MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Trenurile CAF Inneo (BM3)

3161 posts, 813795 views
 
Go to page:  1  ... 181 182 183 184 185 186 187  ... 226
 
 

📖 Pagination options
Re: Trenurile CAF ByOnu

puidemorosan wrote:
Legat de zonele de la peretele de cabina se va începe în februarie o operațiune de recuperare a zonelor afectate incluzând operațiuni de curățare a vopselei, pasivare a aluminiului din perete,aplicare de impregnare și vopsire.
Vorbim de zone de 2-3 cm patrati.


Da, absolut de acord. Dar daca deja dupa doar 2 ani de exploatare s-a constatat aceasta problema, nu ar fi mai eficient sa se monteze o portiune de inox si in acele zone? Sau poate chiar inlocuite segmentele din inox actuale cu unele mai lungi care sa nu lase acele zone neacoperite.

 


Re: Trenurile CAF mcosmin

puidemorosan wrote:
Legat de modificarea coltarelor de inox, estimez ca în maxim 2 săptămâni veţi vedea singuri despre ce este vorba. Stati cu ochii pe UT22.
Sărbători frumoase.



Of, cata secretomanie.
Sarbatori fericite.

 


Re: Trenurile CAF puidemorosan

Ar fi fost bine de la început să se fi pus o placa de inox pana la capătul peretelui.
De înlocuit nici nu se pune vorba. Am încercat în fabrica sa dezlipim o placa și ne-a luat o zi întreagă plus ca am deteriorat suprafața de aluminiu a peretelui.
Sa punem un adaos de inox ar fi o soluție dar ma tem ca nu se va reuși copierea fidelă a curburii plăcii existente și se va vedea urat.
Avem o procedură din Spania de recuperare a zonelor de aluminiu vopsit (aplicata cu succes la vehiculele cu cutie din aluminiu) și imediat ce vom primi substanțele chimice de tratare a aluminiului vom trece la recuperarea zonelor afectate.
Toate cele bune.

 


Re: Trenurile CAF ByOnu

Inteleg.  ;)  Ma intreb insa, cand s-a constatat problema? Nu se putea modifica proiectul macar inainte de livrarea lotului al doilea?

 


Re: Trenurile CAF puidemorosan

Problema a apărut după livrarea lui 24. Oricum, masuri se puteau lua înainte de fabricarea pereților pentru +8. Și vorbim de vreo 1 an jumătate în urmă dacă nu mai bine.
Oricum, rămâne pe lista "to do" pentru o eventuală serie viitoare.

 


Re: Trenurile CAF TibiV

Postez si aici ceva ce am scris in topicul de "Accidente/incidente".
Doar ca sa inteleaga "dusmanii CAF-ului" ca nu trebuie sa dusmanim "CAF-istii"...

Rog colegii sa NU ia in seama culoarea/gradul meu in aceasta disputa....
Ba chiar va rog ca aceasta postare sa o stergeti (colegii de rosu/verde) daca vi se pare ca sare din regulament.

Dar !....
Mi se pare nedreapta atitudinea multora...
Nu fata de CAF-uri (sau BM3, cum doriti) ci fata de colegul puidemorosan.

Toate frustrarile/nemultumirile fata de CAF-uri ii sunt varsate lui in cap.

Fara sa tinem seama de cateva "mici detalii":
1. NU puidemorosan a decis cumpararea de rame CAF
2. Nu puidemorosan a decis cu ce sa fie echipate trenurile CAF comandate.
3. Nu puidemorosan decide modul de folosire al resurselor MREX (trenuri, galerii, personal etc.)

Asadar mi se pare de tot kkt sa il tot "lovim la temelie" pe omul asta doar pentru ca lucreaza la BM3.
L-ati fi felicitat daca ar fi lucrat la BM2/21 ?
In acest caz, care ar fi fost diferenta ?!....

Oricum, eu imi cer scuze fata de puidemorosan...
Omule, este foarte bine ca asculti plangerile/observatiile venite "de pe traseu".

