Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Traian - Șincai - Șerban Vodă - Șura Mare (linia 19)

65 posts, 30530 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) TibiV

Hai sa punem si "jucatorul" lipsa din colectie...
20170910_110923.jpg (1.41 MB; downloaded 4923 times)

... 222
20170910_110926.jpg (1.38 MB; downloaded 4919 times)


20170910_110926_Detaliu.jpg (114.19 KB; downloaded 4919 times)


20170910_110928.jpg (1.25 MB; downloaded 4922 times)

 


Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) survola

Si pe #236 l-am văzut azi.
20170910_114930_20170910140741113.jpg (243.99 KB; downloaded 5233 times)

 


Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) WT_fan06

De ce nu l-au dus pe 19 pe Th. Pallady si l-au facut sa dea ocol pe Rebreanu? Ca sa il dubleze pe 23 care vine bine, nu pe 27 care vine prost? Mai si face un ocol de pomana, pana sa ajunga la RATB Titan. Asa, cu 19 pe Pallady se obtinea o frecventa mai buna pe aceasta linie si o ajustare a capacitatii de transport coerenta...  :popa:

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) IK4

Pe Pallady+Ressu exista 5 statii de metrou foarte usor accesibile. Pe partea cealalta exista doar una, la Titan. Ca idee, 19 e bun prin 1 Decembrie sa duca lumea spre statiile de metrou. Problema e ca are o frecventa mizerabila si nu stiu cine va sta sa il astepte. La fel si 27, nu are nevoie de inca o linie care sa vina la fel de prost ci de o suplimentare, insa tramvaie nu-s. Poate ne aude cineva si ne doneaza cateva de mila, cum au facut cei din Munchen in anii 90 :popa:

 


Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) Gabi23

Intervalele decente ar trebui asigurate cu vagoane V3A (si vatmani) de la Depoul Titan. Insa in acest moment acest depou are aproximativ 30 de vagoane imobilizate... :popa:

 


Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) Nicu24

Si eu sunt de părere că 19 funcționa mai bine pe  la Piata Titan sa il ajute si pe 27 care vine execrabil de multă vreme ,uneori e plin la Ramnicu-Sărat si seara la ora 22.
Pe Postavarului sunt si 311 si 101.
Oricum nu credeam vreodata  ca o sa se mai reinfiinteze linia 19!.

 


Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) WT_fan06

Printre strategiile de transport se regaseste si ideea sa existe multe linii cu intervale proaste care reunite fac intervale bune. La fel si la 27+19. Cererea e foarte mare de la RATB Titan pana la Ramnicu Sarat, unde e degrevat masiv de 23 care circula mult mai bine. Insa, mi s-ar fi parut mai logic sa fie corelat cu 19 astfel incat un 19+27 sa asigure un flux constant de calatori pe Ressu si Pallady.
Aia ca exista metrou e discutabila. Cum justifici atunci faptul ca exista multi oameni care iau tramvaiul pe acea portiune? "Ca doar aveau si metrou..."

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) IK4

O justificare ar putea fi că la metrou nu poți intra fara sa plătești?

 


Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) survola

Asta cu suprapunerea a două/ trei linii e bună doar in teorie. In practică de multe ori o să vină unul după altul, o să facă trenulet, si apoi pauză.
Până nu va exista urmărirea prin GPS...

 


Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) ikarus13

Nu e vorba de urmarire GPS aici. La autobuze de exemplu exista. Programele de plecare de la capetele de linie sunt facute prost. Din cauza asta cele mai multe linii merg in renumitul "trenulet". Vezi 116 si 141. In 95% din cazuri vin unul dupa altul si ambii soferi merg corect. Cam asa e pe toate liniile...

 


Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) Costin

Autobuzele comunica pozitia GPS cu un dispecerat central care le urmareste in timp real si ia legatura cu soferul atunci cand are avans/intarziere? A, nu? Asa ziceam si eu... :roll:

 


Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) TibiV

Astazi de dimineata la intersectia Nerva Traian - O.Goga, macazul spre Pasajul Marasesti.
6 poze - 3 originale si 3 detalii



In planul 2 un 23 mergand spre Dudesti




Noroc ca era rosu, am scos telefonul pe geam



... dar tot era prea multa inghesuiala - 7 insi la un macaz...




Cand s-au mai "rasfirat" a trebuit sa plec






 


Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) drbm

Oare au vreun interes punctual pentru ca acel viraj stânga să devină perfect fezabil?

 


Re: Traian - Sincai - Serban Voda - Sura Mare (linia 19) 19jimmy84

E o mizerie linia 19. Am asteptat aproape 50 minute in statia Sura Mare. Am auzit 4 doamne in tramvai care ziceau ca au făcut reclamație pe site-ul RATB. Are niste intervale...de te doare capul. Trebuia  :evil:  limitat pana la Sura Mare. Rușine RATB-ului!!!

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use