MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santierul

63 posts, 45992 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santierul Costin

Avand in vedere ca nu prea intelegem ce se intampla in prezent cu santierul si nici ce perspective de viitor are acesta, Asociatia Metrou Usor a transmis MT si Metrorex solicitarea de mai jos. Acum asteptam raspunsul (regulamentar, poate veni in 30 de zile)...

solicitare_informatii_M5.pdf
solicitare_informatii_M5.pdf (190.61 KB; downloaded 598 times)

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi George

Big like!

Poate intr-o revenire ar trebui insistat si daca exista debite restante fata de constructor, care sa justifice macar partial conduita sa abuziva si delasatoare.

Adica sa stim daca abuzul e doar al ASTALDI sau si al autoritatilor, delasatoare cum le stim...

In tot cazul, ce se intampla pe M 5 e absolut inadmisibil, sa nu se astepte nimeni sa primeasca laude dupa atatea intarzieri!

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi George

Delir total, MT afiseaza pe facebook ca lucrarile sunt executate in proportie de 80 % si ca vom circula cu M5 in PRIMUL TRIMESTRU al anului 2017... :lol:

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi Costin

George wrote:
Poate intr-o revenire ar trebui insistat si daca exista debite restante fata de constructor, care sa justifice macar partial conduita sa abuziva si delasatoare.

Asta ar trebui sa rezulte din raspunsul la prima intrebare a noastra.

George wrote:
Delir total

Deci asta o sa ne raspunda si noua...

Personal, eu astept cu mare interes raspunsul referitor la tronsonul central.

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi aztec

Asemenea initiative ar trebui sa fie mai dese, si nu doar organizxate ci si individuale.
Eu ma intreb de ce oare nu s-au adunat oamenii sa protesteze pana acum, dar raspunsul il stiu....

Eu am trimis un mail catre Metrorex pe 19 februarie(era vineri seara), a fost inregistrat la ei pe 22 feb din cate vad in text... si au raspuns pe 23 Martie.
Raspunsul il puteti vedea mai jos...
Chiar sunt curios de asemanare..


Stimate domnule Xxxx Xxxx
Urmare a reclamației dumneavoastră înregistrată cu numărul M.xx/27xx/22.02.2016, vă comunicăm următoarele:

Realizarea unui proiect de anvergura noii Magistrale de metrou presupune unele inconveniente temporare - dezafectări ale spaţiilor verzi, devieri de reţele edilitare, dezafectări de drumuri, devieri de circulaţie -, dar vă asigurăm că s-au luat în permanenţă măsuri pentru ca impactul executării lucrărilor să fie minim pentru locuitorii din zonă . În pofida întârzierilor înregistrate în executarea lucrărilor de suprafață, din motive independente de voința executantului sau a beneficiarului (cum ar fi, de exemplu, obținerea cu greutate a avizelor de defrișare necesare eliberării amplasamentelor sau a opoziției unor cetățeni față de executarea lucrărilor de deviere a rețelei de canalizare la stația Râul Doamnei), se au în vedere variante pentru recuperarea acestor întârzieri, iar în interiorul stațiilor au început finisajele.

În acest condiții, estimăm că se va putea reveni la o circulație normală în luna august a anului în curs. De asemenea, finalizarea lucrărilor de suprafață, care presupune și readucerea zonelor afectate la starea iniţială, conform planului de amenajare peisagistică şi de îmbunătăţire arhitecturală, este preconizată pentru ultimul trimestru al acestui an.

Linia de tramvai 41 se va devia local, pe o lungime de 100 de metri înaintea intersecției dintre Bulevardul Drumul Taberei și strada Brașov și 50 de metri după intersecție, pe partea stângă în sensul de mers spre pasajul Lujerului, pentru aproximativ 5 luni.

Punerea în funcțiune a trenurilor de metrou cu călători pe traseul Râul Doamnei – Eroilor 2 este prevăzută pentru începutul anului 2017.




Cu stimă,

pentru DIRECTOR GENERAL,

ing. M.A.

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi cris_m

Si eu abia astept sa vad ce-mi raspund la comentariu pe Facebook... am folosit identitatea paginii pe care o administrez... Aviz si celor care administreaza pagina de Facebook a forumului, sa adauge comentarii, poate asa mai miscam brontozaurul  :)
comenatriu facebook.jpg (114.59 KB; downloaded 10104 times)

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi George

Pana acum, niciun raspuns la comentarii...sunt curios daca stiu sa si dialogheze, nu doar sa faca afirmatii propagandistice...

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi Boggy

Costin wrote:
Asociatia Metrou Usor a transmis MT si Metrorex solicitarea de mai jos.


Bravo!

:bere:

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi freyutz

De curiozitate...pe ce pagina de facebook ai lasat comentariul acela? Pe pagina lor oficiala nu gasesc acele poze din screenshot-ul tau. Mi-e sa nu le fi postat pe o pagina neoficiala. Dar stai linistit, nici pe cea oficiala nu prea se oboseste nimeni sa raspunda...

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi Costin

Oricum, noi am vrut sa transmitem o solicitare formala pentru a primi informatii formale. Pe facebook poti spune multe. Iar informatiile respective par nerealiste, de aceea dorim sa le vedem puse (in forma de pe facebook sau oricare alta) pe o hartie cu semnatura si stampila. Apoi tragem concluziile.

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi freyutz

Asta clar. In momentul de fata, Metrorex are alte prioritati de o importanta mult mai mare decat terminarea lucrarilor incepute si anume balet si concerte de opera prin statii. Eu eram doar curios de fotografiile acelea aparute, intrucat nu le-am vazut pe nicaieri pana acum.

Btw, uitandu-ma zilele trecute pe pagina lor de Facebook am observat o echipa de studenti ce au facut o vizita pe santierul de pe M4. Am observat ca acolo se lucreaza destul de bine. Curiozitatea ma impinge sa ma intreb, de ce oare nu se fac astfel de vizite si pe M5, si de ce se doreste terminarea M4 in detrimentul M5.

 



Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi George

@freyutz: din discutii pe mesaj privat cu subway guru, care de vreo saptamana a intrat insa la fund (banuiesc, fara ironie, ca are treaba), contractul de pe M5 e un contract mult mai prost facut decat pe M4 (ceva cu FIDIC si culorile galben/rosu, nu vreau sa spun prostii, daca vrei, verific mesajele mai vechi si revin cu detalii), ceea ce genereaza neplati, divergente si stragegia dilatorie a constructorului, care trage de timp pana e platit.

Cam asta pare povestea reala, daca ce zice guru e adevarat.

 


Re: Solicitare informatii de la Metrorex si MT privind santi Florinds

Si daca sunt bani cum se umfla in pene cate unii, de ce nu se plateste ca sa nu aiba scuza constructorul?
I se ofera timp pentru ca nu are resurse suficiente pentru cele prea multe lucrari pe care le are si (nu) le merita.
Eu cred ca o parte din resursele alocate lui M5 (si anume pentru lucrarile la suprafata) au mers catre Piata Sudului, e doar o intuitie de-a mea, nu dati cu parul.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419381 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use