Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti

98 posts, 53811 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti Mircea G

Bogdan MD wrote:
Pai ala e fix traseul diametralei Nord-Sud, etapa a IIIa, de la Piata Chirigiu pana la DN5. Se va face si asta intr-o buna zi...  :roll:

Nord -Sud etapa a III-a ???? Unde ai auzit asta ?????

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti TibiV

Bogdan MD wrote:
Se va face si asta intr-o buna zi...  :roll:

Jumatate din Chirigiu-Progresu exista deja (este drept, intr-o forma primitiva si mult subdimensionata). PRactic sunt doua strazi: str. Branistari (de la Zetarilor la Toporasi) si str.Cladova (de la Toporasi la Pieptanari, doar ca este mult mai ingusta si de aceea are sens unic de la Toporasi spre Pieptanari). Ambele au probleme mari la cele doua intersectii (cu Toporasi si Pieptanari) pentru ca au "cedeaza trecerea").

Intrarea de pe Zetarilor pe Branistari este aici.

Iar intersectia Branistari cu Toporasi si continuarea cu Cladova drept in fata este aici.

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti pancujunior

Salut!

Urmaresc destul de rar acest forum, prin urmare s-ar putea ca propunerea mea sa mai fi fost luata in calcul, discutata. Dar anyway...

Avand in vedere toate proiectele office anuntate recent in zona Romexpo-Expozitiei, cat si lipsa unei sistematizari corespunzatoare in acea zona, cred ca o strapungere de genul celei pe care o propun ar fi mai mult decat binevenita. Ar oferi o alternativa la pasajul rutier de sub podul Constanta si ar fluidiza traficul spre Chitila si proiectul Colosseum.





Ca sa dau o descriere mai precisa, strapungerea ar pleca din Bd. Expozitiei, apoi cu un pasaj suprateran s-ar traversa calea ferata, continuandu-se pe pasaj pe deasupra strazii Spicului, pana dupa intersectia Soseaua Chitila/Bucurestii Noi.

As fi bucuros sa pot primi feedback-ul vostru. Multumesc. :)

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti zapacitu

In 1989, cei care stateau la casele din prelugirea directa a bd. Expozitiei primisera ordin de expropriere (sau cum se numea). Urmau sa extinda Expozitiei pana la intersectia de la 1 Mai. Insa a cazut comunismul si aia a fost.

Varianta propusa de tine nu este ok din cauza inelului median. Pentru a putea fi realizat ce ai desenat tu ar trebui sa intersectia de la podul Constanta sa fie pe 5 nivele, daca luam in considerare si metroul.

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti shoppy

Umplem groapa care este Pasajul Constanta si il construim suprateran, dupa care ii dam afara pe aia cu antena(ca oricum merge lafel de bine si de la Mogosoaia) si construim Pasajul Expozitiei, tot suprateran, dupa care incepem sa implementam traseul zburatoarei, macar pana la Poligrafiei(ce ma bucur ca orasul asta n-are nici o viziune si da AC-uri pe langa toate intersectiile, inclusiv la aia cu blocul care pica fix in traseu).
1.png (1014.43 KB; downloaded 7410 times)

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti danielstan

Si eu am rude care locuiesc pe str. Biruintei si au primit ordin de expropriere + demolare  in 1989.
Acei oameni s-au bucurat mai mult decat restul populatiei cand a cazut Ceausescu.

Insa nu pot sa inteleg cum ar fi facut Ceausescu strapungerea Bd. Expozitiei - Bd. Ion Mihalache tinand cont ca pe Mihalache si pe Soseaua Chitilei sunt blocuri (unele chiar cu 10 etaje) la strada.
Probabil ar fi strapuns pana in dreptul Pietei Chibrit?
Expozitiei.png (1.23 MB; downloaded 7336 times)

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti shoppy

Da, probabil ca asa ar fi facut, alta solutie nu vad.

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti zapacitu

Exact asa ceva. E singura varianta care nu implica daramarea de blocuri -- ceva SF pe vremea respectiva.

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti TibiV

Gresit.

Demolarea de blocuri era perfect OK "pe vremea respectiva".
In general, demolarea a orice era perfect OK "pe vremea respectiva"

Problema de astazi este ca se dau autorizatii de construie pe zone unde se stie clar ca peste cativa ani se va demola pentru a largi/realiza o noua artera.

Ciurel-Danes iti spune ceva ?....

 



Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti andrei11

La Pasajul Virtutii s-a demolat un bloc de garsoniere de 10  etaje.

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti shoppy

Mutat e alta chestie, iar de demolat nu cred sa fi demolat vreun bloc construit tot de ei in urma cu cativa ani.

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti andrei11

Ce ti-am spus eu putin mai sus,  ca au demolat un bloc de garsoniere de 10 etaje in Militari construit tot de ei.  Ce, nu ma crezi ? S-au mai demolat multe constructii noi si pe B-dul Unirii / Decebal / Burebista ( scoli / creşe / centrale telefonice / etc ). Ba si blocuri de garsoniere confort III. Unul chiar e taiat pe jumatate. Cel din figura de mai jos.
7-6-2017 9-39-40 AM.jpg (198.66 KB; downloaded 7234 times)

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti shoppy

Te cred, eu aveam in minte bloc de apartamente confort I de minim 7 etaje.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use