Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Canalizare

298 posts, 109341 views
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Canalizare abc_XC

Dorim să vă informăm, că astăzi, 13.05.2017, echipele Apa Nova-Compania de Ape București, în cadrul programului preventiv de verificare a rețelei de canalizare, au constat un grad avansat de degradare a canalului colector aferent străzii Vasile Lascăr și tasarea carosabilului sub linia de tramvai.
S-a decis intervenția de urgență pentru reabilitarea canalului colector, pe tronsonul cuprins între Str. Batiște și Str. C.A. Rosetti. De asemenea, în cadrul acestei lucrări se realizează și legătura între conducta de canalizare aferentă străzii și colectorul principal.
Pentru realizarea acestei legături s-a încercat folosirea unei metode non invazive, de relining, pentru a nu bloca traficul rutier, strada fiind intens circulată, atât de autoturisme cât și de tramvaiele 5 si 16.
Însă, în cadrul inspecției amănunțite, s-a observat o cavernă pe traseul acestui tronson de canalizare, ce pune în pericol atât traficul rutier cât și siguranța echipei ce efectuează intervenția.
Prin urmare, ANCAB este nevoită să execute această lucrare, cu săpătură deschisă, fiind necesară blocarea totală a traficului auto și a circulației tramvaielor, și degajarea trenului de rulare aferent tramvaiului.
Astfel, în colaborare cu RATB și Poliția Rutieră, traficul tramvaielor a fost oprit începând cu ora 15:30, reprezentanții RATB lucrând la eliberarea amplasamentului, iar începând cu ora 18.00 se va opri și traficul rutier pe Str. Vasile Lascăr, între Str. Batiște și Str. C.A. Rosetti.
Estimăm că traficul auto și RATB va fi reluat, duminică dimineață, 14.05.2017, începând cu orele 08:00.
Ne cerem scuze participanților la trafic, pentru disconfortul creat!
Pentru informații sau sesizarea oricăror probleme la rețelele de alimentare cu apă potabilă sau canalizare, vă rugăm să ne contactați la:
Call Center (Non Stop): 021 - 207 77 77 sau *7777
e-mail: relatii.clienti@apanovabucuresti.ro
Vă mulţumim!

ANB1.jpg (45.28 KB; downloaded 3402 times)

ANB2.jpg (51.34 KB; downloaded 3400 times)

ANB3.jpg (99.67 KB; downloaded 3404 times)

Sursa informatiei este pagina de facebook Apa Nova Bucuresti: https://www.facebook.com/ApaNovaBucuresti/?hc_ref=NEWSFEED

 


Re: Canalizare TibiV

Astazi, autospeciala asta a luat la desfundat toate gurile de canal de pe Pache Protopopescu...


 


Re: Canalizare TibiV

Am uitat sa va spun:
de luni se circula normal, au astupat si asfaltat aici:


 


Re: Canalizare TibiV

Am uitat sa va spun ca miercuri am constatat ca la Baba Novac a aparut foreza in cea mai nou "imprejmuire"...






 


Re: Canalizare razvansky

Mulțumiri lui Subway Guru pentru postul de Joi, 08 Dec 2011, 18:53, și mulțumiri și B365 pentru harta rețelei de canalizare.
:bere:

Am probleme în subsol (str Icoanei) de fiecare dată când plouă mai serios. Citisem undeva că Apa Nova oferă consultanță gratuită la instalarea de clapete anti-refulare, însă nu am insistat suficient la ei și nu am primit răspuns.

Enfin, citisem astăzi că primăria se va preocupa de colectoarele A0 si B0 și nu reuseam să găsesc nicăieri pe net un plan al rețelei de canalizare să mă lămuresc ce inseamnă A0 și B0. Am găsit însă postul menționat (pe B365 nu mai există linkul pt download-ul hărții).
http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-21795685-primaria-capitalei-incepe-reabilitarea-doua-colectoare-principale-canalizare-dupa-finalizarea-lor-riscul-inundatie-centrul-orasului-mai-mic.htm

Noroc cu zip-ul atașat la post, care are 13,9 MB

L-am deschis și după click și zoom și butonat, am șters din greșeală primul layer - unde apărea fontul roșu. După salvare fișierul are doar 5,6MB  :shock:

Dacă mai vrea cineva harta, atașez "noul" PDF.