Si fa-ti treaba bine in continuare...
Nu ma (mai) intereseaza cine si ce spagi a luat la cumpararea unor trenuri...
Acum avem trenurile "in curte".
Fa-le sa mearga.... ;)

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile CAF sss

+1  :bere:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile CAF GPS

puidemorosan wrote:
Legat de zonele de la peretele de cabina se va începe în februarie o operațiune de recuperare a zonelor afectate incluzând operațiuni de curățare a vopselei, pasivare a aluminiului din perete,aplicare de impregnare și vopsire.
Vorbim de zone de 2-3 cm patrati.
Legat de modificarea coltarelor de inox, estimez ca în maxim 2 săptămâni veţi vedea singuri despre ce este vorba. Stati cu ochii pe UT22.
Sărbători frumoase.

Deși l-am văzut in circulație, nu am apucat sa urc in el (1322-2322 Putna), daca cineva a avut ocazia poate ne spune si noua despre ce este vorba.
P.S.: @Tibi: +1 :bere:

 


Re: Trenurile CAF puidemorosan

O poza cu modificarea coltarelor de Inox...
Toate cele bune.
Modificare zocalos...
IMG-20170112-WA0014.jpg (189.47 KB; downloaded 2279 times)

 


Re: Trenurile CAF mcosmin

Suruburi <3

 


Re: Trenurile CAF puidemorosan

S-a tăiat masca de inox în două părți. Partea din stânga + profilul de inox rămân lipite pe perete iar mobila a rămas doar partea din dreapta (prinsa în partea de sus cu șuruburi și în spate jos cu șurubul existent de la început). Se evită astfel ca la operațiunile de mentenanța preventivă sa demontezi toată piesa și să riști să o îndoi sau sa fie necesară aplicarea de silicon în partea de sus.

 


Re: Trenurile CAF BodoMinea

Trenul care a asigurat astăzi legătura în pendulă între Dimitrie Leonida și Berceni a fost CAF BM3 1319-2319... deci acest tren a intrat și a ieșit toată ziua de la cald la frig și nu a avut nimic. Deci nu suntem îndreptățiți să spunem că s-a luat măsura din cauza unei probleme la aceste trenuri care se poate manifesta oricând de la frig... altele au fost considerentele, ca dovadă că s-au mai luat și în alți ani.




00:00 - 1:55 Piața Sudului - Apărătorii Patriei
02:00 - 4:40 Staționare la Apărătorii Patriei (între timp vine tren la peronul celălalt)
04:45 - 6:30 Apărătorii Patriei - Dimitrie Leonida
06:41 - Același tren pleacă de la același peron al stației Dimitrie Leonida în direcția PIPERA. Va trece înapoi pe sensul lui de mers înainte de intrarea în stația Apărătorii Patriei pentru a ajunge la peronul corespunzător.
07:23 - La același peron (celălalt peron al stației Dimitrie Leonida nu se folosește în acest moment) sosește trenul pendula din direcția Berceni, tot CAF BM3 (1319-2319 Cibin)
08:01 - Trenul pendula CAF 1319, cu mecanici în ambele posturi pleacă înapoi spre Berceni, lăsând peronul liber pentru următorul tren care va veni dinspe Pipera și va pleca în aceași direcție, tot de acolo.
08:20 - Trenul CAF 1304 sosește la același peron și mecanicul va schimba postul pentru a pleca înapoi spre Pipera.

 


Re: Trenurile CAF Robert24

02:00 - 4:40 Staționare la Apărătorii Patriei (între timp vine tren la peronul celălalt)


Nu inteleg de ce atata nepasare: le era lene la Aparatori sa informeze calatorii ca trenul va stationa 2 minute???

 


Re: Trenurile CAF mcosmin

Pai probabil nu stia timpul exact si nu voia sa se faca de ras  :lol:  :twisted:

 


Go to page:  1  ... 181 182 183 184 185 186 187  ... 226
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422123 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use