumpărat alte 30 de becuri Tesla de 250W cu sodiu, azi o sa le predau la CNAIR. Să vedem ce pasaje se pot face repede: Ikea sau Otopeni (aeroport).

Să revenim la subiect. Aceste balustrade le-am propus spre reabilitare celor de la DRDP București. I-am scris domnului Radu Munteanu din CNAIR. In fiecare zi le văd din mașină în ce hal arata, la fel și cele albastre de pe Jandarmeriei și IKEA. Daca noi ne dorim sa se vopsească se vor face.

Întrebare către forumisti: care este procedura corecta pentru îndepărtarea ruginii și revosire ca să reziste inca 10 ani?

Sablare cu nisip, grunduire și apoi doua straturi de vopsea? Vopsitorie la pensula sau pistol?

 


Re: Mentenanta obiectivelor de investitii in infrastructura TibiV

Demontare, sablare și vopsire în câmp electrostatic.
Dar nu o să vezi așa ceva... :(

 


Re: Mentenanta obiectivelor de investitii in infrastructura faraonul

Mersi de raspuns TibiV. Mi-au placut de astia: http://www.sablam-tot.ro/

Sablarea cu nisip da jos orice vopsea veche, mi se pare ideala pentru balustrade.
Hidrosablarea curata orice graffiti.

Le-am spus si celor de la CNAIR si administratia strazilor. Sa vedem daca se intampla ceva.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use