MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Acces nou la statia Tineretului (nord)

1063 posts, 282635 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 76
 
 

📖 Pagination options
Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

Se mai incep lucrarile la accesul de la Tineretului anul asta? Sau s-au taiat fondurile la rectificare?

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente TibiV

Cand se va instala acolo prima foreza, vei afla "in direct", chiar "Breaking News", de la TV de stiri...
"CATASTROFA! Capitala  a fost rupta in doua ! Ce va face Iohannis ? Basescu nu recunoaste ca este doar vina lui!"
:lol:

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente abc_XC

Pentru accesul nou de la statia Tineretului eu nu cred ca vom vedea lucrari anul acesta deoarece firmele castigatoare sunt deja mobilizate pe M4 si nu cred ca doresc sa deschida inca un nou santier, mai ales daca nu sunt presate de beneficiar. Este o parere strict personala, e posibil sa gresesc.
In teren exista totusi putina miscare, sunt primele masuratori topografice pe care le zaresc in zona, dupa cum arata vopseaua cred ca sunt facute cu cateva saptamani in urma. Prima poza e pentru orientare, sa se stie de unde am fotografiat:


058 by ABC XC, on Flickr


060 by ABC XC, on Flickr


061 by ABC XC, on Flickr


063 by ABC XC, on Flickr

Pe partea cu Kebap sunt marcaje cu 02A si 08A.

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente Adrian Rosca

Ministerul Finantelor / Ministerul Transporturilor ar fi fericiti sa nu mai faca cheltuieli de capital anul asta, ca sa dea bine la deficit. Urmeaza oricum un potop de pomeni electorale, vezi anularea impozitelor la pensii votata azi in senat, asa ca trebuie pusi niste banisori la cioap. Fara numar, fara numar!

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente thor5

Sa vezi coada la Dristor Kebap cand sa va face accesul Tineretului (nord) ! :lol:  :lol: Cred ca ii vor face 2 etaje ca sa incapa destule mese si clientii.

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente Adrian Rosca

Nu ne lasam  :)

De ieri:
Cu privire la noul acces la statia de metrou Tineretului pe Magistrala 2 Pipera-Berceni, in temeiul Legii nr. 544/2001 doresc sa va transmit urmatoarea solicitare de furnizare de informatii de interes public:

- Avand in vedere ca Autorizatia de Construire nr. 630/32962 emisa de Primaria Sectorului 4 la data de 03.12.2014 a expirat la data de 04.12.2015, va rog sa precizati  data la care s-a obtinut prelungirea valabilitatatii Autorizatiei de Construire din partea Primariei Sectorului 4, precum si noua data de valabilitate a acesteia.
- Va rog sa imi transmiteti care este stadiul  incheierii contractului  de  servicii  de asistenta tehnica  pentru supervizarea executiei lucrarilor.
- Totodata, avand in vedere ca la data de 04.07.2016 s-a publicat anuntul de atribuire a contractului de executie lucrari catre Asocierea S.C. SOPMET S.A. – S.C. SOMET S.A. – SCHINDLER ROMANIA S.R.L. – UTI GRUP S.A. – S.C. TIAB S.A., va rog sa imi transmiteti data la care a fost emis Ordinul de Incepere a Lucrarilor de catre Metrorex SA.

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente subway guru

Mana curenta la Unirea nu e o problema reala, e prevazuta si in proiect si in listele de cantitati, doar ca au uitat sa o comande...asteptam teava inox ca sa se incheie cum trebuie!
In rest e alta mancare de peste...de ce nu are accesul ala lift???...n-am un raspus pertinent la aceasta intrebare...si nu e singurul...
:bere:

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente subway guru

Adrian Rosca wrote:
Nu ne lasam  :)

De ieri:
Cu privire la noul acces la statia de metrou Tineretului pe Magistrala 2 Pipera-Berceni, in temeiul Legii nr. 544/2001 doresc sa va transmit urmatoarea solicitare de furnizare de informatii de interes public:

