Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovUnități de întreținere și exploatare din trecut ale STB / ITB / RATB / STB S.A

 

Topic: Depoul Giuleşti (1955 - dezafectat în anul 2013)

95 posts, 42560 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Depoul Giulesti aztec

16. Proiect de hotărâre privind transmiterea imobilului situat în Bucureşti, Calea Giuleşti nr.250, sector 6, din administrarea Regiei Autonome de Transport Bucureşti în administrarea Circ & Variete Globus Bucureşti

http://www4.pmb.ro/wwwt/institutii/CGMB ... _de_zi.php

 


Re: Depoul Giulesti sloppy

Ce se intampla in Depou Giulesti , am vazut ca se scot sinele de tramvai si reteaua a fost data jos ?

 


Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013) Gabi23

Terenul a fost transferat de PMB (care este propietara terenului) din administrarea RATB la Circ & Variete Globus Bucureşti, cei care au avut stocate acolo în baza unu contract de comodat încheiat cu RATB-ul materiale de recuzita + camioanele de transport. După transferul de la începutul acestui an, s-a demontat de către cei de la RATB, linia, reţeaua şi anumite obiecte reutilizabile. În prezent putem sa îl trecem în istorie şi să ne amintim de el în vremea cand era "cimitir" de tramvaie sau când găzduia Holecurile, Panterele, Tatrele sau siamezele...

Depoul Giuleşti - 03.09.2010.JPG (396.62 KB; downloaded 6834 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013) 133 313

Deci strategia diabolica de desfiintare a tramvaiului din Bucuresti face un pas vizibil din satelit inainte. Tatrele si V3A-urile cojite sunt o adevarata amenintare si un atentat la viata posesorilor de 4x4...
Apropo de poza cu bidirectionalele am impresia ca 037 are ceva probleme, sta in Victoria de mult timp in acelasi loc si nu imi amintesc sa-l mai fi vazut in linia 5 de mult.

 


Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013) Victor92

Depoul este istorie. Am fost in urma cu cateva ore in zona. Din pacate, nu am reusit sa fac poze pentru ca domnul de la paza avea o privire cam..."prietenoasa". Liniile de tramvai au fost scoase, reteaua la fel. Ceea ce ne mai aduce aminte de vechiul depou este gardul care il inconjoara si cladirea din interior care odata adapostea tramvaie. In "hala" respectiva, si in curte se afla tiruri. De asemenea, se mai afla in curte de la Interventii RATB - B 69 FER ( :?: ).

 


Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013) andrei11

Cate tramvaie erau in perioada de glorie a ITB - ului si cate acum ?
La ce sa mai tii depouri goale, si la o extremitatate a Bucurestiului lipsita de linii de tramvai ? Giulestiul - realist vorbind - are nevoie de o singura linie de tramvai care sa-l lege de metrou / Vasile Parvan.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013) Tom

Depoul avea o capacitate de aproximativ 50 vagoane pe 2 osii. Dupa 1982 e posibil sa fi avut si 15-20 vagoane V2A pentru linia 11, insa in perioada 1985-1986 am vazut in zona foarte multe tramvaie EP basculante (cu remorci), ceea ce ma face sa cred ca acest tip de vagoane, plus alte utilitare, erau garate acolo. Dupa 1990 nu a mai avut parc circulant.

 


Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013) Gabi23

viewtopic.php?f=15&t=417#p4524

Rămășița de șină de pe Str. Jugastrului încă supraviețuiește, deși anii trec. S-a mai reasfalatat în acesti ani, se lucrează și zilele acestea, dar nu se ating de șină pentru că ar necesita mai mult de lucru. Oricum strada respectivă are un trafic relativ mic.

Str. Jugastrului Iulie 2017.JPG (459.26 KB; downloaded 6495 times)

 


Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013) rosetti61

Ala a fost un triunghi de intoarcere folosit in perioada cand s-a lucrat spre capat pe calea Giulesti, la noul colector. Tot din motive de lucrari de canalizare pe Giulesti a aparut depoul, in 1955 ca simpla remiza - initlal circulatia tramvaielor a fost sistata si inlocuita cu autobuze pana cand s-a terminat o etapa de lucrari si s-a reluat din nou circulatia, local, intre 16 Februarie si Stadionul Giulesti. In cazul asta a fost nevoie de o remiza pentru gararea vagoanelor pentru ca nu mai aveau cum sa ajunga la depou; din 1956 remiza se dezvolta devenind depou-anexa apartinand de Victoria, folosit fie la gararea parcului curent sau pentru utilaje.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013) ADK

Depoul Giulești în iunie 1998.
Sursa: phototrans.eu/hinerkduetz


 


Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013) Stefan28

Din bugetul STB de anul acesta:
Screenshot_20210506-170522_Drive.jpg (123.41 KB; downloaded 4355 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013) Utilizator anonim

Foarte bine, ar asigura un acces optim pentru toate liniile de la Gara de Nord.

 


Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013) Gabi23

Anul trecut au îngrădit terenul cu ”stâlpi” din șină veche reciclată, au pus plasă și sârmă ghimpată și au confecționat o poartă pe Str. Jugastrului din două jumătăți de stâlpi metalici. Terenul este destul de ”ecologic”, cu gunoaie, boscheți, tufe și copaci. Camioanele din fostul depou de tramvaie sunt tot acolo, de multe s-a ales praful la propiu nefiind mișcate de ani de zile (dar asta e o altă poveste).

Câteva fotografii din aprilie 2021:
Giulești - 13.04.2021 (1).jpg (394.84 KB; downloaded 4215 times)
Giulești - 13.04.2021 (2).jpg (352.83 KB; downloaded 4213 times)
Giulești - 13.04.2021 (3).jpg (380.41 KB; downloaded 4214 times)
Giulești - 13.04.2021 (4).jpg (386.29 KB; downloaded 4210 times)
Giulești - 13.04.2021 (5).jpg (420.55 KB; downloaded 4216 times)

 


Re: Depoul Giuleşti (dezafectat în anul 2013) messe

Gabi, sa inteleg ca STB detine acum ca suprafata tot terenul de la Jugastrului + fostul depou?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Unități de întreținere și exploatare din trecut ale STB / ITB / RATB / STB S.A  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420789 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use