Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Canalizare

298 posts, 107833 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Canalizare TibiV

Daca vreti sa va amintiti...
Tineti minte pozele astea de la inceput de sptembrie ?...

TibiV wrote:



Au pus un podet peste tevi la trecerea de pietoni



Vedere spre Baba Novac





Ei bine, gata !
In seara circulatia auto intre Pasajul Mihai Bravu si Baba Novac a revenit la 3 benzi pe sens ! (Poate e mai veche treaba, dar eu azi am vazut-o...)
Am facut sub 10 minute de la Obor pana la Piata Sudului !
Nu am pozat caci... nu mai aveam ce ! :lol:

Yupeeeee !...

L.E. = ERATA
"Am facut sub 10 minute de la Obor pana la Piata Sudului !"
Acum realizez ca v-am dezinformat...
Am facut sub 10 minute de la Obor pana la semaforul de acces spre Sun Plaza, semaforul dinaintea strazii Martisor...
De acolo am mai facut vreo 7 minute pana am trecut de Oltenitei...
Dar orisicat..
Great improvement !... :lol:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare 133 313

TibiV wrote:
Daca vreti sa va amintiti...
Tineti minte pozele astea de la inceput de sptembrie ?...

Ei bine, gata !
In seara circulatia auto intre Pasajul Mihai Bravu si Baba Novac a revenit la 3 benzi pe sens ! (Poate e mai veche treaba, dar eu azi am vazut-o...)
Am facut sub 10 minute de la Obor pana la Piata Sudului !
Nu am pozat caci... nu mai aveam ce ! :lol:

Yupeeeee !...


Really? But what's this?

















Putin mai la stanga este statia Baba Novac a lui 135 si 311.

 


Re: Canalizare TibiV

Am vazut si eu...
Dar deja nu mai incurca pe nimeni, este pe "spatiul verde".
Important este ca circulatia pe MB nu mai este strangulata (unii mergeau pe banda 1, singura "oficial" disponibila, altii pe linia de tramvai... Si tramvaiul ce parere avea oare ?... ;)

 


Re: Canalizare Lixandru Dragos-Liviu

Un calup de 3 reportaje realizate la tot atâtea obiective, diferite ca amplasament, în diverse zile.
În primul rând, vom face referire la şantierele de pe Şos. Mihai Bravu, acestui obiectiv fiindu-i alocate primele patru pagini (Page1....4). Aici am să fac şi un mic remember, dacă îmi permiteţi, din data de 4 decembrie a.c., cu ultimele imagini ale împrejmuirii de pe Şos. Mihai Bravu, situată la intersecţia cu str. Gheorghe Petraşcu, sensul de circulaţie dinspre Obor spre Baba Novac (aici au fost afectate benzile 2 şi 3 – autoturismele folosind prima bandă şi linia tramvaiului), acestea intrând în prezentarea primelor două pagini (Page 1 şi 2). De remarcat, aşa cum a specificat şi @TibiV, acest şantier a fost desfiinţat, lucrările fiind finalizate. În celelalte două serii de imagini (Page 3 şi 4), sunt expuse fotografii de la amplasamentul situat în vecinătatea rondului de la Baba Novac, tot pe partea cu sensul de circulaţie dinspre Obor spre Big Berceni, doar că sunt afectate o parte din spaţiul verde cât şi parcarea riveranilor din blocurile învecinate.
Iată pozele din data mai sus menţionată, expuse în acest calup, după cum urmează mai jos:
Imagini de pe şos. M. Bravu cu Ghe. Petraşcu (1)
Page1.jpg (524.44 KB; downloaded 3512 times)

Imagini de pe şos. M. Bravu cu Ghe. Petraşcu (2)
Page2.jpg (647.8 KB; downloaded 3525 times)

Imagini de pe şos. M. Bravu (aproape de Baba Novac) (1)
Page3.jpg (442.96 KB; downloaded 3510 times)

Imagini de pe şos. M. Bravu (aproape de Baba Novac) (2)
Page4.jpg (273.85 KB; downloaded 3511 times)

