Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiStrăpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2321 posts, 542332 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 166
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Mircea G

GAC wrote:
@Dominatrix:  In legatura cu acea cale ferata industriala, nu cred ca traficul feroviar e asa de intens pe acolo.

Privind de sus , teren in zona este , circulatie feroviara intensa , NU . Nu credeti ca cel mai simplu se poate rezolva cu un sant prin care sa treaca trenul , strada raminind la nivel ? Pare cel mai simplu si ieftin . Un pasaj subteran pt cale ferata dubla ( daca este nevoie ) , un bazin de acumulare a apei si o statie de pompara ...sau este prea simplu si ieftin ? :shock:
Modelul se gaseste la Lujerului !
PS....dupa inca o gura de cafea m-am trezit la realitate :
Pasaj denivelat PESTE CF inseamna banii , cheltuiala si intretinerea celor de la municipalitate ,
Pasaj  subteran CF , inseamna banii si INTRETINEREA celor cu CF ...
Posibil aici sa nu le convina . Pentru ei este mai simplu sa " doarma pe coada " si sa vina fraierii sa-si faca ditamai pasajul peste calea lor ferata .
Cert este ca la ce trafic exista acolo , nu se justifica pasajul suprateran .

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu subway guru

Pasaj CF inseamna mai complicat si mai scump.
Ai scapat din vedere ca declivitatile admise la calea ferata sunt de zece ori mai mici decat la auto...
Iar costurile unei constructii 'ingropate' sunt deasemenea de zece ori mai mari decat la o constructie supraterana, cel putin in principiu...
Imi pare rau, n-am ce sa fac dar trebuie sa te contrazic!
Toate cele bune!

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Dominatrix

Legat de acea cale ferata, n-as putea sa spun cat de folosita este, dar am dubii ca se va desfiinta fiindca pe acolo se aduce pacura la CET SUD. Nu stiu sigur, dar nici nu cred ca linia aia apartine de CFR, cel mai probabil e o linie industriala. In legatura cu traficul nu ne putem lua dupa ce e in prezent, fiindca oricum traficul va creste daca se realizeaza strapungerea si supralargirea... Foarte buna si observatia lui subway guru referitoare la declivitatea necesara pentru construirea fie a unui pasaj CF, fie a unui "debleu", cum zicea MirceaG....

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu shoppy

Toate sinele de pe domeniu public sunt ale CFR Infrastructura, sinele industriale sunt doar in incinta unitatilor industriale.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Dr2005

La un maxim de 2 trenuri pe zi, vreo 15 zile pe an nu cred că se justifică vreo lucrare de artă. Mai eficient ar fi un set de bariere automate (sau manuale, în cel mai nefericit caz), ca să nu mai trebuiască toţi şoferii să oprească să se asigure dacă vine trenul sau nu. Evident, 99,99999999999% dintre şoferi trec fără să oprească să se asigure, ceea ce, într-o ţară civilizată i-ar lăsa pietoni, însă la noi Miliţia nu prea face nimic, când un radar sau o cameră video pusă lângă o trecere la nivel fără barieră le-ar putea face într-o zi planul de amenzi pe tot cincinalul.€

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu PinkyHog

De obicei cand trece cate un tren pe acolo, am senzatia ca e un nene de la cfr care iti face cu mana ca cica sa stai ca vine trenul (sau s-ar putea sa bat campii cu gratie)

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu cornel001

Au intrat ca lumea in largire, de fapt asa si trebuia tinand cont ca asta face parte din al doilea inel principal de circulatie, si va deveni tot mai important odata cu dezvoltarea bucurestiului, deci s-au gandit bine in perspectiva... doar ca in loc de 3 benzi per sens vom avea ca de obicei P + 2 benzi (oficial sau nu). In plus niste expropieri/demolari par inevitabile... desi am impresia ca au facut deja pt portiunea aia ? Nu era asa de lata...

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu raddone

Exista un zvon ca ar face loc si pentru tramvai. Trecand peste aversiunea mea fata de tramvaie (o sa imi treaca pe sub balcon), ma intreb unde se duc cu el. Ca doar nu l-or duce in camp. Caut de ceva vreme un eventual plan de lucru. Nimic. Ca sa nu mai zic ca la fata locului nu exista niciun panou care sa iti explice lucrarea. A existat unul pus prin 2008 si pe care l-au luat cand s-au pus pe sapat. Macar sa mai tina un pic vremea cu noi, poate se misca si ei mai cu spor.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Dominatrix

@raddone: Nu e nici un zvon. Citeste pdf'ul atasat la primul mesaj din acest topic. E foarte bine ca au lasat loc pentru tramvai. Dar oricum asta este pentru viitorul mai indepartat, daca fluxurile de calatori o justifica. Eventual s-ar putea uni cu linia pe Oltenitei, daca vor continua strapungerea pana acolo, in viitor. De altfel, un inel exterior N-S de tramvai a fost recomandat si in Master Planul de Transport Urban aprobat de PMB acum vreo 2-3 ani.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu raddone

Se trage tare la asfaltare. Aseara lucrau pe intuneric. Azi dimineata au dat jos statuia si daramau soclul.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu cornel001

Statuia pe cine reprezinta ? Ostasul roman sau sovietic ?

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu PinkyHog

Are cineva idee ce se intampla cu statuia?... Mie unul, mi-ar parea rau sa dispara de-acolo... ca am trait cu ea  :D

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu raddone

PinkyHog wrote:
Are cineva idee ce se intampla cu statuia?... Mie unul, mi-ar parea rau sa dispara de-acolo... ca am trait cu ea  :D


Poate o muta pe partea cealalta a intersectiei, in fata pietei.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu raddone

Au taiat copacii din fata blocului M1. Nu stiu daca este doar o toaletare sau vor sa impinga parcarea actuala mai inspre bloc.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 166
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use