Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4140 posts, 951039 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 184 185 186 187 188 189 190  ... 296
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Zona de protectie sanitara pentru apeducte e de 10m de la marginea respectivei artere si e stabilita prin HG...
Daca e nevoie de o derogare e posibil dar tot prin HG

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Daca e nevoie de vreo HG, se rezolva: o da noaptea.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Aia din Rosu deja au construit drum pe partea lor lipit de canal.
Daca ne luam pe dreptul omului de a nu fi poluat, pai nu mai construim nimic, ba mai si demolam, ca vin riveranii si dau in judecata ca ii polueaza autostrada.
Valoarea terenului expropriat se stabileste ca media preturilor din zona pe ultimii 2 ani din contractele de vanzare-cumparare, daca se declara lucrare de utilitate publica atunci decizia de exprorpiere nu se poate ataca in instanta, dar valoarea da, si cel care a gresit plateste si cheltuielile de judecata, deci n-ai ce face la CEDO, asa ar fi toti la CEDO.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Oricum nu se poate expropria DECAT pentru lucrari de utilitate publica...
Ca lucrarea este de importanta locala sau nationala, asta este altceva...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

@shoppy: la CEDO se poate ataca orice drept fundamental incalcat. Sunt lucruri concrete si articole clare, nu conteaza daca vrei tu sa faci a noua minune a lumii cat timp incalci dreptul unui om. Nu suntem in dictatura sau Evul Mediu ca sa fim calcati in picioare. Nu am citit conventia sau protocoalele, nu stiu daca e si dreptul la sanatate printre ele, dreptul la sanatate este stipulat in legea noastra si nu stiu daca avocatii au facut trimitere la el. Eu daca eram in locul lui Danes si daca puteam ataca la CEDO sigur atacam. Pur si simplu nu mi se pare normal sa imi treaca un drum expres pe la balcon.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Asa cum am precizat,  e usor suspect ( ca sa nu spun altfel ) ca Danes a obtinut aprobare de consrtructie taman acolo :
a) Pe terenul strandului, ani buni fiind unica constructie ridicata acolo
b) Daca stau eu sa sap putin acolo era prevazut pod si intersectie denivelata de cand s-a modernizat Virtutii. Habar nu am când, asta e in legatura cu Pasajul rutier de acolo, cu demolarea unui bloc de 10 etaje din Militari, etc. Parca eram la facultate inca cand s-au intamplat lucrurile astea, adica pe la inceputul  anilor  '980 da' nu mai stiu exact.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Asa vin ecologistii ca ei considera sa nu se faca autostrazi, vad ce propuneri de proiecte sunt, cumpara teren pe traseul lor si dupaia se duc la CEDO ca li se incalca dreptul la proprietate privata, si gata, nu se mai face nici o autostrada, destept nu?
Sau cum au venit si la noi niste smecheri, au cumparat pamant pe traseul autostrazii, si dupaia ca sa-i despagubeasca cu jdemii de milioane de euro.
Daca o luam sa nu deranjam pe nimeni atunci nu mai construim nimic, crezi ca in Germania nu a fost absolut nimeni deranjat sau contra autostrazilor? Crezi ca germanii sunt prosti si doar romanii stiu de CEDO? Crezi ca in Germania nu exista legea interesului public?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Florinds wrote:
Pur si simplu nu mi se pare normal sa imi treaca un drum expres pe la balcon.

Florinds,
esti ruda sau "vecin" cu Danes ? Eventual fi'su ?
(Vecin in sensul de" interese imobliate" comune...)

Intrebarea este doar ca sa nu ne mai chinuim sa ne convingem unii pe altii...

Daca esti in tabara "NIMBY" spune-o pe fata...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

Nu am nicio treaba, as fi intervenit mai demult daca eram. Vezi alineatul 2 din legea aia cu interesul public si unde-i lege nu-i tocmeala!
@Andrei, daca nu stii exact regimul terenului, trebuie sa ii acorzi omului prezumtia de nevinovatie. In instanta nu merge cu presupuneri...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Daca Danes a gresit, nu a gresit singur. A gresit prin complicitatea PMB. Deci cine trebuie sa plateasca procesele, intarzierile, despagubirile etc, eu contribuabilul?
Cathedral Plaza de ce este inca in picioare, parca trebuia demolata? Unde este legea si dreptatea?

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului sss

Este stiut ca Danes nu-i fata mare, e un smecher natural, care a profitat de bulibaseala postrevolutionara, dar nu-l putem acuza, dovedi si condamna noi pe forum. Problema lui este ca a existat o minte luminata sau un 'prieten' in PMB, care, in loc sa propuna exproprierea integrala a proprietatii, a facut o economie care s-a dovedit paguboasa si a cerut exproprierea a cativa metri de curte si demolarea balconului omului! Daca ii dadeau bani pe mauzoleul roz, se certau, mai negociau si pana la urma se intelegeau. Acum, omeneste, cine ar accepta, fara lupta, sa-i darame primaria o parte din casa, sa-i dea 3 lei si sa ramana fericit sa locuiasca in umbra podului? Au gresit birocratii idioti, nu unul care-si apara proprietatea!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Lumea civilizata nu inseamna doar binele personal, inseamna si binele comun, evident ca nu pot castiga mereu ambele si trebuiesc gestionate corect.

Evident ca Danes a fost un smecher care si-a facut casa intr-un coltisor de rai(liniste, verdeata, fara vecini, fara trafic, fara nimeni care sa-i parcheze in poarta), si evident ca si PMB este pe de-o parte incompetenta(ca nu este in stare sa-si faca actele) si pe de alta abuziva(ca vine si iti sapa o groapa in fata casei, o lasa asa vreo 5 ani, dupaia inca vreo 5 ani construieste, si in ultimul moment vine sa te exproprieze cu pretul de pe ultimii 2 ani care bineinteles ca a scazut si cu disconfortul pe gratis).
Dar Danes nu a contestat nimic din astea, el nu a jucat rolul victimei desi ar fi fost corect sa-l faca, el a venit si a inceput sa urle PE MINE NU MA EXPROPRIAZA NIMENI SI NU SE CONSTRUIESTE NIMIC CA EU SUNT SMECHER SI ASA VREAU EU, evident ca asa nu prea iti atragi prieteni adevarati(ca prietenii pe care si i-a atras l-au lasat balta). Eu cred ca era mai castigat daca nu facea scandal si accepta sa fie expropriat cu tot terenul, asa dupa scandal au zis ca-i dau 30.000euro pe 10m2 si un balcon, individul acum a inceput sa faca pe victima ca unde merge el cu 30.000euro sa-si ia apartament, pai de ce gigi sa-ti iei apartament?, nu ai zis ca sa nu te demoleze?, poftim, nu te demoleaza, ai ramas cu casa, deci sa stai in ea, aia la Grozavesti au hotel(Sir) lipit de pasaj, si nu gutia pe nicaieri ca este galagie, nu se poate sta, da faliment sau orice.
Daca individul se dadea la fund atunci intelegeam sa fim intelegatori, dar daca insista sa aiba razboi, pana la urma o sa-l aiba, si in dragoste si razboi totul e permis.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

PMB a emis fara cap sau din interes multe AC. Acum se ascund in spatele cuvintelor mari, si vor sa scoata castanele din foc cu mana privatilor.

 



Go to page:  1  ... 184 185 186 187 188 189 190  ... 296
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420986 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use