Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiDocumente strategice ale municipiului București

 

Topic: Concept Strategic București 2035

65 posts, 36294 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 133 313

Permiteti-mi sa va prezint conceptul MEU strategic Bucuresti 2035.
1. Bucurestiul fara pescarusi.








2. Bucurestiul fara Triada.  :evil:








3. Bucurestiul cu Magistrala 5 metrou cu capatul pe bulevardul Coposu in loc de strada Raul Doamnei.








4. Un Bucuresti biblic, unde nu exista un lant trofic.








5. Un Bucuresti in care toti medicii sa fie platiti ca la Iasi.






 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 133 313

Partea 2.

6. Un Bucuresti in care lucarile de semaforizare vor iesi definitiv din zona de influenta utista.




7. Un Bucuresti capitala a unei Romanii la fel de buna tovarasa cu Republica CHineza ca pe vremea lui Mao si Cho Enlai.




8. Un Bucuresti in care sa existe saltarea de autoturisme parcate ca porcu'.




9. Un Bucuresti cu iesire pe pasajul Basarab direct de la etajul 4.




10. Un Bucuresti cu exclusive greentrack.




11. Un Bucuresti fara Tehnologica Radion.




12. Un Bucuresti cu Nicusor Dan la vanatoare de modernizari nefaste, si nu in parlament.




13.Un Bucuresti cu metrou direct Eroilor-Universitate-Iancului.




14. Un Bucuresti cu 5313 si 5333 inca in trafic.


 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 133 313

Partea 3.

15. Un Bucuresti fara Negoitzi.




16. Un Bucuresti fara unghere demne de 1989.




17. Un Bucuresti al bidirectionalelor.




18. Bis la punctele cu ridicatul masinilor parcate ca porcu', fara radioni, fara phutisemafoare, cu greentrack.
















19. Un Bucuresti cu autostrada retardata completata cu pasaje la Vitan, Dudesti, Baba Novac, Iancului, Dimitrov si Lizeanu. Minim.  :twisted:


 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 TibiV

:bere:

Un adevarat eseu fotografic... :)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 133 313

Partea 4.

20. Un Bucuresti al strutocamilelor grotesti perfectate de arhitecti nebuni.








21. Un Bucuresti cu refugii de tramvai preferabil peste limita decentei si meschinariei.








22. Un Bucuresti cu cartiere noi, gen... Fundeni, Voluntari, Pipera si Tunari.








23. Un Bucuresti metrou usor real.  :lol:




24. Si eventual cu greentrack pazit de gard gen gardul de la 41.




25. Un Bucuresti cu mobilier urban in toate sectoarele ca in sectorul 2. Si tramvaie numai ca vagoanele depoului Colentina...


 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 133 313

Partea 5.

26. Un Bucuresti al RADET-ului iesit din insolventa.




27. Un Bucuresti in care si adultii analfabeti dar reproductivi sa aibe dreptul la invatatura.




28. Una la care tin foarte mult. Un Bucuresti ori fara Fan Curier ori cu amenzi in avans just in case...




29. Bis la Bucurestiul fara Negoitzi.




30. Un Bucuresti cu liber la port arma mortala...  :evil: Ca sa tragi dupa taximetristii care te omoara pe trotuar.




31. RIP England. Sincere condoleante in avans din partea capitalei Romaniei. Cu ocazia asta si RIP Pantelimon.




32. Un Bucuresti in care misterul "ce a facut Radion cu lampile de pe Pantelimon" va fi elucidat.




33. Bucurestiul canalizarii neinfundate de molozul din santiere luat pe rotile basculantelor.




34. Bucuresti cu tramvai pe Rebreanu.


 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 133 313

Partea 6/6.
35. Un Bucuresti in care B18VCO va tracta si urmatoarea generatie de autobuze ale lui G. Firea, fie ele second hand, electrice sau... macar imaginare.




36. Bucurestiul unde primaria te consiliaza ce sa faci ca sa nu patesti ca Ontanu.  :twisted:




37. Atentie la apeducte, in dreptul Megamall cand ajunge M5 acolo.




38. O soarta mai buna pentru epavele astea cu putini kilometri la bord.




39. Un Bucuresti cu oale de aur la capatul curcubeului, de pe Splai Dudescu.




40. Un Bucuresti al lucrarilor noi care sa functioneze macar 3 ani.




41. ...
CAM00818b.jpg (60.27 KB; downloaded 6047 times)


Sfarsitul sezonului 1. Va urma.  :twisted:

 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 Goldmund

andrei11.
nici eu nu mai stiu ce am gandit cu M2-M6, insa probabil ca a fost spusa intr-un context pe care l-a deschis altcineva(si stiind ca nu e posibil ). In fine, nu poti sa spui ca am persistat cu M2-M6, am spus-o odata, de doua ori, insa la o mie de alte pareri..
:bere:

 



  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 133 313

Ok, deci nu vreau sa-i fac io coliva topicului asta asa ca serialul meu va fi un pic separat intitulat "Jurnal de Bucuresti: perspectiva pietonului/biciclistului". Lansare... in seara asta, tineti aproape.  :twisted:

 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 Goldmund

133 313 wrote:
Partea 3.

