Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: DR1: Străpungere Bd. Timișoara - A0 (Drumul Radial 1 Vest Expres)

127 posts, 77886 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura shoppy

Pai beneficiarul.
Si nu cred ca a platit PMB, ca imediat iesiea primarita sa tipe ca au dat banii si aia nu lucreaza.

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura TibiV

Asa ma gandeam si eu... ;)

Probabil de aia nici nu face taraboi ca la Piata Sudului. O fi aflat ca PMB este in "culpa financiara"....

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura realistul

Un,, bulevard" ce nu este folosit așa cum ar trebui. TIR-uri parcate și pe stânga și pe dreapta, linie tramvai desființată.
IMG_20170918_142826.jpg (1.21 MB; downloaded 6469 times)
IMG_20170918_142824.jpg (1.21 MB; downloaded 6460 times)

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura Puss in Boots

Eu sper sa nu scoata linia de tramvai si sa o lase acolo pentru vremuri mai bune cand zona se va dezvolta si se va face si strapungerea respectiva (plus locuinte in zona). Atunci va renta tramvai in zona pentru ca nu va fi alt mijloc de transport mai bun decat tramvaiul. Pacat doar ca nu s-a gandit nimeni (ca de obicei) sa faca tramvai pe Prelungirea Ghencea. Se legau cele doua strazi tot cu linie de tramvai si pe masura dezvoltarii imobiliare a zonei toti locuitorii ambelor strazi beneficiau de transport rapid si diverse conexiuni spre oras (posibila linie directa spre Unirii, legatura cu 41 ori via Prelungirea Ghencea ori direct cu Bd. Timisoara).
Nu stiu cat de mult mai e fezabila asa o idee pt ca probabil pe partea cu Prelungirea s-a construit deja destul de mult dar sunt convins ca daca s-ar fi gandit cineva in perspectiva la un moment dat s-ar fi putut realiza o astfel de legatura. La fel cum zona de sud ar fi aratat si ea complet altfel cu o viziune diferita.

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura clt

Acolo, in acea portiune, vineri noaptea fac baietii curse ilegale..

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura realistul

Unde sa se construiasca locuințe acolo că sunt numai fabrici și depozite.

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura Puss in Boots

Se extind constructiile dinspre Prelungire. Fabricile si depozitele sunt la strada nu ocupa chiar tot locul. Ma refer la partea stanga cum mergi spre centura. Nu azi maine, intr-un orizont de cativa ani si asta independent de largirea strazii promisa locuitorilor de acolo. A se vedea zona de sud, o ingramadire mai ceva ca-n soviete.

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura realistul

Nu cred că a călcat vreun primar general vreodată pe acolo. Altfel ar fi observat oportunitatea de a face o alta alternativa la Iuliu Maniu. Și linia de tren sa nu o uitam.

 


  • clt
  • Posted:
  •  


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura aztec

De la 0.09 euro mp la 156 euro



Documente documente.
Interese interese
Spaga, coruptie, profitori, politica.

Cum, de de, de unde pana cand...
Articol mai jos.

https://www.riseproject.ro/articol/cele ... eUDsDi1E6M

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura ByOnu

Primarul Sectorului 6 pe pagina sa de Facebook:

Mi-a ajuns! Și cu siguranță și dumneavoastră! Scoatem tirurile de pe bd. Prelungirea Timișoara! Sper să se dea și la știri, ca șoferii să nu mai vină aici.

După doi ani de discuții și formele și informale cu diferite autorități ale statului, în care am așteptat să mute vama din Sectorul 6, pentru că o vamă nu are ce căuta în oraș, mi-a ajuns!

Nu mută vama, bine, dar tirurile acolo nu vom mai parca! Este un bulevard circulat de pe care au dispărut în ultimii 10 ani semnele cu oprirea interzisă.  Am dispus ADPDU Sector 6 să le remonteze și Poliției Locale să amendeze transportatorii care confundă #Sectorul6 cu o parcare de tiruri.  

Anul trecut am luat Prelungirea Timișoara de la PMB pentru a o administra noi, Primăria Sectorului 6. Am dispus realizarea unui studiu de fezabilitate pentru a o reface cu trotuare, piste de biciclete, tramvai și tramă stradală.

Când va fi gata? Posibil anul viitor, in funcție de buget, cel mai târziu în primăvara anului 2025. A durat destul de mult până am luat-o de la PMB. Aici Compania de Drumuri va face primul radial, peste centura București. Ideea este să fia gata cam în același timp. Mă ocup.
Până atunci, adio tiruri, urmează mici reparații, plombări și curățenie!

Stimați soferi, aveți vamă și la Ciorogârla, înainte să intrați în București!

346602865_1936453090047529_559459166352424031_n.jpg (85.19 KB; downloaded 1367 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: DR1: Străpungere Bd. Timișoara - A0 (Drumul Radial 1 Vest Expres) Utilizator anonim 2

Care e logica existentei unei vami in alta parte decit la granita?

 


Re: DR1: Străpungere Bd. Timișoara - A0 (Drumul Radial 1 Vest Expres) ByOnu

Considerente logistice si de colaborare economica.

Vama pentru autoturisme (si nu numai?), in Romania (una dintre ele?), este la Pitesti. Probabil pentru ca avem Dacia aici?

 


Re: DR1: Străpungere Bd. Timișoara - A0 (Drumul Radial 1 Vest Expres) Chev Celios

Fiecare judet are vama lui. Nu conteaza ca are iesire la granita sau nu.  De obicei sunt in orasele resedinte de judet.  Da pe Bucuresti-Ilfov trebuie facuta o vama noua  undeva in zona de S-V. O vama noua cu parcare mare pentru tiruri si eventual cu iesire la A0.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use