Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea lucrarii

1025 posts, 161671 views
 
Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 74
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

neb1 wrote:
Ora 01:00 s-au montat rulouri de iarba pe insulitele de la tramvai.Zici ca sunt montate cu tarnacopul.Una in sus ,alta in jos.

Nu stiu unde ai vazut tu ca sunt montate cu tarnacopul ca mie mi se par clar aruncate din avion. Tarnacopul este mult mai precis :lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului survola

Mai sunt încă de montat gardulete de inox si chiar capace de placare la pasaj. Mai merge inaugurat o dată, când termină tot.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Vrei sa zici ca troleele nu merita si ele o inaugurare separata?  :evil:

:lol:

LE
Am uitat sa va spun ceva...
Nu stiu cum se numesc tehnic acele "afisaje" pe care apare limita de viteza:



Dar in seara asta am observat ca funtioneaza asa: 10 secunde "50 km/h", 3-4 secunde... "stema" PMB, in culori...
Modestia, bat'o vina !...

Iar pe sensul Vacaresti->Nitu Vasile, chiar inaintea "alveolei" de la Arhivele Nationale, au instalat pe un stalp doua astfel de "afisaje electronice": unul mic cu "50/stema PMB" si unul muuuuult mai mare (mai lat, la fel de inalt) pe care scrie "PASAJAUL PIATA SUDULUI PASAJ DESCHIS".

Nu am facut poza pentru ca m-a luat prin surprindere - aseara nu era acolo.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului WT_fan06

Inaugurarea troleibuzelor sa stea la coada. Mai intai panselutele.  :twisted:
Nu se poate face o smecherie, ca la atingerea patinei macazelor sa se programeze verde tramvaiului la urmatoarea faza de semafor, altfel sa se treaca peste faza pentru tramvaie? Asa, masinile nu opresc degeaba la tramvaie, care sa fim seriosi, nu vin din 10 in 10 secunde, iar tramvaiele trec mult mai repede atunci cand vin.  :idea:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Cristi N

Nu am desfacut pana acum vreun automat de semaforizare ca sa vad ce fel de logica foloseste dar din punct de vedere software/electronic asa ceva este perfect posibil. O astfel de solutie nu e cu nimic mai presus de o lucrare de licenta la facultatea de electronica.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului MikeT

TibiV wrote:
Nu stiu cum se numesc tehnic acele "afisaje" pe care apare limita de viteza:



Dar in seara asta am observat ca funtioneaza asa: 10 secunde "50 km/h", 3-4 secunde... "stema" PMB, in culori...
Modestia, bat'o vina !...

Problema este ca atunci cand apare limita de viteza 50km/h, seara, intensitatea luminoasa este orbitoare. Ai impresia ca vine un camion urias cu faza lunga spre tine. Niste porcarii maxime si inutile. Macar de era limita de viteza alta, gen 40km/h ca in Pasajul UNirii.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului nathalael

Sunt VMS-uri (Variable message sign). Ar putea sa foloseasca semafoare precum cele pentru pietoni cu apasarea butonului.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului survola

MikeT wrote:
Problema este ca atunci cand apare limita de viteza 50km/h, seara, intensitatea luminoasa este orbitoare. Ai impresia ca vine un camion urias cu faza lunga spre tine. Niste porcarii maxime si inutile. Macar de era limita de viteza alta, gen 40km/h ca in Pasajul UNirii.

Am remarcat și eu asta într-o seară. Nici nu se vedea 50-ul, doar două proiectoare albe  :roll:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Pai in afara, in mare parte numai așa ceva se montează, dar nu deranjează ochiul. Poate au vreun senzor de reglaj al intensității luminoase. Mă uitam in dimineața asta, stand in traficul infernal la coada spre Big care începea de la strada Săvinești, cum se usucă gazonul. Alt aspect foarte urat este că după montarea acelor balustrade, Alucobond-ul se deformează cu ajutorul muncitorilor și arată ca naiba. Nu ca ar  fi montat din start bine...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Puss in Boots

Cui sa-i pese.....doar noua care ne facem sange rau si ne creste tensiunea.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului neb1

