Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Stiri, proiecte, perspective

1874 posts, 547378 views
 
Go to page:  1  ... 115 116 117 118 119 120 121  ... 134
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, proiecte, perspective Adrian Rosca

^"Primaria Capitalei a finalizat in luna iunie lucrarile la tronsonul II al bulevardului Liviu Rebreanu, respectiv zona delimitata intre Bulevardul Nicolae Grigorescu si Bulevardul 1 Decembrie 1918."

Bullshit!  :evil:

 


Re: Stiri, proiecte, perspective george_b

La multi ani tuturor!

Va rog sa va pregatiti pentru anul ce tocmai a inceput. Se pare ca vom avea nevoie si de spatiu extra pe forum in caz contrar va da pe dinafara de proiecte de infrastructura. Gata cu joaca, PMB trece la treaba!  :lol: #gabialuatoraznadetot

Gabriela Firea: In 2018 vor demara mai multe proiecte noi de infrastructura printre care supralargire Ghencea- Domnesti, Pasaj Doamna Ghica, Pasaj Petricani, Pasaj Andronache - CF Bucuresti Constanta

In 2018 vor demara mai multe proiecte noi de infrastructura printre care extindere si supralargire Ghencea-Domnesti, Pasaj Doamna Ghica cu Colentina, Pasaj Petricani -Bucuresti Nord, Pasaj Andronache - CF Bucuresti Constanta, Pasaj spre cartierul Henry Coanda, largire si reabilitare  Pod CF Constanta, a anuntat miercuri, primarul general Gabriela Firea. Aceasta declarat ca vor continua si proiectele deja incepute: Pasajul Ciurel, largire Fabrica de Glucoza (deja inceput????), park&ride Cora Pantelimon,Pasaj Nicolae Grigorescu- Splai Dudescu.

"In ceea ce priveste alte masuri care vor contribui la fluidizarea traficului din Capitala, am demarat si anul trecut si anul acesta vom continua, vom demara si anul acesta alte proiecte mari de infrastructura. Numesc cateva dintre acestea: extindere si supralargire Ghencea- Domnesti, Pasaj Doamna Ghica cu Colentina, Pasaj Petricani -Bucuresti Nord, Pasaj Anronache - CF Bucuresti Constanta, Pasaj spre cartierul Henry Coanda, largire si reabilitare  Pod CF Constanta. Vom continua lucrarile demarate la Pasaul Ciurel, largire Fabrica de Glucoza, park&ride Cora Pantelimon, Pasaj Nicolae Grigorescu- Splai Dudescu",a declarat Primarul general, Gabriela Firea.

Daca Pasajul de la Ciurel si Pasajul de la Nicolae Grigorescu au sanse foarte mari sa se finalizeze in urmatoarele 6 luni, iar documentatiile premergatoare sunt gata pentru largirea strazii Fabrica de Glucoza si a parcarii park&ride de la capatul Sos. Pantelimon, ceea ce inseamna ca lucrarile vor putea incepe in 2018, pentru restul proiectelor exista un semn de intrebare ca vor incepe santierele

 


Re: Stiri, proiecte, perspective andrei11

# george_b pentru astfel de << știri >> avem rubrică dedicată :
Să mai şi râdem...  ;)

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Adrian Rosca

Cel mai mult ma amuza ultima parte a articolului:

Daca Pasajul de la Ciurel si Pasajul de la Nicolae Grigorescu au sanse foarte mari sa se finalizeze in urmatoarele 6 luni, iar documentatiile premergatoare sunt gata pentru largirea strazii Fabrica de Glucoza si a parcarii park&ride de la capatul Sos. Pantelimon, ceea ce inseamna ca lucrarile vor putea incepe in 2018, pentru restul proiectelor exista un semn de intrebare ca vor incepe santierele


Catiusa, zi zau cu limba scoasa  :lol:

 



Re: Stiri, proiecte, perspective Puss in Boots

Interesandu-ma de niste constructii care or sa apara la capatul dinspre Gara Herastrau a bdului D.Pompeiu am dat peste PUD-ul respectivelor lucrari iar pe schita respectiva apare si profilul propus (subliniez propus) prin PUZ al zonei cu 2 benzi pe sens si linie de tramvai pe mijloc. Mai e de actualitate asa ceva? Hai ca largit pe partea cu Politia si muzeul s-ar putea, macar pentru tramvai dar si 2 benzi pe sens asta mi se pare deja cam mult tinand cont si de constructiile din zona. Plus ca in opinia mea tramvaiul trebuie lasat pe laterala nu dus pe mijloc.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Costin

