MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 400336 views
 
Go to page:  1  ... 81 82 83 84 85 86 87  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

Eu nu ma mai ocup de AVM-uri. Ma rog, ar (mai) fi citeva module din AVM, dar alea sint f. stabile.  ;)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Victor92

Diferite cartele ... de o calatorie si trei.
Cartela 1 Calatorie.jpg (30.08 KB; downloaded 2679 times)
Cartela 3 Calatorii.jpg (32.59 KB; downloaded 2761 times)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Mai lămuriți-mă odată, să văd dacă am priceput cum trebuie.
Iau o cartelă din asta de 3 călătorii, am voie să o validez în 3 stații diferite pe parcursul unei zile ?
Interesant...
Încep să fac unele calcule contabile...
______________
Depinde câte călătorii întâmplătoare faci într-o zi, s-ar putea să iasă mai rentabil  decât dacă cumperi o cartelă de 10...
________________
Calculul meu evident se referă la o persoană ca mine, care folosesc metroul cu totul și cu totul întâmplător. O cartelă de 10 mă ține în principiu aproximativ 3 luni...

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Victor92

Eu am luat-o pe cea de 3 calatorii - 5 lei si am mers toata ziua cu ea: o data dimineata si dupa-amiaza de doua ori.

Si cartela de 2 calatorii e ... tot 5 lei.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Da, de aceea am spus că e cu dus și întors.
Aberații postcomuniste.  :D
Ideea era ca să nu poți valida cartela de 3 călătorii decât într-un interval scurt de timp ( să spunem 5 minute ), toate validările  fiind făcute în aceeași stație.
Adică vine un grup de 3 persoane care vor să călătoarească o singură dată  cu metroul. Mă rog, de două ori, atunci o să-și cumpere două cartele, una pentru <<dus>>, alta pentru <<întors.>>
Zoli, ce părere ai ?
_______________
Diferența între cartela de două și cea de trei să înțeleg că este perioada de valabilitate  :?:  Am pus semnul întrebării așa, să mă aflu în treabă, e clar că așa e.  :idea:
________________
Ce înseamnă acces temporizat în situația dată ? Oricum observ că cea de 5 călătorii nu are acces temporizat...
12-7-2017 11-47-49 AM.jpg (126.22 KB; downloaded 2688 times)

Oricum altă aberație,
Accesul temporizat pentru abonament înseamnă că dacă dai abonamentul altei persoane după ce ai intrat tu, cea de a doua persoană nu poate intra decât după 15 minute. Corect ?
Accesul temporizat pentru cartela de 3 / 4 călătorii ar trebui să însemne că după 15 minute după prima validare cartela nu mai poate fi folosită. Corect ?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Un mic heads-up:
Vedeti ca nu mai puteti verifica la porti cardurile RATB Activ, mie mi-a dat o eroare privind faptul ca n-am titluri de calatorie valabile pe card, desi am 2,70 lei pe el.

@andrei11
Cartele grup sunt cartele cu 3, 4 sau 5 calatorii, doar ca trebuiesc utitilzate toate in acceasi zi. Ele au valabilitate limitata (de o zi) dupa prima validare cum aveau abonamentele lunare cu 62 calatorii cand au existat.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

punmeister wrote:
Vedeti ca nu mai puteti verifica la porti cardurile RATB Activ, mie mi-a dat o eroare privind faptul ca n-am titluri de calatorie valabile pe card, desi am 2,70 lei pe el.

Corect!  ;)

Cartele grup sunt cartele cu 3, 4 sau 5 calatorii, doar ca trebuiesc utitilzate toate in acceasi zi...

Corect!  ;)

BTW: Merge AVM-ul X2 din AVL ?  ;)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Da, era functional :D

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

@andrei11
Vezi ca temporizarile la 15 min la ce ai pus tu mai sus sunt valabile la titlurile de deasupra de pe site-ul Metrorex(adica unde unde pretul este in caseta gri-bleu), nu la cartelele de grup. Acestea sunt netemporizate. Nu imi este clar la abonamentul anual, ca nu scrie, dar ar trebui sa fie temporizat , ca orice abonament.

 



Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

andrei11 wrote:
Zoli, ce părere ai ?

Am o parere buna, Grivei a fost generos: G3, G4, G5 pot fi folosite pe toata durata zilei respective (a primei validari).
Nu au (inca) acea restrictie de aprox 5 minute. Dar, la cererea publicului... putem pune o vorba buna!  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Atunci să nu mai scrie << GRUP >> pe cartonul ăla...

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

Sau sa puna restrictia de 5 min...?  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Pai si cum ai vrea sa se numeasca? Abonament de 24hr cu 3/4/5 calatorii? :lol:

 


Go to page:  1  ... 81 82 83 84 85 86 87  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use