20170913_113928.jpg (1.09 MB; downloaded 2306 times)
20170913_113922.jpg (960.4 KB; downloaded 2307 times)
Ora 14:00 , mai punem un bec ,mai montam o balustrada ,mai slefuim putin pe la PP-uri .Era ADP-ul in intersectie si uda gazonul ,blocasera si ei o banda,baieti draguti.Cred ca se confirma aia cu gardul scos de la Romprim ,erau 2 baieti cu flexuri slefuiau la rugina. Intrebarea mea este ,mai terminam si noi cu pasajul asta?
PS: ATENTIE LA PIETONI,in dreptul statiei de metrou pe Oltenitei au disparut 3 metri  de gard si se face concurs de sacosa viteza.Trec cate 6-7 pensionari,cu plase cu carucioare de cumparaturi.Nu sunt foarte deranjati de masini,de fapt nu prea le pasa deloc.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Puss in Boots

Pana vor fi primele accidente. Desi, i-am vazut sarind (pe oameni in general, nu dintr-o clasa anume) si peste sau printre gardurile liniei 41....deci despre ce vorbim..
Se pun stalpisori sau ceva similar vizavi de unde e facuta poza respectiva? Nu de alta dar a nu pune stalpisori e o invitatie la parcare. Asa cum e si in zona fostului rond de troleibuze, trotuarul de langa unica banda care face dreapta pe Oltenitei.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Acum se repara trotuarul in fata la Sun Plazza. Se vopseau acele...popice, se monta granit. Au spart și acea hazna- jardiniera. Din nou.
IMG_20170913_162250.jpg (1.72 MB; downloaded 2230 times)
IMG_20170913_162309.jpg (1.99 MB; downloaded 2233 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

Victor92 wrote:
- macazele din intersectie au functionat electric in preajma orei 18 cand am ajuns astazi in zona ... dupa au clacat, desi erau angajatii firmei care le-au montat si munceau de zor. Brusc, la ora 20:00, acestia s-au evaporat, lasand haos general in randul vatmanilor si pierzand minute bune in intersectie;
Ieri după-masă am stat și eu o jumătate de oră (de la 16:00 la 16:30) și m-am uitat cum se chinuie să facă să meargă comandat din patină macazul dinspre Romprim spre Văcărești, fără succes. Comandat din dulapul de automatizare (care e în rondul din intersecție) mergea, din patină nu. Au trecut în timpul ăsta vreo zece tramvaie (și spre Văcărești și spre Șura Mare). Pînă la urmă le-au spus vatmanilor să schimbe macazul tot cu ranga.
Victor92 wrote:
- suruburile lipsesc din preajma macazelor (cel putin din preajma celor dinspre Sura Mare);
Și la macazul de care zic lipseau (e adevărat, unul era în mînă la meșter).
Trole wrote:
În pasajul pietonal avem un pom de Crăciun costisitor cu leduri RGB... Se putea monta un panou fix, mult mai ieftin și cu aceeași utilitate... A se observa acuratețea informațiilor asupra traseelor tramvaielor...
punmeister wrote:
Deci pot sa iau tramvaiul pana-n Oltenita??? :lol: :lol: :lol:
L-am văzut și eu pe cel cu „linia 34, sens Calea Văcăreșto”, și pe cel care se vedea „din bucăți” (partea din stînga afișa jumătatea de imagine care trebuia să fie în dreapta, iar partea din dreapta afișa jumătatea de imagine care trebuia să fie în stînga) și imaginea era mai mare și nu se încadra pe monitor. Chestii de finețe...
survola wrote:
Mai sunt încă de montat gardulete de inox si chiar capace de placare la pasaj. Mai merge inaugurat o dată, când termină tot.
TibiV wrote:
Vrei sa zici ca troleele nu merita si ele o inaugurare separata?  :evil:

:lol:
WT_fan06 wrote:
Inaugurarea troleibuzelor sa stea la coada. Mai intai panselutele.  :twisted:
Pare că următoarea inaugurare va fi stația de taxiuri. Ieri nu era încă asfaltată.
Numai că aici e o problemă: accesul în stație e foarte dificil. Pentru a intra în stație, taxiurile trebuie să ocolească tocmai pînă la rondul de la Nițu Vasile și să se întoarcă, apoi să se încadreze pe lîngă pasaj. Adică taxiurile care vin din centru nu pot întoarce direct la Piața Sudului și apoi să plece din nou în cursă, trebuie să meargă „pe gol” pînă la Nițu Vasile ca să întoarcă.

 


Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 74
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use