MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017

 

Topic: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti

71 posts, 30016 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti Adrian Rosca

Incendiul a avut loc la cateva case distanta de accesul de la Trusesti.

 


Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti oache81

TibiV wrote:
De ce naiba sa faca asa ceva ?!...
Se indreapta si se merge mai departe cu betonarea...


Asa au facut si la blocul in care locuiesc si am diferenta 20 de cm pe inaltime de la stanga la dreapta balconului

 


Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti andrei11

Imposibil. Nu din cauza asta.

 


Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti subway guru

oache81 wrote:
TibiV wrote:
De ce naiba sa faca asa ceva ?!...
Se indreapta si se merge mai departe cu betonarea...


Asa au facut si la blocul in care locuiesc si am diferenta 20 de cm pe inaltime de la stanga la dreapta balconului

Astea-s din seria de bancuri proaste pentru prosti...ti-ai luat alcoolemia cand ai masurat???
:twisted:

 


Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti oache81

Nu eu aia cu termopanu au masurat.Balconul are 4 metri lungime si diferenta pe inaltime de la stanga la deapta e de 20 de cm.Am 6 geamuri de la stanga la dreapta din ce in ce mai inalte.In plus daca pui o minge in stanga pe jos o ia la vale spre dreapta.

 


Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti survola

Ai pus termopan la turnul din Pisa?

 


Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti zapacitu

@oache, scurgerea nu cumva e in parta "joasa" a balconului? Si eu am 10cm diferenta la balcon, dar e de la margine spre scurgere. Insa la nivelul gemaurilor (am reamuri numai de la brau in sus) e aproximativ drept. Treburile astea se intamplau prin anii 60-70 cand se foloseau lemne pentru cofrat... iar lemnele se mai "lasau" uneori. De aia ai pereti strambi (inclinati la unghi constant) prin blocurile comuniste.

La depoul nostru nu cred sa fie afectat in mod ireconciliabil structura doar din cauza ca s-au dezaliniat fiarele alea indreptabile.

 


Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti oache81

Scurgerea e in mijlocul balconului dar din pacate apa nu se scurge pe acolo.
Am pus gresie si a mai remediat cat de cat problema dar tot degeaba.
Acuma l-am inchis si nu mai imi trecuie scurgere.

Nu e vorba de afectat, e vorba ca alea daca s-au strambat sunt greu de indreptat sa fie cum erau la inceput, trebuie tinut cont si de distanta dintre ele ca sa nu iasa pereti in forma de trapez.

 


Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti Budy187

Armaturile acelea longitudinale nu au nici pe naiba. Atata timp cat se va respecta acoperirea cu beton, distanta dintre bare si distanta dintre etrieri (armatura transversala) nu pot aparea probleme la element. Totul se va rezolva in momentul cofrarii, you will see.  :ugeek:

 


Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti shoppy

Stati linistiti, nu este absolut nici o problema, pana sa vina cofrajul fiarele alea oricum nu stau drepte decat daca le proptesti cu ceva lemne, si oricum nu este nevoie, cand se cofreaza pozitia lor este data de cofraj, adica intai se indreapta fiarele expeditiv, apoi pe fiare se monteaza distantiere si in final se monteaza cofrajul pe pozitia finala, astfel incat cu ajutorul distantierelor fierul ajunge pe pozitia corecta in interiorul cofrajului.

 


Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti Adrian Rosca

La galerie a inceput cofrarea unei noi portiuni de planseu inspre statie. Din pacate insa nu mai sunt unghiuri bune de pozat din afara santierului.

 


Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti Adrian Rosca

S-au scos partial spraiturile si s-a cofrat si partial armat o zona a planseului peste pasajul de legatura cu accesul "D".

 


Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti Adrian Rosca

In santier s-a adus trotuarul rulant ce va fi montat in pasajul de legatura cu accesul "D".

 


Re: Discutii: lucrari galerie depou - statie Straulesti Adrian Rosca

TibiV wrote:
Si daca tot m-am vanturat astazi pe acolo...


Vad ca au facut curat pe planseu.  :bere:  Inseamna ca in curand vom vedea sapa de panta.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use