Harta GoogleMaps a amplasamentelor.
GoogleMaps Sos. M. Bravu.jpg (923.37 KB; downloaded 3510 times)

https://www.google.ro/maps/@44.4274278,...a=!3m1!1e3
Al doilea obiectiv ApaNova a fost vizitat în data de 29 noiembrie a.c., în vecinătatea sediului central ApaNova, lucrarea desfăşurându-se pe strada George Vraca, la intersecţia cu str. Aristide Demetriade. Aici am observat o autospecială care lucra la caseta de colectare ape reziduale. Acestui reportaj în sunt alocate Page5, 6 şi Harta Google Maps.
Imagini de pe str. G. Vraca (1)
Page5.jpg (607.8 KB; downloaded 3513 times)

Imagini de pe str. G. Vraca (2)
Page6.jpg (307.99 KB; downloaded 3513 times)

Harta GoogleMaps a amplasamentului.
GoogleMaps George Vraca.jpg (263.45 KB; downloaded 3512 times)

Sursa:
https://www.google.ro/maps/@44.4369142,...a=!3m1!1e3
https://www.google.ro/maps/@44.4368916,...KesFNg!2e0
Şi, în ultimul rând, în data de astăzi, 21 decembrie a.c., în zona rondului Coşbuc, pe B-dul Regina Maria, pe sensul de mers dinspre Calea Rahovei spre Unirii, se efectuează lucrări la reţeaua ApaNova.
Imagini de pe b-dul Regina Maria (2)
Page7.jpg (704.2 KB; downloaded 3511 times)

Harta GoogleMaps a amplasamentului.
GoogleMaps Rond Cosbuc.jpg (640.64 KB; downloaded 3511 times)

Sursa:
https://www.google.ro/maps/@44.4216695,...a=!3m1!1e3

 


Re: Canalizare alchimistul

Stai putin! Rond Cosbuc nu a fost recent asfaltat?

 



Re: Canalizare Lixandru Dragos-Liviu

În intersecţia de la Rond Coşbuc, au avut loc zilele acestea, 5 şi 6 ianuarie a.c., unele lucrări la reţeaua de apă şi canalizare (pe partea cu blocul unde se află Magazinul Profi, BCR Libertăţii) – cum se vine dinspre B-dul Libertăţii către B-dul Coşbuc, către Rahova (linia lui 32):
Împrejmuirea locului lucrării.
IMG_20170105_105414.jpg (361.5 KB; downloaded 3389 times)

În spaţiul verde a fost un utilaj de lucru.
IMG_20170105_105430.jpg (437.06 KB; downloaded 3393 times)

O autobasculantă descărca pământ în groapa unde s-a lucrat. Era prevăzută şi cu o cupă graifer.
IMG_20170105_180111.jpg (111.4 KB; downloaded 3389 times)

Basculanta descarcă pământul....
IMG_20170105_180120.jpg (243.42 KB; downloaded 3392 times)

Oamenii acoperă stratul de pământ cu ceva piatră cubică, din ce pare.
IMG_20170106_120816.jpg (352.85 KB; downloaded 3391 times)

Idem....
IMG_20170106_120822.jpg (368.31 KB; downloaded 3392 times)

Antrepriza angajată la această lucrare este Dimar, specializată în construcţii speciale.

 


Re: Canalizare Adrian Rosca

De la PMB citire:

COMUNICAT DE PRESĂ

Publicat: 19 Ianuarie 2017

În data de 21.12.2016, a fost semnat contractul de finanţare pentru proiectul “Finalizarea Staţiei de Epurare Glina, reabilitarea principalelor colectoare de canalizare si a canalului collector Dâmboviţa (Caseta) în Municipiul Bucureşti – Etapa II”, intre Municipiul Bucureşti şi Ministerul Fondurilor Europene în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operaţional Infrastructură Mare.
Valoarea totală a contractului de finanţare este de 1.738.198.440 lei (inclusiv TVA), din care valoarea totală eligibilă este de 1.448.498.700 lei. Perioada de implementare a proiectului este de 82 luni, respectiv între data de 03.01.2014 şi data de 31.10.2020.

