De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Personalitati marcante, trecute in lumea de dincolo

54 posts, 27363 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Personalitati marcante, trecute in lumea de dincolo Adrian.B

Corneliu Vadim Tudor a murit!
 




Vadim Tudor binecunoscutul politician si scriitor a incetat din viata, la Spitalul Militar din Capitala.
Corneliu Vadim Tudor a murit. Reputatul politician si scriitor avea 65 de ani.

Cel supranumit "Tribunul" a fost internat de urgenta luni, 14 septembrie, la Spitalul Militar din Capitala.


Politicianul a ajuns la spital din cauza unor probleme respiratorii. La spital, el a facut infarct.

Corneliu Vadim Tudor avea mari probleme de sanatate. Era bolnav de inima si avea si diabet.

sursa: cancan.ro

 


Re: Personalitati marcante, trecute in lumea de dincolo Florinds

Dumnezeu sa-l ierte! Am vazut mai multe emisiuni cu el, am citit ziarele lui si nu inteleg cum cineva a avut timp sa asimileze atatea cunostinte.

 


Re: Personalitati marcante, trecute in lumea de dincolo shoppy

Da, 2 doctorate, multe carti scrise, mai bine lasa politica si isi vedea de carti...

 


Re: Personalitati marcante, trecute in lumea de dincolo alchimistul

Mare pacat ca isi umbrise personalitatea in ultima vreme cu injuraturi in dreapta si in stanga, dar si cu aparitii la emisiuni TV de neam-prost. Sa dea Dumnezeu sa-si gaseasca linistea acum  :popa:

 


Re: Personalitati marcante, trecute in lumea de dincolo Florinds

Chiar saptamana trecuta l-am vazut la Dan Negru si nu mi-a venit sa cred. Stiam bineinteles ca este o enciclopedie, dar nici chiar asa. La final au fost cateva intrebari grele, dar a raspuns bineinteles si a plecat cu 8700 RON. Si nu a raspuns oricum, ci chiar cu lectii de istorie pe langa fiecare intrebare.
La Capatos sa fie de neam prost emisiunea, dar cred ca a fost platit (ca si la Dan Negru), nu cred ca s-a dus din proprie initiativa... Era in mare criza de bani, pentru ca avea multi angajati, caini de hranit etc.

 


Re: Personalitati marcante, trecute in lumea de dincolo alchimistul

Oricat de buna ar fi plata, nu se cade sa te "prostituezi" moral fiind prezent la asemenea emisiuni. Asta i-a sifonat rau imaginea in ultimii ani. De ce ar vrea un om atat de scolit sa-i fie numele asociat cu Zavoranca sau cu "deputata" de la Bistrita, n-am sa inteleg. Nu mi-i imaginez pe Plesu, Patapievici, Liiceanu acceptand vreodata sa intre la Capatos. In rest, numai de bine!

 


Re: Personalitati marcante, trecute in lumea de dincolo Florinds

Conteaza ce ramane in urma lui cred. Am sa pun aici doua poezii de-ale lui care mie mi-au placut foarte mult.
Sunt atatia oameni de cultura care s-au prostituat prin reclame la detergenti, banci, serialele de la ProTV. Nu ii poti condamna, Marius Manole a spus ca mananca toata ziua de 5 lei.

LUNA NEAGRĂ

Cum intră rugina în frunze
Cu foşnet de bronz vegetal
Aşa intră boala în oameni
Discret, sau de-a dreptul brutal.

Şi frunza rezistă o vreme
Pe creanga pe care-a crescut
Apoi, duhul toamnei o rupe
Se leagănă-n vînt şi-a căzut.

Tot astfel şi omul se schimbă
La faţă-n reflex arămiu
Se clatină singur, o vreme
Şi cade, şi nu mai e viu.

Dar frunza renaşte la viaţă
Pe ramul aceluiaşi pom
E Paşte-n întreg Universul -
De ce n-ar renaşte şi-un om?

Alege-ţi o stea, sau o frunză
Tu, om care speri în minuni
Nimic nu se stinge cu totul
Noi sîntem la moarte imuni.

E ultimul clopot al toamnei
Noiembrie - vreau să mă-mbăt
Precum o actriţă-n cabină
Azi, ploaia se schimbă-n omăt.

