Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 672126 views
 
Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 adila

Am injurat vechiul regim pentru sistematizari abuzive, lipsa de viziune, strazi inguste, blocuri cutii de chibrituri si multe altele. Acum vad ca proiectele incepute in acel regim se doresc a fi continuate. Categoric ca dintre aceste proiecte unele sunt bune altele nu. Extinderea strazii Luica pe partea cu blocurile nu ar o fi decat o alta tampenie comunista, o lipsa de viziune si de respect fata de locuitorii orasului. Pe Luica, nu doar copacii ar fi distrusi ci si parcarile acelor blocuri. Daca pe vremea lu nea' Nicu, parcarile erau goale, acum insa sunt supra-aglomerate, iar distrugerea lor va crea noi probleme. Daca s-ar largii aceasta strada spre blocuri, cel putin o banda va fi folosita drept parcare. Acesta este cel mai prost mod de a gestiona traficul intr-un oras. Strada este pentru circulatie nu pentru parcare. Cum alte parcari, primariile nu sunt capabile sa construiasca, s-a vazut deja acest lucru, largirea acestei strazi va crea noi probleme de trafic, si in nici un caz nu le va rezolva.

Largirea strazilor intr-un oras este cea mai proasta alegere pentru fluidizarea traficului. Orasele mari, au nevoie in primul rand de un transport in comun bine pus la punct. Este nevoie de solutii alternative la utilizarea masinilor personale. De exemplu metroul trebuia extins in acea zona, ca si in multe alte locuri.
Pe termen lung si foarte lung, orice solutie pentru gestinarea traficului, devine inevitabil insuficienta, insa largirea strazilor conduce la incurajarea traficului folosind masina proprie in mai mare masura decat utilizarea transportului in comun si astfel ajungem la saturarea traficului cel mai rapid.

In tarile la care noi ne uitam cu invidie, ca sa tai un copac iti trebuie mai multe autorizatii decat ca sa construiesti o casa. La noi insa cel mai usor lucru din punct de vedere al legislatiei este sa tai o padure.

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Mi-am expus aici opinia, vei remarca faptul ca partial iti dau dreptate. Largirea nu trebuie facuta pe partea cu blocurile, ci pe partea cu casele, dar TREBUIE realizata. Partial iti impartasesc viziunea in ceea ce priveste constructia soselelor, eu unul sunt adeptul ingustrarii strazilor in interiorul inelului central (pe scurt salut initiative precum Calea Victoriei sau Ion Ghica), dar in zonele de cartiere nu prea exista alternative. Uite, daca vrem metrou usor (aka. tramvai :lol:) pe semi-inelul de sud, avem nevoie de aceasta largire si strapungerile aferente.

 


Re: Sectorul 4 adila

Eu nu vreau alt transport de suprafata, indiferent daca se desfasoara cu masina personala sau cu cele publice, daca asta presupune distrugerea spatiilor verzi, apropierea de blocuri a strazilor etc.

Eu vreau sa se extinda metroul si sa se creeze piste pentru biciclete.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Iata ce face Băluță pe B-dul Constantin Brâncoveanu. S-au tras cabluri pe mijlocul spațiului verde. Probabil vom avea fântâni arteziene cu beculețe. Exact ceea ce lipsea. NOT!
IMG_1836.JPG (1.77 MB; downloaded 2636 times)
IMG_1837.JPG (1.87 MB; downloaded 2746 times)
IMG_1838.JPG (1.62 MB; downloaded 2636 times)

 


Re: Sectorul 4 Costin

Pare, mai degraba, sistem de irigatii.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Nu era mai bine sa fi tras cablurile pe margine? Cum planteaza ei ceva pe centru? Nu vorbesc de copaci, dar si cu trandafirii ai probleme, pentru ca e fix pe centru cablul ala.

 


Re: Sectorul 4 realistul

Sunt curios ce ora face in Orășelul Copiilor în zona scenei și a fântânii cântătoare. Au turnat o grămadă de pahare de beton.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Se zvoneste ca fac o tiroliana, de sus, din zona unde a fost roata panoramica si pana la fantana/lacul de jos, din rond.

 


Re: Sectorul 4 adila

Pai da, a terminat de renovat scolile, a dat cu untura pe ele cum au zis aia de la partid, si a mai ramas de facut doar tiroliana.

 


Re: Sectorul 4 Adrian Rosca

Eu cred ca pune bancute. Cate doua, spate in spate. Iar cablurile sunt pentru lampadare :lol:

 


Re: Sectorul 4 realistul

Despre minunile astea vorbeam din parcul Orășelul Copiilor.
IMG_20170621_194039.jpg (1.06 MB; downloaded 2534 times)
IMG_20170621_194005.jpg (1.08 MB; downloaded 2532 times)
IMG_20170621_194021.jpg (858.37 KB; downloaded 2532 times)
IMG_20170621_193944.jpg (1.03 MB; downloaded 2531 times)
IMG_20170621_193957.jpg (1.17 MB; downloaded 2531 times)
IMG_20170621_194110.jpg (1.49 MB; downloaded 2534 times)

 


Re: Sectorul 4 adila

Nu-mi dau seama ce adancime are blocul de beton, dar vad ca nu are inglobate tije filetate pentru prinderea unui eventual stalp. Constructia nu este destinata unui efort mare, iar stalpii ce vor fi instalati vor fi de inaltime mica.

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

:shock: Posibil ceva statui noi. Dar chiar asa in mijlocul aleilor?

 


Re: Sectorul 4 adila

La cum sunt amplasate, mai mult ca sigur ca vor sa intinda ceva intre ele. Problema este ca orice ar fi trebuia gasit alt loc, nu pe aleile astea deja supra-aglomerate. Sa-i lasam sa termine monumentul totusi si apoi o sa avem grija sa-l comentam asa cum se cuvine.

 


Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420943 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use