Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Bucla de întoarcere Baicului - Gara Obor - Ferdinand

89 posts, 35183 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Bucla de intoarcere Baicului - Gara de Est - Ferdinand 3mil

A se observa ce puțină lume așteaptă un 101/614 spre Electroaparataj. :D

 


Re: Bucla de intoarcere Baicului - Gara de Est - Ferdinand chrisu

Ieri am observat o echipa de interventii RATB care lucrau/sudau/etc. la sina de pe Baicului.

 


Re: Bucla de intoarcere Baicului - Gara de Est - Ferdinand georgica2704

N-ar fi rau ca o linie de tramvai sa intoarca din nou la Baicului. Linia 36 a fost un succes pe traseul Baicului -Pipera SA.

 


Re: Bucla de intoarcere Baicului - Gara de Est - Ferdinand dimitryyyy

Cel mai logic ar fi ca linia 14 sa intorca acolo , dar ar mai fi nevoie de o reconfigurare la macaze ,piese de cale la intersectia Ferdinand x Pantelimon, lasand loc liniei 55 la Cora Pantelimon ,care mi se pare mai utila ,rapida ,etc.
Mentionez ca intervalul bun pe care il are 14 acum se datoreaza faptului ca a primit si turele din 55 cand acesta a fost suspendat.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Bucla de intoarcere Baicului - Gara de Est - Ferdinand GPS

Deși e Off topic, pun si eu o întrebare aici: Nu ar mai trebui actualizata harta rețelei de tramvai cu zonele modernizate si nemodernizate?  :?

 


Re: Bucla de intoarcere Baicului - Gara de Est - Ferdinand Gabi23

Mare lucru nu s-a schimbat față de anul 2011, au trecut doar anii și degradarea peste rețea, am modificat  ;) .

 


Re: Bucla de intoarcere Baicului - Gara de Est - Ferdinand andrei11

# dimitryyyy. N-ar fi logic absolut deloc. Uita-te la 69  / 85, sunt cam goale troleele in zona aia. Sa mai bagam si un tramvai ?

 


Re: Bucla de intoarcere Baicului - Gara de Est - Ferdinand dimitryyyy

14 ar prelua calatorii si din zona Pantelimon ,in conditile in care nu ar mai stationa la gara ,cat despre troleibuze, 69 e ok dar 85 e una din multele glume proaste marca RATB.

 


Re: Bucla de întoarcere Baicului - Gara Obor - Ferdinand SirVlady

Capăt de linie la Gara Obor! Această buclă a mai fost "martoră" a încă o linie introdusă aici, și anume 21, de care nu știu să mai fi circulat aici în trecut. Ca o analogie a liniilor care au trecut pe acest tronson avem 36 (caracter temporar) și 52 (caracter permanent - desființată ulterior), iar acum trecem în revistă și linia 21. Acest tronson din punctul meu de vedere ar avea mare priză la public dacă ar fi o linie cu caracter permanent care să aibă capăt aici, bineînțeles, cu intervale decente, infrastructură modernizată și niște tramvaie pe măsura așteptărilor, însă deocamdată e doar un vis frumos. Lăsând dulcegăriile la o parte, vă invit să urmăriți ultimele tramvaie prezente pe linia 21 deviată la Gara Obor și posibil ultima dată când va fi circulată în forma actuală, linia fiind candidată la modernizare, aceasta fiind prezentă în lotul cu numărul 12 de modernizări linii de tramvai.

V3A-2010-CA #242 (21) + #202 (21) - Gara Obor - 31.03.2023.jpg (207.9 KB; downloaded 1648 times)

V3A-2010-CA #063 (21) Gara Obor - 31.03.2023.jpg (261.31 KB; downloaded 1648 times)

V3A-2010-CA #056 (21) + #320 (21) - Gara Obor - 31.03.2023.jpg (249.62 KB; downloaded 1648 times)

Bustec 21 Gara Obor.jpg (230.6 KB; downloaded 1646 times)

 


Re: Bucla de întoarcere Baicului - Gara Obor - Ferdinand andrei11

SirVlady wrote:
...ar avea mare priză la public dacă ar fi o linie cu caracter permanent care să aibă capăt aici, bineînțeles...

Şi celălalt capăt ?

 


Re: Bucla de întoarcere Baicului - Gara Obor - Ferdinand georgica2704

Ghencea sau Depoul Militari.

 


Re: Bucla de întoarcere Baicului - Gara Obor - Ferdinand andrei11

Şi de ce, mă rog, ar da năvală cei din WEST la Autogara Obor ? Sper că nu vă gândiţi la Gara CF. Sunt chiar aşa de mulţi care iau autobuzul spre Ţăndărei ? Propunem trasee fanteziste numai aşa, că trece o linie de tramvai în zonă ?

 


Re: Bucla de întoarcere Baicului - Gara Obor - Ferdinand georgica2704

Nu neapărat. Poate să fie limitat și la Obor. Dar este necesar o legătură între Militari și Pasajul Victoria, Obor adiacent la linia 21 spre Colentina ,doar că am văzut că în cele 4 luni cu tramvaie la Gara de Est , acestea nu au mers chiar goale.

 


Re: Bucla de întoarcere Baicului - Gara Obor - Ferdinand Chev Celios

Daca se va da drumul la trenurile urbane atunci neaparat va trebui o linie de tramvai la Gara Obor.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use