MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Tunelurile de metrou între Gara de Nord 1şi 2 şi Basarab

154 posts, 84080 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11
 
 

📖 Pagination options
Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab subway guru

Daca e vorba de galeriile edilitare ce subtraverseaza caile ferate, e vorba de conductele de apa ale lui apa nova...

 


Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab andrei11

Nu cred, acolo nu mai e nicio conducta si oricum se observa peretele mulat al lui M 4 perpendicular pe galerie. Cred ca a fost o intentie de conductă pe vremea cu varianta lui M 3 pe sub Titulescu.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab sab

Repet intrebarea, poate stie totusi cineva...Cum sta galeria M3 "intr-un picior"?
8a.png (765.32 KB; downloaded 7445 times)

 


Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab shoppy

Cred ca este o iluzie optica din cauza aparatului, zona acea demolata nu atarna in jos, tavanul este defapt drept sau chiar are contrasageata.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab sab

Acea zona a fost clar  modificata pentru a se reface linia de legatura intre etajele galeriei. Initial linia era de sus in jos (adica M3-->M1), acum este o linie M3-->M3 (sau M3--> M4, ca sa fim 100% corecti).
Aceasta modificare s-a facut fie inainte de a se da in folosinta statia GdN1, cand s-a modificat proiectul si galeria M3 a devenit inutila, fie cu ocazia constructiei M4. S-a demolat o parte din peretele despartitor dintre sensuri pentru a se face loc unui macaz in X, care facea posibil accesul de la linia de legatura catre ambele sensuri ale galeriei, transformate in linii de garare. De aceea a vazut dave tampoane in amorsele de pe Titulescu.
Acum intrebarea este cum s-a efectuat modificarea. Probabil s-a turnat un nou perete mulat si s-au instalat acele grinzi deasupra plaseului vechi, dupa care s-a demolat planseul si peretele mulat si peretele caseta turnati initial, la constructia galeriei etajate. Cel mai probabil galeria M3 sta in picioare pentru ca acele grinzi nu o lasa sa se "aplece".
Cert este ca perete din dreapta nu este cel original, se vad armaturile vechiului perete caseta demolat, iar in zona unde peretele dintre sensuri lipseste, lipseste si planseul original.
8a-explicatii.jpg (177.76 KB; downloaded 7444 times)

 


Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab mcosmin

E simplu, mai este o bucata de planseu in stanga pe care nu o vezi, care tine in echilibru totul.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab sab

Stiu ca mai este un planseu in stanga, cel de pe sensul Victoriei-Gara.  
Dar chiar si asa, vechea galerie M3 este "schioapa". Practic, acum sensul Gara-Victoriei este cam "in consola", daca ne gandim la o constructie supraterana. Si nu cred ca a fost proiectat sa reziste cu 2 pereti din cei 3 initiali.
Iar intrebarea era daca sta asa doar pentru ca are niste grinzi deasupra care nu o lasa sa se aplece sau vechea constructie a fost cumva legata de acele grinzi noi. Mie imi par niste grinzi prefabricate, deci nu cred ca au fost legate de vechea galerie. Si nu stiu in stanga pe ce se sprijina grinzile. Pe vechiul perete mulat sau s-a executat ceva nou si in stanga ?

 


Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab andrei11

Sectiunea 5,5 din Plansa Pinguinul si Sectiunea comparata 5,5.
Ne aflam la aprox550 m de "Punctul 0", foarte aproape de intrarea in statia Basarab.
Tunelele lui M 1 urca accentuat si se afla foarte aproape de NSS - ul statiei Basarab, implicit de intrarea in statia Basarab.
503.png (17.04 KB; downloaded 7381 times)
5,5.png (31.58 KB; downloaded 7379 times)

 


Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab TibiV

Doar atat ?
Fara comentarii, detalii ?...

 


Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab andrei11

Sectiunea 6,0 din Plansa Pinguinul si unele observatii colaterale.
502.png (67.65 KB; downloaded 7323 times)

La aproximativ 600 m de Sectiunea 0 ( Plansa 301 ) ne aflam practic la intrarea in statia Basarab.
Statia Basarab e usor decalata in plan ca si pozitionare a peroanelor, in sensul ca peroanele magistralei M 4 incep mai devreme ca si peroanele magistralei M 1. Se observa tunelul de fi 9,5 m al firului M 4 Basarab - GdN 2. ( in stanga desenului ).
O vedere Google Earth al pozitionarii liniilor  in Sectiunea 6 :
1.png (1.23 MB; downloaded 7312 times)

In urmatoarea poza se  observa foarte clar unde este plasat primul acces ( cel istoric ) al statiei Basarab si unde e pozitionat PLS - ul pentru cele 2 tunele ( de fi 9,5 si de fi 6,5 m )
2.png (807.66 KB; downloaded 7327 times)
 Unele repere sunt notate pe schita. Plasarea acolo a PLS - ului este confirmata si de guru care ne-a spus ca PLS - ul este undeva  in prelungira axului b-dului N. Titulescu, ceea ce se si confirma de pe captura Google Earth.
Revenind in subteran o fotografie Sepia a subsemnatului acolo unde se gaseste PLS - ul cu pricina :
3.png (714.59 KB; downloaded 7319 times)

O precizare importanta daca vreti sa va pozitionati corect in spatiu :
Inceputul peronului pentru M 1 ( venind de la GdN 1 ), adica aici :
4.png (473.34 KB; downloaded 7319 times)
corespunde la suprafata cu accesul istoric.
5.png (470.68 KB; downloaded 7318 times)

Deşi nu este legat strict de subiect, căutând printre fotografii am descoperit si o fotografie facuta pe când se construia pasajul subteran pietonal Basarab :
6.png (628.88 KB; downloaded 7315 times)

 


Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab andrei11

Ultima postare din acest serial,o sectiune aleatoare prin Statia Basarab.
Cotele desi sunt aproximative au o aproximatie destul de buna.
Vă aştept cu intrebari daca exista.
Daca sunt solicitari putem sa facem si o excursie de 2 - 3 ore in teren ( sunt destule zile libere in Decembrie ) dar cu rugamintea sa veniti minim cu Plansa Pinguinul color pe un format A 4. Se pot aduce si alte planse pe care le considerati importante.
Inscrierile ori pe MP pentru cei care o au activata ori la Club pentru cei care inca nu o pot folosi.
501.png (34.28 KB; downloaded 7238 times)

 


Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab Hygham

Salut de unde e poza cu IVA garata acolo ? Mai exista aceste tuneluri ?

 


Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab andrei11

Nu înțeleg întrebarea.
Poza  o găsești  pe net,  << e la liber >> sau de pe fostul forum Transira. Oricum IVA nu mai e demult acolo.
De ce să nu mai existe tunelele ?
_____________Întrebare particulară. Îi cunoști pe cei care au făcut pozele ?

 


Tunelurile de metrou intre GdN 1şi 2 şi Basarab Hygham

Nu,  am vrut doar sa stiu. Doar tunelul acela unde era IVA  nu l-am vazut, si m-am mirat.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419387 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use