Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim

1057 posts, 265009 views
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 76
 
 

📖 Pagination options
Re: Banu Manta - Mihai Bravu - Vacaresti (linia 34) Puss in Boots

Probabil pe considerente afective sau nostalgice :lol: cam cum fac eu cand ma nimeresc pe Trafic Greu si iau o Tatra decat un V3A daca nu sunt conditionat de un traseu anume.

 


Re: Banu Manta - Mihai Bravu - Vacaresti (linia 34) drbm

Mă îndoiesc că nostalgia funcționează pentru un tramvai întreg.
19:05 azi 25.09.2017. Un tramvai din 1 în direcția Plata Sudului grad de ocupare 2/8, în spatele lui la nici o stație distanță un 34 încărcat 6/8. Locația: Rodul pământului -> Dudesti, practic am mers în paralel, dat fiind traficul.

 


Re: Banu Manta - Mihai Bravu - Vacaresti (linia 34) Costin

Treaba asta merita urmărită in sensul de a vedea daca oamenii aia raman in tramvai dupa Sudului. Impresia mea e ca da... O fi si nostalgie, dar lipsa lui 34 s-a resimtit mult, e clar ca sunt si calatori "de cursa lunga".

 


Re: Banu Manta - Mihai Bravu - Vacaresti (linia 34) drbm

Ora nu îmbie la nostalgii și plimbări de placere, părerea mea.
Cum eu aveam treabă în Titan,nu am avut plăcerea să urmăresc mai mult fenomenul. Dar mă bizui că și alții o vor face, ar fi interesant să constatăm că 34 merge full și că 1 este relativ liber. Eu așa am senzația, și nu e singura situație, duminică am sesizat în aceeași direcție un 34 plinuț.

 


Re: Banu Manta - Mihai Bravu - Vacaresti (linia 34) Puss in Boots

Nu va mai legati de cuvantul nostalgie, poate nici nu a fost cea mai buna alegere de cuvinte. Ziceti-i obisnuinta atunci. E de observat in mai multe situatii. Un 1 gol urmat de un 34 plin nu inseamna nimic concret cat timp nu e un fenomen constant indiferent de ora. Si pe ce sector de traseu. E ca un metrou gol urmat de unul plin la Sudului pt ca fix intre cele doua s-au desertat toate autobuzele si troleele din zona.

 


Re: Banu Manta - Mihai Bravu - Vacaresti (linia 34) WT_fan06

Am fost azi cu 1 (sens Piața Sudului; l-am luat de la Obor), iar imediat în spate era şi un 34. 1 a circulat PLIN pana la Dristor, dupa care s-a golit subit. În stațiile de dupa Dristor lumea stătea la 34, foarte puțini urcându-se în 1.

 


Re: Banu Manta - Mihai Bravu - Vacaresti (linia 34) Puss in Boots

Poate in mintea ciudata a multora 34 = traseul scurt aka punctele cheie Obor/Dristor/Sudului/whatever iar 1 = traseul lung "nu ne trebuie". Alteori lumea se suie ca oile in ce vine primul, indiferent ca si urmatorul ajunge acolo. Fiecare secunda conteaza. Asta la orice ora zi noapte.

 


Re: Banu Manta - Mihai Bravu - Vacaresti (linia 34) drbm

Dr unde se pare că măcar aici, direcția din Ratb care se ocupă de trasee a ghicit complementaritatea.

 


Re: Banu Manta - Mihai Bravu - Vacaresti (linia 34) Puss in Boots

Doar ca din ce inteleg 1 in rest cam umbla gol...

 


Re: Banu Manta - Mihai Bravu - Vacaresti (linia 34) drbm

Se pare că segmentul Afi Cotroceni - Victoria e mai plin.

 


Re: Banu Manta - Mihai Bravu - Vacaresti (linia 34) TibiV

WT_fan06 wrote:
Am fost azi cu 1 (sens Piața Sudului; l-am luat de la Obor), iar imediat în spate era şi un 34. 1 a circulat PLIN pana la Dristor, dupa care s-a golit subit. În stațiile de dupa Dristor lumea stătea la 34, foarte puțini urcându-se în 1.

Cam despre asta este vorba, pentru cei care sustin ca "34 este o linie inutila".
Pe Oltenitei (incepand de la Romprim, unde vin multi din Popesti) linia 34 este "raspunsul" dorit de toata populatia din "triunghiul" Oltenitei/Berceni/Iriceanu.
Acolo sunt de 5-6 ori mai multi calatori decat in toata Prelungirea Ghencea. .

Cine vrea in "centrul-centrului", ia 11 sau 34 pana la Piata Sudului, de unde ia M2.
Cine are treaba pe "inelul principal" (de exemplu undeva in zona Baba Novac / Piata Muncii / Ferdinand-Gara Obor / Lizeanu/Spitalul Colentina) trebuie sa fie batut la scafarlie sa schimbe N-shpe mijloace de transport

Scuze ca am intervenit, caci in principiu nu imi mai bat capul cu "dusmanii" liniei 34.

 


Re: Banu Manta - Mihai Bravu - Vacaresti (linia 34) Sava_6115-6315

Am circulat destul de des pe Sos. Oltenitei, de la Piata Sudului spre Popesti, in ultimele zile. 34 chiar se umple bine pana la Piata Sudului. De doua ori am vazut trenulete 34+11 plecand de la Romprim. E o regula sa plece 34 inaintea Tatrelor?

 


Re: Banu Manta - Mihai Bravu - Vacaresti (linia 34) nathalael

Tinand cont ca lumea se inghesuie in primul, chiar daca il vad pe al doilea imediat in spate, e bine ca pleaca asa. Si 8 pleaca de la Militari in spatele lui 25.

 


Re: Linia circulară 1 - Șura Mare - Pasaj Basarab - Șura Mar Victor92

O captura de pe Niculae Titulescu, de astazi ... linia se prezinta in conditii nu tocmai bune in mai multe locuri ...
DSC_0936.JPG (362.35 KB; downloaded 3641 times)

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419427 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use