MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou

688 posts, 218391 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou shoppy

Pai nici un mecanism nu functioneaza daca torni in el apa cu nisipi si sare, oare lifturile de exterior din alte parti cum sunt facute?
Eu cred ca oamenii au grija sa nu calce pe prag la usa de la intrare din casa lor sau la masina lor, dar in alta parte este "ce ba! ?! ?! ?, calc unde vreau eu ca sunt client".

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou adila

Exista foarte multe mecanisme care sunt proiectate pentru a lucra in conditii grele. Automobilul, motocicleta si bicicleta de exemplu au zeci de piese in miscare expuse in permanenta la conditiile externe. Dar ca sa functioneze corect, la orice mecanism este necesara intretinere, iar METROREX a decis sa nu o mai faca din economie de bani. Exact asa a facut si RATB.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou shoppy

Diferenta dintre o usa automata si alte mecanisme este raspunderea, daca cineva isi baga mainile pe la o masina pe la motor sau pe la roti si cumva se accidenteaza, atunci raspunderea este fie a lui fie a soferului; daca cineva este prins intr-o usa automata si se accidenteaza atunci raspunderea este a producatorului / administratorului, de aceea usile automate au criterii de siguranta foarte mari, unul dintre ele este forta maxima a motorului si timpul maxim de actionare, de aceea daca introduci zapada cu nisip si sare intr-un mecanism de usa automata atunci cursa se va ingreuna si usa nu se va inchide ori din cauza fortei limitate de actionare ori se va declansa deschiderea din cauza timpului limitat de actionare pe inchidere.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou GPS

GPS wrote:
Nici liftul de la Apărătorii Patriei nu prea mai merge in ultimul timp... (vestibul-exterior)

Se pare ca discuția de aici  l-a făcut sa își revină. Astăzi mergea!

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Adrian Rosca

Daca tot va plangeti:  :)

Anunt de atribuire numarul 175650/11.02.2017

Denumirea contractului:  Acord cadru 4 ani-Servicii de intretinere, revizii, reparatii si interventii lifturi si platforme  
Data atribuirii contractului:  26.01.2017  
Numarul de oferte primite:  3  
Numarul de oferte admisibile:  3  
Numele si adresa operatorului economic caruia i-a fost atribuit contractual:  

ASCENSORUL COMPANY SERVICE S.R.L.  
Adresa postala:  Str. Nehoiasi, Nr. 24, Sect 5 , Localitatea:  Bucuresti , Cod postal:  050301 ,  Romania , Tel.  +40 0744502030 , Email:  ascensorulcompany@yahoo.com , Fax:  +40 0213363209  

SCHINDLER ROMANIA S.R.L.  
Adresa postala:  Strada Preciziei nr. 6R, etaj 1, sector 6 , Localitatea:  Bucuresti , Cod postal:  062203 ,  Romania , Tel.  +40 0213367058 , Email:  georgiana.nita@ro.schindler.com , Fax:  +40 0213373659  

OTIS LIFT S.R.L.  
Adresa postala:  Intr. Glucozei, Nr. 37 - 39, Tronson IV, Etaj 3, Sector 2 , Localitatea:  Bucuresti , Cod postal:  023828 ,  Romania , Tel.  +40 0212421372 , Email:  anca.gavrilovici@otis.com , Fax:  +40 0212421218 , Adresa internet (URL):  http://www.otis.com  

Informatii privind valoarea contractului:
Estimarea initiala a valorii contractului: 6,042,000.00 RON fara TVA  
Valoarea totala finala a contractului: 4,944,000.00 RON fara TVA  

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou shoppy

Pai daca nu se inchid usile ar trebui sa intre in modul eroare, cel mult sa sara siguranta de la motorul usii, deci usor de rezolvat la interventie.

Da, Ascensorul cu adresa pe yahoo, si apoi Otis la care dureaza 5sec de la apasat pe buton pana la deschiderea usii de la cabina oprita la acel etaj si troncane/scartaie din toate maruntaiele, tineti minte 3 cuvinte: Schindler!, Schindler!.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou misterr

Adică s-au prezentat 3 la licitație și au cîștigat toți 3? Au avut oferte egale?

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou survola

Pana la urmă, cu noile interpretări ale abuzului în serviciu, nici nu stiu de ce se mai fac licitațiile astea. :-)

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou TibiV

misterr wrote:
Adică s-au prezentat 3 la licitație și au cîștigat toți 3? Au avut oferte egale?

Probabil s-au prezentat in asociere....

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou shoppy

O fi luat fiecare cate 1/3 din lifturi.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Goldmund

Daca din (ex.) 50 de lifturi doar trei nu functioneaza, ar fi  bine(si normal), insa eu nu citesc decat ceea ce nu functioneaza in tara asta. Mai puneti si o "veste buna", sa stiu si eu ca nu totul e in colaps total si ca ceva-ceva functioneaza... Spirit critic e ok, e chiar de dorit, dar atunci cand ceva functioneaza(in sfarsit!) si nimeni nu scrie, ce cred oamenii care locuiesc in alte parti?!
:bere:

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou misterr

După expirarea contractului cu Schindler, niște cetățeni încearcă să repare lifturile de la Piața Sudului!











 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou ByOnu

Ignorarea perioadelor de garantie este parca ceva strategic la stat.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou survola

Nu știu dacă s-a mai discutat dar am observat ceva ciudat: lifturile de la suprafață merg de la ”0 la -1”, iar cele de la turnichete la peron merg de la ”1 la 0”.
Vi se pare ok?  Mie nu. Parcă au încurcat lifturile.

 


Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419381 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use