Proiectul vizează continuarea îmbunătăţirii infrastructurii în sectorul de apă uzată din Municipiul Bucureşti în vederea îndeplinirii obligaţiilor de conformare cu angajamentele de tranziţie şi cu obiectivele intermediare convenite între Comisia Europeană şi Guvernul României, pentru implementarea Directivei 91/271 a CE cu privire la colectarea şi tratarea apelor uzate urbane (transpusă în legislaţia naţională prin Hotărârea 352/2005, referitoare la tratarea apei uzate urbane).

Obiectivele specifice asociate obiectivului general al proiectului sunt:
• Creşterea gradului de epurare a apei uzate şi îmbunătăţirea calităţii efluentului conform Directivei 91/271/EEC privind tratarea apelor urbane reziduale, cu consecinţa îmbunătăţirii calităţii râului Dâmboviţa;
• Asigurarea unui management performant al nămolului rezultat din epurarea apelor uzate, în vederea conformării cu Directiva 86/278/ a Comisiei Europene;
• Îmbunătăţirea sistemelor de managementul apelor uzate şi reducerea costurilor de operare ca urmare a reducerii infiltraţiilor in reţeaua de canalizare;


http://pmb.ro/pmb/comunicate/fisiere/1484813390.pdf

 


Re: Canalizare abc_XC

Suntem deja in 2017. Daca primaria mai doarme putin are ocazia sa ajunga in exercitiul financiar 2020-2027. Mai bine ne reamintim ce s-a intamplat cu incineratorul de namol si poate nu mai repetam istoria:
O mare investiţie care trebuia să fie gata la sfârşitul anului trecut nici nu a început. Firmele ofertante au contestat rezultatele licitaţiei ani de zile, iar sute de milioane de euro din fonduri europene s-au dus pe apa Sâmbetei

Bucureştiul ar fi trebuit să aibă la această oră terminată staţia de epurare de la Glina, dar şi un incinerator de nămol cu o capacitate de ardere de patru tone/zi.
Iată ce declara în octombrie 2013, cu prilejul semnării Contractului de Finanţare pentru Proiectul „Finalizarea staţiei de epurare Glina, reabilitarea principalelor colectoare de canalizare şi a canalului colector Damboviţa”, primarul general Sorin Oprescu: „În 2015 vom termina staţia de epurare de la Glina, iar în 2016 racordurile făcute cu caseta care este în mare parte curăţată. Vom trece de la o capacitate de 10 metri cubi la 12 metri cubi de epurare a apelor uzate. Apare incineratorul de nămol care va avea o capacitate de ardere de patru tone/zi. Suntem foarte mândri ca avem staţia de epurare”.
Miza, sute de milioane de euro
Însă, am rămas doar cu mândria, în iunie 2016 nefiind finalizată nici măcar licitaţia de atribuire a lucrării, deoarece firmele care au depus oferte tot contestă rezultatele. Miza este uriaşă, proiectul având o valoare totală estimată de 416.519.607 euro, inclusiv TVA. Cum termenul de finalizare era 31 decembrie 2015, partea de 67,83 la sută care trebuia să vină din fonduri europene, prin POS Mediu (2007-2013), s-a dus pe apa Sâmbetei, în loc să contribuie la curăţirea celei care curge pe Dâmboviţa.

