Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierAutoturisme retro / de epocă

 

Topic: Lada

35 posts, 12197 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Lada cris_m

Lada Niva in cartierul Titan. Am vazut o domana conducand-o  :mrgreen:







 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Lada ADK

Am văzut bine sau Lada Niva 4x4 încă se fabrică? :shock: Spun asta că nu demult, am depășit un tir pe E85 numai cu ”Lăzi” 4x4 noi.

 


Re: Lada Andrei98

Poti sa iti iei oricand doresti una: https://www.lada.ru/en/cars/4x4/3dv/about.html  :lol:

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Lada ADK

O Lada 1200 surprinsă în anul 2013 de către Sergiu Sabo.
Roțile nu sunt de... BMW?


Lada 1200 by Sergiu Sabo, on Flickr

 


Re: Lada Chev Celios

Nu. Sunt niste BBS-uri. Am avut asa un set pe un Opel Combo de serviciu.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Lada ADK

O Lada 1200 surprinsă ieri în târgul Dumbrăveni, jud. Vrancea.
Mașina este funcțională, proprietarul are undeva la 70 de ani și chiar a fost încântat când l-am întrebat cum se descurcă mașina. Mi-a spus că este fabricată în 1976, pe mâna lui fiind mai târziu după ce a fost adusă din Ungaria. Nu a știut să-mi spună exact câți km are, însă are notat undeva deoarece kilometrajul fiind format 6 cifre, la fiecare 100.000  făcuți se dă peste cap (ca la Dacie). A avut o singură segmentare la motor, care s-a întâmplat în 1992, și nici-un fel de problemă în rest. De luna viitoare vrea s-o recondiționeze încet-încet, cât despre piesele de schimb face comenzi din Moldova și cică sunt foarte ieftine, recent a schimbat farul de pe partea șoferului. Povestindu-mi tot felul de peripeții, unele amuzante, venea vorba și de mașini similare ”Lăzii”, precum Dacia, Warszawa etc. I-am spus că am o Dacie Breack din 1995, dar care o folosesc foarte rar având în vedere uzura dar și faptul că am mașini mai bune de drum. A fost foarte uimit când am precizat de ”Breack”, modelul cu faruri mari (că nu știu dacă știa de CN) și prima impresie a fost să-i dau numărul de telefon, întrebându-l inițial de ce. ”Credeam c-o vinzi!” :lol: A nu, o păstrez de amintire și atunci mi-a trâns mâna. Dar tare-mi e că dânsul a înțeles de 1300 Breack, care într-adevăr sunt foarte rare. În preajma târgului am mai dat de un ARO 240, un autobuz Rocar 111 RDTM (care o să-l postez la topicul respectiv) și o groază de Dacii.











 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Lada ADK

O Lada 1200 în centrul Buzăului:


 


Re: Lada Gabi23

Din București în zona Pieței Obor:
Lada Blue - 09.05.2021 (1).jpg (463.85 KB; downloaded 2499 times)
Lada Blue - 09.05.2021 (2).jpg (459.93 KB; downloaded 2501 times)

 


Re: Lada messe

Arata bine plus ca are ITP valabil pana la anul.

 


Re: Lada Gabi23

Din București în zona Șos. Mihai Bravu:
Lada - 02.05.2022 (2).jpg (216.9 KB; downloaded 2033 times)
Lada - 02.05.2022 (1).jpg (295.93 KB; downloaded 2033 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Lada ADK

ADK wrote here:
O Lada 1200 în centrul Buzăului:




Încă una prin cartierul Broșteni, aparent întreg dar nu știu dacă mai circulă. Mai exista un exemplar pe strada Colonel Buzoianul, aproape de gară dar într-o incintă privată.
IMG_20220531_173638016.jpg (188.38 KB; downloaded 1940 times)

 


Re: Lada Gabi23

Din București mergând pe Bd. Timișoara:
Lada - 19.06.2022.jpg (222.93 KB; downloaded 1860 times)

 


Re: Lada messe

Nu stiu daca vopseaua mai este cea originala, insa remarc aspectul impecabil al elementelor cromate originale existente pe masina (ornamente laterale montate pe lateral,  aripi, usi plus cele aflate in partea superioara a conturului usilor, ornamentele pasajelor de la roti amplasate pe aripi plus inima chederului de la parbriz, oglinda retrovizoare exterioara, manerele de deschis portierele, grila radiatorului, bara fata si spate, jantele si capacele rotilor, ornamentul pragurilor) precum si lampile optice (faruri, lampi de semnalizare fata plus cea aflata pe aripa stanga). Singurul minus este la lamelele stergatoarelor de parbriz care erau si ele cromate la acest model de Lada 1500 fabricat in jurul anului 1980, nu negre. Si mai ales nu trebuie neglijata linia masinii in ansamblu (privind acele elemente laterale cromate ale caroseriei se observa linia inmpecabila a masinii raportat la cei 40+ ani pe care ii are).

 


Re: Lada Gabi23

LADA 1500 în parcarea de la Ministerul Transporturilor:
LADA 1500 - 04.09.2022.jpg (424.4 KB; downloaded 1629 times)

 


Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autoturisme retro / de epocă  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use