.......

16. Un Bucuresti fara unghere demne de 1989.



..........


Lampa este design Art Deco, o clasa in sine(le cunosc bine, credeam ca nu mai exista, erau prin toate parcurile din Cotroceni), iar cladirea renovata profesionist, devine apropiata in stilul Bauhaus, o bijuterie. Daca am privi casa renovata intr-o zi de primavara insorita, ar fi altceva.
Multor străini care viziteaza Bucurestiul nu le plac constructiile staliniste, acele blocuri care par la fel. Aceasta constructie e altfel, si asta e extraordinar intr-un oras cu zeci de mii de blocuri care seamana Da, orasul trebuie renovat, chiar si constructiile stalinisto-comuniste...

 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 shoppy

Aceea era lampa stas la iluminat stradal cu stalpi cu lumina omnidirectionala in varful stalpului, tin minte ca din 3 blocuri cu 5 scari fiecare doar la o singura scara supravietuise becul, evident acolo ne strangeam la joaca, mi-au dat lacrimile cand am auzit prima data melodia cu "aici aici e strada mea cu-n singur bec".

 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 Goldmund

Nu stiu daca am timp sa traduc un reportaj de exceptie al TV ARD(sectia de cultura) si care incepe cam asa:
"Viitorul apartine orasului. Din ce in ce mai multi oameni pleaca din provincie (sat, comuna) si se inghesuie in zone metropolitane, aducand orasele in situatia unui colaps. Alimentarea oamenilor cat si eliminarea uriaselor cantitati de gunoi menajer si industrial devine o munca sisifica("a lui Hercules"), Sistemele transportului in comun sunt in pragul colapsului, spatiul de locuit devine de neplatit,si atunci, ceva care se planifica la planseta devine o idee f. ademenitoare, ceva ce din start este nou, altfel, mai bun, un super-oras...Deja deea a avut-o Hitler, Mussolini a realizat, Brazilia a reusit cu cei mai mari arhitecti ai timpului sa realizeze ceva nou, dar de fiecare data aceste proiecte au esuat total...
Acum exista din nou  proiecte pentru mega orase, acolo unde inca nu este ceva."
Apoi incepe reportajul cu un trasport in comun suprasolicitat:
"Oameni, oameni, oameni. In 20 de ani vor locui pe Terra 10 miliarde de oameni, iar majoritatea va locui in marile orase ale lumii, o munca uriasa pentru urbanisti. (00.00.57)Dar este posibil ca sa proiectezi un oras ca viata tuturor sa duca o viata in demnitate? In mijlocul desertului din Arabia Saudita va apare "orasul Viitorului" Neon-city, care va costa 500miliarde $, de 30 ori mai intins ca Berlin(aproape 900kmp, Bucuresti 227kmp), un proiect doar comercial...Daca vedem filmul promotional, acest oras ar avea toate raspunsurile la problemele marilor orase. Cele mai bune solutii pentru mediu, afaceri, familie ..."

Acum vine tipul (00.01.26)care rade (de proiectul Neon city)ca despre o mascarada ieftina, unul dintre cei mai mari arhitecti ai lumii(http://www.coop-himmelblau.at/studio/wolf-d-prix/ vedeti cine il onoreaza pe acest om). Restul e imagine buna, nimeni nu crede in aceste orase-mega moderne de la inceput priectate "pe camp" si care prin ChinaRP raman de obicei fara...locuitori, nu sunt atractive. Mai mult, concluzia este ca dictaturile nu ofera ceva esential oraselor: "Öffentlicher Raum", locuri publice= libertatea cetatenilor unui mega oras. Ah, si inca o concluzie: cladirile de locuit cu cat sunt mai mici intr-un mega proiect, cu atat cetatenii locului vor avea o viata sociala si civica mai buna - Nu blocurilor mai mari de 4-5 etaje! , restul ar fi instrainare, insingurare, singuratate.
https://www.ardmediathek.de/tv/ttt-tite ... d=49754482

din pacate filmul e disponibil pana in februarie 2019

 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 Goldmund

errata:
proiectul Neom si nu Neon...

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Documente strategice ale municipiului București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420540 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use