Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Bulevardul Expoziției - Clăbucet (linia 3)

112 posts, 54976 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) shoppy

Multumesc de poza, acolo tineam si eu minte ca era dar nu aveam incredere in amintiri, vad ca dupa gard sunt niste cladiri deci este posibil ca poza sa fie facuta acolo.
Tin minte ca am vazut si tramvaie pe ea, deci ori intorcea 42 ori cand vroia cate unul sa se ascunda se ducea pe acolo.

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) rosetti61

Pe harta RATB 1991 apare ca acolo intorcea 3 (la mijlocul bulevardului, in zona unde este bucla actuala). Ca tot este in apropiere, capatul de la ITTA era cum este figurat pe harta (in zona aia este/era si Publiturism, agentia de publicitate turistica, editura) - acolo ajungea vechiul 31R si apoi cursele din 31 pentru ITTA (231)? Pe hartile/ghidul ITB din 1982 si 1984 linia 231 circula pe Expozitiei cu cap la ITTA (unde anume?); pe harta turistica Publiturism 84 ( :mrgreen: ) este trantita o bucla in fata hotelului Parc pentru 231.
1991
romexpo si itta.jpg (84.41 KB; downloaded 5840 times)
ITTA pe harta turistica 84.jpg (313.58 KB; downloaded 5879 times)
ITTA pe hartile itb 82 si 84.jpg (89.16 KB; downloaded 5882 times)

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) Bogdan Ciorascu

Cred ca 231 intorcea in bucla de pe Parcului cea din fata hotelului Ramada.

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) shoppy

La cum arata harta din 91 era prelungit pana la strada Parcului, este acolo o parcare mare si putea intoarce acolo.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) Tom

Cel putin la data cand am intrat eu in posesia hartii din 1991 (cumparata de la ghiseu in acea perioada), linia 4 deja nu mai exista, iar pe bd. Expozitiei nu mai circulau tramvaie, ci doar troleibuzul 81.

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) alex230ro

Ar fi de mentionat ca in ultimul timp am vazut ceva calatori in 42 adica mai mult de 3-4 persoane.  Probabil ca daca frecventa ar fi mai buna ar fi si mai multi calatori.

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) georgica2704

Da , si eu am mers cam prin Mai de la Piata Presei cu 42 si era cam toate scaunele ocupate . Bine este adevarat ca i-a luat fata la un 105.  :lol:. Probabil cu vreo 3-4 vagoane pe traseu si  redirectionat spre Mezes linia chiar ar prinde bine, dar asa nimeni nu sta dupa un tramvai la ....75 minute cat este intervalul pe 42.

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) Gabi23

Aici ar trebui vagoane de capacitate redusă, nu ditamai V3A-ul...

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) georgica2704

Ce bune ar fi fost niste V2A.  :D

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) Florinds

Se poate face un schimb cu Tatrele solo de pe 8 si 35, e mai bine oricum un interval mai decent si tramvaie de capacitate mai mica, iar dincolo e nevoie de capacitate.

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) Costin

O Tatra solo nu consuma mai putin decat un V3A. Am impresia ca e chiar mai energofaga... Plus ca e cam greu sa scoti Tatre din Militari (unde depoul este specializat pe genul asta de vagon - si este singurul depou specializat). Asa ca adaugi si un acces mai lung decat traseul efectiv daca pui Tatre pe 42... Sau specializezi si alt depou pentru tipul respectiv de vagon - o bataie de cap (si cheltuiala) discutabila pentru cateva vagoane de 40 de ani vechime...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) GPS

Sau refac un EP/V3A, eventual 6068, ca oricum sta degeaba in Titan, un RK acolo decent, nu zice nimeni sa-i facă ce i-au făcut lui 6001, iar după ce nu mai este nevoie de el il pot face tramvai de muzeu, sau pentru ocazii speciale. Totuși BN a avut ani de zile acest tip de tramvai, deci cu întreținerea nu ar fi o problema, o problema ar fi banii de RK si cam atât, dar care ar merita, zic eu!

 


Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) Costin

Nu s-ar justifica un proiect nou pentru doar cateva exemplare. Ce faci cu sasiul, caroseria, boghiurile...? Ce faci cu franele cu federe?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Bulevardul Expozitiei (linia 42) GPS

Stai, ca nu înțeleg! Am zis doar sa-i facă un RK lui 6068, si după ce nu o sa mai fie nevoie de el sa-l facă tramvai de festivități! Nu-l vreau 100% original, pana si 6001 are buton de CH-PPC pe bord, care nu exista acum 15/20 de ani, RK-ul s-ar face ca la o Tatra, plus ca as merge pe 42 doar sa ma plimb cu un EP, deci înțelegi ca ar putea avea clienți si din rândul pasionaților, plus bunicii cu nepoții, am 14 ani si am mers doar o data in viața cu EP, anul trecut cu 6001!

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419370 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use