Cum au trecut anii

În februarie 2013 şi-au depus candidaturile opt firme şi asocieri, din care au fost selectate trei: FCC Contruction - Aqualia Infraestructures SA – SC Degremont SAS, care a obţinut 96,77 puncte; SC Construcţii Erbaşu SA – OTV International SASU – OTV SASU (62,61 puncte) şi Aktor SA (54,10 puncte). Procedura a fost contestată la Consiliul Naţional pentru Soluţionarea Contestaţiilor (CNSC) de trei dintre refuzaţi. Contestaţiile au fost respinse, dar unul dintre petenţi face plângerea la Curtea de Apel împotriva Deciziei CNSC, care dispune reevaluarea a două candidaturi, cea depusă de Aktor şi Passavant. Aşa ajungem în aprilie 2014 când se comunică noile rezultate: Erbaşu – 90,19 puncte; FCC Contruction – 63, 88, iar Aktor este din nou respinsă. Urmează alte contestaţii. CNSC obligă Autoritatea contractantă, Primăria Municipiului Bucureşti, să reevalueze oferta asocierii Erbaşu, dar menţine respingerea celei făcute de Aktor. În iulie se comunică noile rezultate, tot cu Erbaşu pe primul loc. FCC, pac cu contestaţia. Pierde la CNSC, dar merge la Curtea de Apel, care în noiembrie obligă Autoritatea contractantă la o nouă reevaluare. Peste un an, în 12.10.2015, se comunică rezultatele: Erbaşu – 90,19; FCC – 68. Urmează tradiţionala contestaţie. CNSC o admite în parte, iar cele două părţi, dar şi Primăria adresează plângeri la CAB. Deja suntem în martie 2016, când Curtea respinge toate plângerile. Pe 28 aprilie se comunică rezultatele reevaluării: FCC – 68, iar lui Erbaşu i se scad, dintr-un condei, 60 de puncte – 30,19. Inevitabil, contestaţie.

Sursa:http://www.evz.ro/incineratorul-de-namol-de-la-glina-a-cazut-pe-frontul-contestatiilor.html

 


Re: Canalizare Florinds

Eu cred ca aceste contestatii trebuie cumva stopate, prin taxe de timbru mai mari sau prin penalitati daca sunt nefondate. Pana la urma suferim cu totii din cauza unor procesomani.
Cum bine zice autorul, am ramas doar cu mandria...

 


Re: Canalizare abc_XC

Nu cred ca problema sunt doar constructorii procesomani.
Fara sa ma pricep la achizitiile publice mi se pare cel putin dubios modul in care s-a acordat in acest caz punctajul, aceeasi oferta a primit  60 apoi 90 iar la final 30 de puncte la reeevaluare. In plus daca un constructor face o contestatie neintemeiata instanta o va respinge, ori in cazul de fata instanta le-a acceptat ceea ce inseamna ca au avut un motiv intemeiat.
Cred ca rezolvarea problemei ar fi ca autoritatiile sa aiba niste criterii clare de evaluare, iar comisiile de atribuire sa fie obiective si sa aplice aceste criterii tuturor participantilor. Ingradirea accesului la justitie va da nastere la alte abuzuri si nedreptati.

 


Re: Canalizare Florinds

Nu stiu concret cazul asta, dar se contesta absolut orice licitatie, daca sunt mai multi care participa.

Stiu ca se ingradeste dreptul la justitie daca cresti taxa de timbru, dar trebuie gasita neaparat o cale de mijloc, in stilul asta nu mai incepem nimic.

 


Re: Canalizare ByOnu

Nu din vina firmelor care contesta dureaza atat de mult, ci din vina autoritatilor care nu rezolva contestatiile mai repede si a sistemului justitiar subdimensionat (parerea mea). Si pe civil dureaza un proces ani si ani de zile. Este ceva normal sa contesti si nu trebuie ingradit acest drept. Contestarea este buna mai ales in cazul in care licitatiile sunt castigate pe ochi frumosi de catre firmele de casa.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare Mircea G

Lixandru Dragos-Liviu wrote:
Un calup de 3 reportaje realizate la tot atâtea obiective, diferite ca amplasament, în diverse zile.
..........
Al doilea obiectiv ApaNova a fost vizitat în data de 29 noiembrie a.c., în vecinătatea sediului central ApaNova, lucrarea desfăşurându-se pe strada George Vraca, la intersecţia cu str. Aristide Demetriade. ........

Pe strada G Vraca nu exista colector . Poate era vorba de o simpla canalizare ce duce spre colectorul de pe Brezoianu .

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use