subway guru wrote:
Si un articol ceva mai vechi:
29 de zone din București riscă să se inunde VEZI SITUAȚIA DIN CARTIERUL TĂU
11 Aug, 07:27 / Catalin Doscas
Pe raza Capitalei există 29 de zone inundabile. În majoritatea cazurilor, de vină pentru această situație este relieful. Pentru restul însă rețeaua veche de canalizare, necalibrată în totalitate, dar și gradul de civilizație au un cuvânt greu de spus. Din această cauză 10 echipe ApaNova sunt în teren 24 de ore din 24, pregatite să intervină în caz de vreme rea.
http://b365.ro/news/bucures ... ezi-harta/
Articolul e insotit de o harta 'lamuritoare' ce contine reteaua de canale colectoare din Bucuresti...
Zone-Inundabile-Bucuresti-Iulie-2011-B365ro.pdf
Zone-Inundabile-Bucuresti-Iulie-2011-B365ro.pdf (5.33 MB; downloaded 392 times)

 


Re: Canalizare realistul

În parcul Tineretului la aceasta data.
IMG_20170602_115748.jpg (1.33 MB; downloaded 3438 times)
IMG_20170602_115726.jpg (993.61 KB; downloaded 3441 times)
IMG_20170602_115704.jpg (1.13 MB; downloaded 3437 times)
IMG_20170602_115711.jpg (1.06 MB; downloaded 3436 times)
IMG_20170602_115728.jpg (1.18 MB; downloaded 3441 times)
IMG_20170602_115729.jpg (854.78 KB; downloaded 3434 times)
Probabil pe acolo se( va) scurge apa.
IMG_20170602_115754.jpg (1.09 MB; downloaded 3438 times)

 


Re: Canalizare TibiV

Baba Novac, astazi pe la ora 14...
Prima "groapa", unde a lucrat foreza inca din iarna...







Aici slabut...



... nu s-a schimbat nimic.


 


Re: Canalizare TibiV

Noul amplasament al forezei.



Acum este linistita, dar ieri a lucrat intens...



... iar armaturile de mai sus spun ca mai are destul de lucru.



Uite inca 3 piloti in spatele forezei... Astia fac pasaj rutier "pe sestache" ?... ;)
(scuze pentru calitatea pozei, dar telefonul face uneori figura asta, "blureaza" singur jumatatea de sus a pozei...)



Un 634 care intoarce la capat, prin "sicana" creata intre noul amplasament al forezei si "groapa centrala"...


 


Re: Canalizare TibiV

"Groapa centrala" din semigiratoriu, vedere spre str. Dristorului...



In spatele plasei...



... groapa este plina cu apa...



... si pare foarte adanca.


 


Re: Canalizare TibiV

Ultima "sapatura", cea de pe Dristor colt cu Baba Novac








Ma miram eu de ce grinzile alea erau circulare...








Cam asta a fost tot.
Sa ne bucuram daca nu ne apuca iarna cu lucrarea asta... :(

 


Re: Canalizare danutzu_2910

Hai sa bag si eu un text aici... ca tot m-am uitat pe harta aia cu colectoarele Bucurestiului.
Toata lucrarea de la Dristor, si care vine usurel, usurel precum mersul unei râme, de la Piata Muncii, este de fapt canal nou colector, in locul celui numit B5.
Probabil pleaca din Statia de Pompare Ape Uzate Muncii (SPAU Muncii) de pe aceiasi harta.
Interesant ar fi daca se merge pana in Caseta colectoare de sub Dambovita sau revine in caseta veche.

A, sa nu uitam ca sub intersectia de la Dristor, si pe Dristorului avem traseu de metrou. si de aici doua intrebari (@GURU!!):
1. Colectoul vechi este: pe langa metrou, sub metrou, deasupra metroului? (prin metrou se intelege: tunel, galerie, statie)
2. Odata cu lucrarea de la metrou, nu a fost reabilitat si Colectorul B5, cel putin in zona metroului?

 


Re: Canalizare TibiV

Ca de obicei, punctul pe I. (Sau degetul pe rana... ;) )
Good point.
M-am gandit si eu la asta...

Dar unde mama naibii este fizic "Statia de Pompare Ape Uzate Muncii (SPAU Muncii)", ca tot incerc sa imi dau seama... :(

 


Re: Canalizare danutzu_2910

Oriunde ar fi, este in subteran, pe traseul colectorului B5.
As mai avea o observatie, colectorul A0, in zona Eroilor si Izvor, ocoleste statiile de metrou, deoarece este la nivel cu acestea... si e desenat ca atare pe harta..
Aici la Piata Muncii, colectorul B5 este desenat drept, fara ocolisuri, si asta ma face sa cred ca este pe langa pasaj, pe partea cu bd. Decebal, Cal Calarasi, si a fost "reabilitat" odata cu constructia pasajului rutier.

 


Re: Canalizare TibiV

Pozitionarea pe harta iti da dreptate...

Dar eu ma tot gandesc ca daca tot au facut o statie de pompaj, nu ar fi fost mai "natural" sa o faca in in parc ?
In parcul "23 August", ca nu mai stiu cum s-o numi acum...
Parcul ala este un punct "natural" de acumulare a apei, deci... ?!...

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use