- Avand in vedere ca Autorizatia de Construire nr. 630/32962 emisa de Primaria Sectorului 4 la data de 03.12.2014 a expirat la data de 04.12.2015, va rog sa precizati  data la care s-a obtinut prelungirea valabilitatatii Autorizatiei de Construire din partea Primariei Sectorului 4, precum si noua data de valabilitate a acesteia.
- Va rog sa imi transmiteti care este stadiul  incheierii contractului  de  servicii  de asistenta tehnica  pentru supervizarea executiei lucrarilor.
- Totodata, avand in vedere ca la data de 04.07.2016 s-a publicat anuntul de atribuire a contractului de executie lucrari catre Asocierea S.C. SOPMET S.A. – S.C. SOMET S.A. – SCHINDLER ROMANIA S.R.L. – UTI GRUP S.A. – S.C. TIAB S.A., va rog sa imi transmiteti data la care a fost emis Ordinul de Incepere a Lucrarilor de catre Metrorex SA.

Autorizatia aia era 'aberanta' si complet ilegala si lipsita de valoare, marca 'piedone', pentru metrou singura autoritate competenta pentru a elibera autorizatii de construire conform legii e doar PMB...
Contractul de supervizare a fost atribuit pe o cretina procedura 'electronica' pretul cel mai scazut pe SEAP...
Esti mult prea profi ca sa nu afli si singur rezultatul...dar e de apreciat efortul tau de transparentizare, ar fi trebuit pus rezultatul si pe site metrorex...dar a iesit la pensie Dna Eveline Croitoru!
:lol:
In rest, apreciez in mod deosebit incercarea ta de a risipi ceatza...
Daca nu ai succes, scrie-i Dnei ministru Violeta Alexandru, e o doamna in adevaratul inteles al cuvantului, onesta si bine intentionata!
Am avut sansa sa o cunosc cu mult inainte de a fi numita ministru si pot sa te asigur...ca a ramas aceeasi pe care o stiam eu!
:bere:

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente Adrian Rosca

Presupunand ca acea AC eliberata de PS4 a expirat fara a fi reinnoita, m-am uitat si pe site-ul PMB cu speranta ca voi gasi ceva. Si am gasit un CU, dar  m-am dezumflat repede pentru ca era din 2001. Oricum durata autorizata a lucrarilor era de 6 luni, in conditiile in care durata conform contractului de executie e de 9 luni, deci ar trebui una noua.

Iar in urma mesajului lui @guru de mai sus, am reusit sa gasesc anuntul de atribuire al contractului de consultanta si dirigentie intr-un colt obscur al SEAP-ului numit "proceduri offline":

Obiectul achizitiei si cantitate: Servicii de consultanta si dirigentie de santier pentru realizarea obiectivului Magistrala 2. Statia Tineretului. Accese noi cap Y si lucrari interioare
Valoare achizitie: 92,984.78 RON
CPV: 71311000-1 - Servicii de consultanta in domeniul lucrarilor publice (Rev.2)
Tip contract: Servicii
Data finalizare achizitie: 10.05.2016

Ofertant: IKEN CONSTRUCT MANAGEMENT S.R.L.
Adresa postala:  sect.2, Aleea Dobrina, nr.12, bl.49D1, sc.1, et.8, ap.106 , Localitatea:  Bucuresti , Cod postal:  022252 , Romania , Tel.  +40 743826224 , Email:  stefan.otalas@iken.ro, catalin.frusescu@iken.ro, delia.hanga@iken.ro , Fax:  +40 212551546 , Adresa internet (URL):  http://www.iken.ro


So who dafa is Iken?  :?:

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente TibiV

"sc.1, et.8, ap.106"...
Bine ca nu au precizat "cand iesi din lift in stanga, langa ghena..."

Alta firma "de anvergura"... :D

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente Adrian Rosca

Au un numar de telefon mobil, sa ii sunam sa ii intrebam care este stadiul proiectului? "Alo domnu', alo!"

 



Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente aztec

Cand e Metroul nu e bine ca e firma de casa...cand sunt altii nu e bine nici asa...
Greu sunteti de multumit. :) :)

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente Adrian Rosca

Problema e ca proiectul asta e cam intepenit, iar de multe ori asta se intampla din vina consultantului.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419374 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use