MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

2345 posts, 430530 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 112 113 114 115 116 117 118  ... 168
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

Deci exact ce banuiam, fara a avea nici cea mai vaga idee... Ma socase doar numarul...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului mcosmin

Eu inca astept sa se confirme numarul 140, si nu de Digi.  

Pana atunci, rontaim degeaba pe un articol de toata jena.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Ce fac? Ce fac ceilalti peste 4000 angajati pentru 50 statii... Gasesc ei un rebus sa descifreze pentru un salariu de peste 5000 ron.
Mi-aduc aminte ca si la inaugurarea tronsonului NG-AS au fost aceleasi discutii...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Hm...Nu e vorba strict de M 4 dar e foarte aproape de M 4.
Ghiciti ce e aici ?
14.jpg (445.2 KB; downloaded 2076 times)

Adica mai concret :
5.jpg (144.54 KB; downloaded 2075 times)
6.jpg (226.1 KB; downloaded 2074 times)

Pe aici vor trece tunelele spre Mogosoaia...Promit ca voi posta si  schita traseului când voi da de ea. O am pe undeva, ca nu as fi inventat eu traseul asa de la mine...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

S-a facut tunel pe sub Canalul Manecii...
Crezi ca va fi mai greu pe sub Lacul Straulesti / Lacul Grivita ?...

Evident, va dura insa la fel de mult... :D

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Am gasit altă schita, pare una << oficială >>. Mai am inca una dar pe care nu o gasesc acum. Cea prezentata mai jos îmi întăreşte  convingerea  ca tunelele vor trece pe sub lac pe acolo.
15.jpg (148.77 KB; downloaded 2057 times)

 



Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Andrei,
stim ca schita este corecta pana la "ovalul" in care scrie PSS...
Deci traseul este "firesc"

Dar indiferent daca o ia pe sub Straulesti sau pe sub Grivita (vorbesc despre lacurile respective), tot va trebui sa subtraversez unul dintre lacuri...
(Stai linistit, despre lucarea asta vor posta copii-copiilor nostri... ;) )

Nu stiu daca ceea ce te preocupa este adancimea lacului vs. adancimea M4 la PSS....

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

A, e numai o constatare. Iti dai seama ca pe mine nu mai are cum sa ma intereseze subiectul...
Notă
PSS am scris eu.  :D   Nu prea are cum sa fie PLS, nu prea e loc pentru un PLS.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Acolo cu putin chin se poate face la sapatura deschisa, din doua bucati.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului travelpouch

Salutare tuturor; am fost marți seara (25 aprilie) într-o plimbare până la Străulești. De regulă eu sunt destul de îngăduitor cu proiectele de infrastructură și cu întârzierile pentru că înțeleg dificultățile - capacitate administrativă redusă, corupție, politizare excesivă a tot ce mișcă, licitații, nazurile contractorilor, etc. - însă ce se întâmplă la Bazilescu mi se pare atât hilar, cât și tragic totodată. Înțeleg că nu se poate merge șnur de la Gară la Străulești pentru că lipsește o jucărie (Dimetronic-ul); înțeleg decizia de a inaugura cele două stații cu transbordare la Bazilescu și cred că a fost totuși o decizie bună; ce nu înțeleg însă: pentru numele lui Dumnezeu, de ce nu sunt oamenii aștia de la Metrorex în stare să sincronizeze plecarea din Bazilescu a metroului către Străulești imediat după sosirea celui de la Gara de Nord. Explicați-mi voi, poate nu înțeleg eu, poate nu o fi posibil.

Am ajuns la Bazilescu de la Gara și am așteptat, pe ceas, 14 minute să plec mai departe înspre Străulești. În cel de-al 14-lea minut, când trenul înspre Străulești s-a pus în mișcare, la linia cealaltă tocmai ce intra un tren dinspre Gara de Nord. Halal să le fie.

Din punctul meu de vedere, câștigul de imagine pe care Metrorex l-ar fi putut capitaliza prin deschiderea celor două stații este complet pierdut din cauza acestei funcționări bananiere / corcodușiere a transbordării la Bazilescu. Multă lume comenta pe peron; riscul reputațional mi se pare enorm.

Unde nu mai spun că la Bazilescu este o confuzie totală pentru călători când sunt ambele trenuri în stație. Nu e nimeni care să îndrume oamenii către Gară sau către Străulești, e un haos total. Călătorii care sosesc la peron și văd ambele trenuri pur și simplu nu au cum afla încotro merge unul și încotro merge celălalt. 50% șanse să ghicească mi se pare cam puțin :)

Cam astea sunt impresiile mele. În concluzie: e ok că s-au deschis stațiile; păcat că lucrurile merg românește. Oare pentru cât timp?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Costin

Deci de la 1 mai (data, nu statia) fara transbordare, dar cu acelasi numari de trenuri, dupa cum se vede la "stiri"... Adica 11 minute intre trenuri. Adica un tren pe M4 poate surprinde si  3 (!!!) transbordari de pe M1 la Basarab, o sa fie interesant de vazut un M4 full...

Dubioasa abordarea Metrorex... pana acum a fost  "mai bine cu transbordare decat deloc". Acum e "mai bine interval mai mare decat cu transbordare". Sa vedem pentru cat timp...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului punmeister

Deci sa inteleg ca tronsonul Bazilescu-Straulesti inca n-are Dimetronic ( doar macazele de la GdN2 si 1 Mai vor fi utilizate), ca trenuri pentru M4 GdN2-Straulesti au.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Costin

Asta inteleg si eu. Altfel nu se justifica intervalul de 11 minute...

 


Go to page:  1  ... 112 113 114 115 116 117 118  ... 168
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use