MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Stiri despre proiect

1308 posts, 516892 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 94
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri despre proiect Adrian Rosca

De ce culmea? Alstom a fost declarat castigator de catre Metrorex, iar Siemens a contestat.

 


Re: Stiri despre proiect orex

1. E bine ca totusi exista o oferta conforma.
2. N-aveam de unde sa stiu ca intervenientul este de partea METROREX. Se putea si viceversa, in cazul in care erau descalificati amandoi, daca se considerau ambii parti vatamate.
3. Sa vedem care din cele doua case de avocatura isi vor face treaba mai bine sa avem totusi sistem de semnalizare pe M5, candva.
4. Acest "hop" clar ca va amana si mai mult perfectarea contractului. Cel putin cu 55 de zile, daca se termina aici, daca nu, peste vreo 95 de zile, in cazul in care se uziteaza si de recurs la Curtea de Apel.
Cu tot optimismul meu, totusi, inclin sa cred ca ne-am cam luat adio de la PIF a M5 si-n 2018.

 


Re: Stiri despre proiect Puss in Boots

Eu unul nu ma asteptam catusi de putin. Poate 2020.

 


Re: Stiri despre proiect Adrian Rosca

^^Sunt doua documente pe SEAP care lamuresc problema:









De fapt, oferta Alstom nu a fost declarata castigatoare, intrucat pe SEAP se mentioneaza ca procedura e in stadiu de evaluare financiara, in schimb oferta Siemens nu a trecut de etapa de evaluare tehnica.

Oricum, daca contestatia Siemens va fi respinsa, mai ramane doar un singur competitor in cursa.

 


Re: Stiri despre proiect orex

Depinde in ce sens va fi lamurita instanta. Eu cred ca Siemens va uzita si de calea de atac, deci, pe la finele lunii martie vom afla verdictul.

 


Re: Stiri despre proiect George

Problema e si ca s-a mers direct la tribunal, dupa care va fi recurs la curtea de apel; daca se mergea la CNSC si apoi cu plangere la curtea de apel cred ca era mai rapid. Da, sa ne luam popcorn, din pacate.

 


Re: Stiri despre proiect orex

Daca-ti da legislatia in materie si aceasta alternativa, in speta legea nr.101/2016, au ales-o. Cine stie care e substratul de nu au contestat la CNSC? Dura doar vreo 20 de zile (termen legal) sa afle punctul de vedere, asa mai mult decat dublu (45 de zile) cat este in situatia asta. Deci floricele la greuuu....

 


Re: Stiri despre proiect ByOnu

Hai sa ne bucuram totusi pentru faptul ca oricare din cei doi ofertanti va castiga va fi de bine! :D

 


Re: Stiri despre proiect Adrian Rosca

Chiar crezi asta? Mai stii cand s-a semnat contractul cu Siemens pentru M4 si cand ar fi trebuit sa fie gata lucrarile?

 


Re: Stiri despre proiect George

Contractantii astia straini au preluat toate tarele natiei noastre: sunt procesomani si contestatari pana la a bloca orice licitatie publica (sa moara si capra vecinului, nu conteaza ca se pierd fonduri europene), apoi executa foarte lent, cer bani multi in plus si se lalaie la infinit dand vina pe sistem.

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

Legislația e de vină. Adică oamenii care au  conceput-o.

 


Re: Stiri despre proiect George

Nu numai legislația, ci și maniera abuzivă și excesivă în care sunt exercitate toate drepturile procedurale, până la epuizare în toate sensurile.

 


Re: Stiri despre proiect shoppy

Asta cu sunt strainii nesimtiti este copilaroasa.
Daca legea iti permite sa faci 10 recursuri atunci nu este nesimtit cine face 10 recursuri, ci este proasta legea.
Daca legea iti permite sa ceri bani in plus si sa nu respecti termenele, din nou, nu este nimeni nesimtit, ci este proasta legea.
Si mai sunt si autoritatile romanesti care sunt un monument de coruptie si incompetenta.
Si pana la urma poate Siemens chiar a fost descalificat pe nedrept, ce propui, sa fie baieti de treaba si sa plece acasa cu coada intre picioare?

 


Re: Stiri despre proiect George

Da, propun să evalueze realist înainte să facă contestații că dacă facem un bilanț cel puțin la căi ferate s-au contestat aiurea vreo 4 ani ca să câștige cam tot ăia desemnați inițial.

 


Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 94
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420794 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use