MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santierul

63 posts, 45988 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi George

Astaldi are foarte multe lucrari si pe unele le face foarte bine, in altele isi baga picioarele...din pacate, M5 e in ultima categorie...

Iar daca cumva la 1.04.2017 se va circula pe bune pe M5 imi retrag afirmatiile... :lol:

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi Robert24

Adica nu o sa le retragi ;)
Chiar e cineva atat de credul incat sa creada balivernele scoase de MT / Metrorex etc...?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi 133 313

CV interstatie AM-Eroilor nu ne lasa sa uitam. Ce s-a executat pana acum aici? O deviere de cabluri.
CV
IMG1518.jpg (156.46 KB; downloaded 9033 times)

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi cris_m

freyutz wrote:
De curiozitate...pe ce pagina de facebook ai lasat comentariul acela? Pe pagina lor oficiala nu gasesc acele poze din screenshot-ul tau. Mi-e sa nu le fi postat pe o pagina neoficiala. Dar stai linistit, nici pe cea oficiala nu prea se oboseste nimeni sa raspunda...


Pe pagina asta: https://www.facebook.com/MinisterulTran...r/?fref=ts . Deocamdata sunt preocupati de vizitele domnului ministru prin diverse locatii ale tarii... oamenii se dau mari si comenteaza cam acelasi lucru ca si mine, desi am fost primul la comentarii  :lol:

comentarii fb m5.png (173.74 KB; downloaded 8961 times)

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi t530

Cei de la MetroulRex au intrat in vacanta de vara?! Inca nu au revenit la munca sa ne dea si noua un raspuns oficial? Pe santiere nu se vad urme de bocanci.

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi Costin

"Conform legislatiei in vigoare" institutiile de stat raspund la solicitari in maxim 30 de zile.

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi nero

Pana acum, Metrorexul nu a platit facturile din anul acesta, care sunt scadente,posibil nici cele pe decembrie. Nu au fonduri ( secretarul de stat care se ocupa de fondurile UE nu a dat acceptul la plata). Se pare ca Metrorexul nu i-a prezentat niste documentatii. Se aude ca, constructorul o sa primeasca "indicatii" sa micsoreze si mai mult ritmul de executie.

Ca fapt divers. In documentatia de la licitatie, Metrorexul a uitat sa prinda si iluminatul public. Dezafectarea celui existent la data inceperii lucrarilor, iluminatul provizoriu pe perioada lucrarilor, dezafectarea provizoratului si executarea iluminatului definitiv. Daca primele doua au fost introduse intr-un aditional, pt. iluminatul definitiv trebuie procedura de licitatie. Pe alta parte, constructorul trebuia sa execute strazile, trotuarele, asfaltarile, deci a fost nevoit sa faca santurile si sa introduca tevile pt cablurile de energie necesare iluminatului, pe banii lui. Cum si- o recupera banii, nu se stie.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi 133 313

Poi dar stai putin... daca radionii pot sa-si traga ei o ditamai lucrare proprie de la PMB in loc de racordul M5 Pantelimon de ce n-ar putea sa isi traga si lucstenii o lucrare a lor proprie de modernizare, tocmai bine, ca e lipsa. Tre' sa scoata si ei niste bani pentru diverse... salarii dubioase. :lol:
Acum la modul serios... n-ati inteles, iluminatul, cel putin pe bulevard vine intr-o majoritate coplesitoare pe aceiasi stalpi cu troleul. Hai ca va prindeti de ce e in stare Metrorex, nu cred ca e cazul sa insist. Fiecare a tras de "megalucrarea" asta cu dintii. Si o sa iasa o frectie intr-un final. Am mai spus io odata ca nu cred ca o sa am curajul sa ma imbarc intr-o calatorie pe M5. Presupunand ca voi fi prin preajma la momentul cand va fi posibil...

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi nero

Pe Valea Ialomitei nu o sa fie linie de troleibuz. Iar stalpii de iluminat sunt diferiti atunci cand se trag si liniile de contact pe ei. Stai sa vezi RATB-ul cu ce scoruri o sa vina. Aveau adaugate cheltuieli de regie 90% la valoarea lucrarilor propiuzise.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi 133 313

Cica pe posdru sunt corectii de sute de milioane de euro, aproape juma' de miliard. Pot sa fie si pe pos-t... daca unii nu inteleg ce e aia "aducerea la starea initiala". Sau se fac ca nu pricep in graba lor de a incropi practici neconcurentiale... cu banii n-or sa ramana oricum. Dau de la buget. Sa le dea, eventual din subventie.  :twisted:  
RATB are linii temporare si in plus suplimentare de parc pe cele initiale de autobuze, prevazute pentru 3 ani. Se fac 6 ani. Cheltuiala dubla.Si ce incasari?
Daca se merge asa pe dat la gioale elegant nu ma mira ca primaria a sarit cu Pantelimon-Iancului si le-a taiat macaroana la M5.

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi nero

La V Ialomitei o sa fie economii de peste 30 milioane

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi 133 313

"Economii". 30 milioane de ce? De cocosi? Economii din ce, pentru cine?  :twisted: Facem economie la bani europeni? Am luat prea multi deja?  :lol: Io acum... fac pe prostu' ca si cum nu stiu cine cum si cand a lansat proiectul magistralei 5... Sa nu fie niste economii din alea paguboase, ca pe la dezinfectanti...  :lol: Daca Metroflex e asa obsedat de economii poate ca trebuia sa cumpere trenuri Astra si nu CAF.  :lol: Hai ca e plicticos subiectul economiei la troleu. Ar fi interesante niste lamuriri cu Parcul si ce trenuri or sa utilizeze.

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi nero

Nuuuu! Nu ma refeream la economia cu scoaterea troleului pe V Ialomitei. Este vorba de economia pe intreagul contract de structura de la statia V Ialomitei si depou. Nu uita ca finantarea pe bani europeni a aparut dupa ce majoritatea proiectelelor au fost intocmite.

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi subway guru

Economiile au rezultat ca efect al inchiderii traficului stradal... :mrgreen:

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419370 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use