Infrastructura feroviară din RomâniaMagistrale de cale feratăMagistrala 200

 

Topic: Gara Deva

19 posts, 7875 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Gara Deva cris_m

După câteva zile petrecute în Deva, înainte de a pleca, mi-am făcut de drum şi la gară. După cum o să observaţi aceasta este destul de deteriorată, dar să sperăm că odată cu lucrările de modernizare a liniei, o vor cosmetiza, de ce nu moderniza, pentru a atinge standardele unei ţări civilizate... Situaţia gării în data de 6 iulie 2016 :

Mai întâi, o privire asupra gării din Cetatea oraşului, recent reabilitată  :bere:



DSC_7127 by Cristi M, on Flickr

Acum, o privire de la sol:



DSC_7230 by Cristi M, on Flickr

În faţa gării se află o staţie de taxi-uri, staţia de microbuze ce efectueză curse judeţene sau interjudeţene şi căpătul liniilor de transport din Deva:



DSC_7231 by Cristi M, on Flickr

Intrăm în holul principal al gării. Ieşirile spre peron se fac prin 2 uşi, una în partea dreaptă (cea din poză din partea de jos) şi una în partea stângă (prin care am ieşit, dar nu am mai pozat-o):



DSC_7233 by Cristi M, on Flickr

Tavanul holului şi etajul:



DSC_7239 by Cristi M, on Flickr

Casa de bilete:



20160706_101419 by Cristi M, on Flickr

Ieşim afară pe peron, unde găsim şi semnul cu numele staţiei:


DSC_7238 by Cristi M, on Flickr

Iar în final, 2 poze cu activitate de la ora 10:

Spre capătul X (spre Arad):



20160706_101331 by Cristi M, on Flickr

Spre capătul Y (spre Bucureşti):



20160706_101337 by Cristi M, on Flickr

 


Re: Gara Deva George

Arata sinistru!
Arhitectura asta comunista e crancena...v. si Ploiesti Sud...

 


Re: Gara Deva cris_m

Recunosc că nici eu nu m-am simţit foarte bine... de asta am făcut pozele cât mai repede  :lol:

 


Re: Gara Deva bercenicity

Nu era invers, capatul X spre Bucuresti si capatul Y in partea opusa?

 


Re: Gara Deva cris_m

Nu ma intreba, nu ma pricep. Asa am gasit pe net :?

 


Re: Gara Deva iliutu

Arhitectura e OK, dar intretinerea cladirii  :popa:

 


Re: Gara Deva andrei11

Corect.  :!:

 


Re: Gara Deva PinkyHog

Magazinul Hong Kong face toti banii.  :lol:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Gara Deva GPS

Eu zic, ca mai mulți face Fast-food-ul cu mici si ceai!  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Gara Deva cris_m

Pot sa va pun la Club poze cu portiile de mancare care se servesc in zona Devei... dar va recomand sa mancati bine in avans :lol:

 


Re: Gara Deva Robert24

bercenicity wrote:
Nu era invers, capatul X spre Bucuresti si capatul Y in partea opusa?


E corect X spre Arad si Y spre Bucuresti

Art.165.-
(1) Fiecare linie din punctele de secţionare, fiecare semnal, aparat de cale şi post de macazuri, iar în linie curentă fiecare linie de circulaţie a căii duble sau multiple trebuie să aibă un număr de ordine, stabilit astfel:
a.    capetele staţiilor din direcţia Bucureşti vor fi considerate cap X al staţiei, ca şi posturile de macazuri, iar macazurile aparatelor de cale se numerotează cu numere fără soţ; capătul opus va fi considerat cap Y iar posturile de macazuri şi macazurile aparatelor de cale vor fi numerotate cu numere cu soţ;
b.    numerotarea se va face în ordine crescătoare, dinspre capătul staţiei spre axa sa. Similar se va proceda şi în cazul grupelor de linii distincte din incinta staţiilor de triaj sau tehnice.
(2) Denumirile semnalelor vor fi stabilite prin proiectele de execuţie; de regulă, denumirea semnalelor de circulaţie luminoase se face cu litera X, pentru cele corespunzătoare sensului de la Bucureşti şi cu litera Y, pentru cele corespunzătoare sensului spre Bucureşti. Denumirea acestor semnale se completează cu cifre şi litere care, după caz, vor preciza numărul sau destinaţia liniei, direcţia şi altele asemenea. Semnalele de intrare, de parcurs sau ieşire de la liniile directe se numerotează cu cifre romane, iar semnalele de la celelalte linii, cu cifre arabe. Denumirea şi numerotarea concretă se prevede în planul tehnic de exploatare a staţiei.

 


Re: Gara Deva cris_m

Am cautat pe net inainte ca nici eu nu am fost sigur  :mrgreen:
Daca nu gaseam in mai multe surse nu scriam  ;)

 


Re: Gara Deva aztec

cris_m wrote:
Pot sa va pun la Club poze cu portiile de mancare care se servesc in zona Devei... dar va recomand sa mancati bine in avans :lol:

Acolo(in Deva, nu la gara) am mancat demult sandwich la metru, mancare chinezeasca acceptabila si ieftina, pizza buna...

 


Re: Gara Deva TibiV

Robert24 wrote:
bercenicity wrote:
Nu era invers, capatul X spre Bucuresti si capatul Y in partea opusa?


E corect X spre Arad si Y spre Bucuresti

a.    capetele staţiilor din direcţia Bucureşti vor fi considerate cap X al staţiei, ca şi posturile de macazuri, iar macazurile aparatelor de cale se numerotează cu numere fără soţ; capătul opus va fi considerat cap Y iar posturile de macazuri şi macazurile aparatelor de cale vor fi numerotate cu numere cu soţ;


Pai asta nu inseamna ca X este spre Bucuresti si Y spre  Arad ?!...  :o
Adica atunci cand vin din directia Bucuresti intru in capatul X al statiei si cand ies din gara, ies prin capatul Y ?

Eu asa inteleg...

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Magistrala 200  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419381 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use