E de actualitate in sensul ca nu a zis nimeni ca nu se face. Dar nici ca s-ar face... :roll:

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Puss in Boots

Ca mai orice atunci. Merci  :bere:

 


Re: Stiri, proiecte, perspective george_b

Puss in Boots wrote:
Interesandu-ma de niste constructii care or sa apara la capatul dinspre Gara Herastrau a bdului D.Pompeiu am dat peste PUD-ul respectivelor lucrari iar pe schita respectiva apare si profilul propus (subliniez propus) prin PUZ al zonei cu 2 benzi pe sens si linie de tramvai pe mijloc. Mai e de actualitate asa ceva? Hai ca largit pe partea cu Politia si muzeul s-ar putea, macar pentru tramvai dar si 2 benzi pe sens asta mi se pare deja cam mult tinand cont si de constructiile din zona. Plus ca in opinia mea tramvaiul trebuie lasat pe laterala nu dus pe mijloc.


Banuiesc ca te referi la cladirile ce se vor contrui vizavi de Banca Veneto. Ai vreo poza sau un plan? Ne poti lumina si pe noi?

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Puss in Boots

Luminat nu sunt nici eu :)
constructii noi sama service
fabrica de glucoza 7- IRMEX.jpg (1.57 MB; downloaded 3777 times)

 


Re: Stiri, proiecte, perspective zapacitu

Plansa e gresita, avand in vedere ca numele strazii de acolo e Dimitrie Pompei(u) si nicidecum Fabrica de Glucoza. Dar asta e singura eroare. Oricum tot Dimitrie Pompei are lasat gabarit pentru 2+2+tramvai pe jumate. Ceea ce ar trebui implementat odata cu reorganizarea sistemului stradal de pe Barbu Vacarescu.

EDIT: 2 subsoluri la 15 etaje de birouri... niste idioti.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective shoppy

Au si parcare externa, noroc, cu metroul.
Iara apare "PUZ inchidere inel median", nu poate face cineva o cerere la primarie sa ne dea acest PUZ?

 


Re: Stiri, proiecte, perspective TibiV

@zapacitu,
nu este nici o greseala...
Cat de dobitoci sa fie niste arhitecti ca sa greseasca adresa in halul asta ?!?!...

Este la intersectia GH-FdG-BV (Gara Herastrau-Fabrica de Glucoza-Barbu Vacaresu).
Si Politia Ilfov si Muzeul Aviatiei au adresa postala pe FdG...
Politia Ilfov este cladirea "roz" din stanga jos, chiar langa caseta cu POT si CUT (pe terenul aferent scrie M.A.I. NC 215081)
In septembrie 2016 am vazut zona "de sus" si chiar nu intelegeam ce se pregateste.
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=345&t=3341&start=98#p217846
Pun o parte dintre pozele de atunci...
TibiV wrote:
Poze facute miercuri din cladirea "Lake View"... Mishto nume, nu ?...

In prim plan sediul Politiei Ilfov



Hopaaaaa... Muzeul Aviatiei...



Hotel Caro...



Intersectia FdG-B.Vacarescu




Iar in ultimele 3 poze de aici se vad foarte clar Barbu Vacarescu in plan apropiat (inclusiv sinele de tramvai) si Gara Herastrau in plan mai indepartat.
TibiV wrote:



Ce de spatiu... Ce vor sa faca oare acolo ?...



Strada Gara Herastrau...



...cam ambuteiata pe la ora 14. Nu vreau sa stiu cum este la 17... :(




Google Maps confirma ce v-am spus, inclusiv adresa FdG nr. 7...



(In poza din satelit de pe GM apare si cladirea "Lakeview Building" din care am facut eu pozele, va putei face mai bine o idee despre cum au fost facute pozele...)

 


Re: Stiri, proiecte, perspective shoppy

Acolo este altceva, nu are legatura, parcarea dintre noua cladire si strada vine fix peste galeriile M2(vezi zona de protectie a metroului), locatia este aici http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=44.47 ... 8&z=18&m=b iar cladirea MAI din plan este cea cu acoperis rosu.

 


Go to page:  1  ... 115 116 117 118 119 120 121  ... 134
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use