Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiDocumente strategice ale municipiului București

 

Topic: PMUD - Planul de Mobilitate Urbană Durabilă

73 posts, 30803 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila ByOnu

Chiar nu mai are relevanta, anul asta CLAR este gata!

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila TibiV

Uraaaa !
Terminăm în doar 6 ani !... :D

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila ByOnu

Mda, dupa ce am votat* Oprescu mai facem mofturi... :lol:

*nup

 



Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Nightwolf

Bai...ideea e simpla. Daca IF nu va fi integrat in Bucuresti, nu se va intampla nimic. Pe cand asa ceva?? :P

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila TibiV

Păi județul Ilfov a cam dispărut "de facto"...
Când o să dispară şi "de jure" ?!....
Păi când nu or să mai fie atâţia primari Pandelici cu legături strânse, chiar intime, în partide... :D

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Robert24

Am trimis observatiile Asociatiei Metrou Usor pe e-mail la CJ Ilfov si PMB.
Sa vedem ce se va intampla ulterior.

Documentul il gasiti si aici.
Raspuns PMUD.pdf
Raspuns PMUD.pdf (710.02 KB; downloaded 834 times)

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Florinds

Foarte frumos arata si lucruri foarte interesante. Am citit tot, multumim!

Buna observatia ca sunt probleme in zonele rezidentiale si noi ne gandim la M6, dar nu cred ca intereseaza pe cineva daca obiectivul e EC-ul si este una din cerinte (totusi sunt curios daca nu ni se ia dreptul sa organizam meciuri, clar nu meritam la ce infrastructura avem).

Pe de alta parte, e mai comod cu metroul si dureaza mai putin sa schimbi, nu mai ai nevoie de bilet etc. E cam peste mana in tara asta CFR-ul, in strainatate tot aia, liber la case, ajungi in 2 minute la tren etc. Aici din 50 case abia se deschid cateva, ori e o casiera la toaleta, alta numara banii, altele sunt in concediu etc. Daca nu sunt minimum 10 persoane la coada nu e OK.

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Robert24

Planul IDEAL (stiu... vise....) ar fi ca sa existe un tarif unitar, integrat pe tot transportul din zona metropolitana.
Adica un singur bilet - tren regional Otopeni - Gara + Metrou pana unde o fi + troleibuz 2 statii pana in fata blocului.
Oare om apuca sa vedem vreodata asa ceva la noi? Eu unul, inca sper!  :bere:

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Florinds

Asa e afara si se justifica pretul ridicat.

La noi fiecare vrea sa te jecmaneasca, metroul cu 4 lei, RATB-ul 1.8 lei pentru cateva statii (liniile sunt anacronice, ex. ce faci cu o linie 101, 102, 6xx, 8, 41 chiar, esti obligat sa schimbi) si cati lei ar mai fi subventia , mai iei si vreun tren apoi (cu trenuri pe distante scurte n-am mers niciodata nu stiu cat costa). Am pus la cat ar vrea fiecare sa ajunga calatoria.

Uitati-va si voi la harta metroului de la Barcelona, Londra, Paris etc si harta noastra de metrou cu statii din 3 in 3 statii RATB si doar inelul central si cateva bulevarde. Cum sa ceri banii astia pe jumatati de masura. Cartiere intregi si mari nu au acoperire, deci automat trebuie alte bilete (abonamente).

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila misterr

Nimic despre Săgeata Albastră (electrificată) pe Centură? Centura feroviară de est rămîne în continuare abandonată?
Pe mine mă interesa să ajung de acasă (Berceni - Apărătorii Patriei) la serviciu (Centură - între Tunari și Otopeni)...

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila TibiV

Ai perfectă dreptate...
Trenuri pe CF de centură la max. 15 minute mi se pare un proiect mult mai util decât multe OZN-uri pe care le visează unii şi alţii...
Doar că fiind vorba de CFR, cade în ograda Min.Transporturilor...
Berceanu a promovat proiectul, dar Berceanu este pa-pa tu-tu....

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Robert24

Dragi colegi, nu uitati ca acest plan se rezuma la urmatorii 13 ani si ceva.
Haideti sa fim realisti, incepem cu bucatele mici, iar in acest moment traseele de tren regional prioritare sunt:
- "M800" pentru rezolvarea marilor probleme de trafic din nord, rezolvabil usor cu construirea unor puncte de oprire si refacerea unui macaz pe accesul direct spre Gara Obor.
- "M700" la Aeroport avand in vedere ca M6 chiar daca multi spun ca e prioritar nu va fi gata mai devreme de 10 ani si
- "Centura de Vest" care are acces apropiat de zone rezidentiale.
Pe centura de est, din pacate totul e cam departe, fireste ca la un moment dat putem avea o linie inelara, dar macar sa vedem ca se incepe cu ceva :)

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila iliutu

Sper sa fi citit cineva de la PMB, BERD sau CJI prunctul nostru de vedere !

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Documente strategice ale municipiului București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use