Ce an blestemat se termină!
A fost Luna Neagră, sau ce?
Hai, pleacă odată, e timpul
Ce milă de tine îmi e!

Nimic nu a mers, dimpotrivă
Eşecuri, depresii, necaz
Iar cîinele rău încă muşcă
Şi încă ne scuipă-n obraz.

Cad frunzele toamnei de ghiaţă
Pe-al patriei noastre cavou
Adio, dar ce ne aşteaptă
Oh, Doamne, în Anul cel Nou?

CORNELIU VADIM TUDOR
Noaptea de 1 spre 2 noiembrie 2014
(Sîmbătă spre duminică)


FARSA UNOR NOI ALEGERI
Motto: „Te-or întrece nătărăii"...
MIHAI EMINESCU

Doamne, m-ai lăsat din braţe
Gata, pîn' aici mi-a fost!
Jungla cu maimuţe hoaţe
Face viaţa fără rost.

Totu-n ţară-i viceversa
Infractoru-i om cinstit
Mafia îi dă perversa
Unui neam dezmoştenit.

Legile au luat-o razna
Anarhia e în toi
Unde s-a cîntat priceazna -
Maneliştii sînt eroi.

România astăzi are
Cerşetori, nu cetăţeni
Şi cît vezi din zare-n zare
Lumea stă pe la pomeni.

Doamne, eu mă uit cu jale
Timpul parcă e dement
Curve, peşti şi haimanale
În Guvern şi Parlament.

Noi alegeri? Altă farsă!
Dă-i cu bere, dă-i cu vin -
Faţa Ta de ce-i întoarsă
De la acest neam creştin?

Cît mai ţine mascarada
Şi de ce acest blestem?
De exişti, să-mi faci dovada:
Vino, Doamne, cînd Te chem!

Corneliu Vadim Tudor
2 octombrie 2014

 



Re: Personalitati marcante, trecute in lumea de dincolo aztec

Regele a murit.
Ultimul.
Pacat.

 



Re: Personalitati marcante, trecute in lumea de dincolo mcosmin

http://adevarul.ro/news/eveniment/anchetatori-moartea-jurnalistului-andrei-gheorghe-nu-suspecta-gata-rezultatul-testului-toxicologic-1_5ab108d1df52022f75cf15eb/index.html

Din primele verificări, nu sunt indicii că moartea jurnalistului Andrei Gheorghe ar fi fost una suspectă, acesta fiind cunoscut ca suferind de afecţiuni cardiace şi având un infarct în trecut, au declarat surse judiciare, pentru Mediafax. Ştiri pe aceeaşi temă Liviu Mihai, după moartea lui Andrei Gheorghe: „Un rebel. Un timid tâm... Anchetatorii spun că jurnalistul Andrei Gheorghe era cunoscut cu afecţiuni cardiace, suferind un infarct în trecut. Cercetările continuă în acest caz, doctorii de la Serviciul Judeţean de Medicină Legală care au efectuat autopsia, urmând să se pronunţe după ce vor primi, în aproximativ o săptămână, rezultatele testului toxicologic, au spus sursele menţionate. Jurnalistul Andrei Gheorghe, realizator de radio a murit, luni seara, la vârsta de 56 de ani, potrivit IPJ Ilfov. Andrei Gheorghe a fost găsit decedat acasă. Decesul a fost constatat în urma unui apel la 112, în urma căruia poliţistii s-au deplasat la o adresă din Voluntari, unde a fost găsită o persoană decedată, în baia locuinţei. Ulterior, s-a confirmat că persoana era Andrei Gheorghe, conform IPJ Ilfov. În jurul orei 22:15, un apel la 112 anunţa că o persoană este decedată la locuinţa sa din Voluntari. Cel care a sunat era un îngrijitor. Echipajul de ambulanţă sosit la faţa locului a constatat decesul. Medicul legist a stablit că Andrei Gheorghe a murit din cauza unui stop cardio-respirator. Poliţia a deschis în acest caz un dosar de moarte suspectă. Mesaje emoţionante pe Facebook Ultimul mesaj al lui Andrei Gheorghe pe Facebook a fost scris în urmă cu o lună: "Totul trece. În cazul de faţă a trecut şi ultima interdicţie şi după 30 de zile vă spun iarăşi, Salutare! M-am întors şi sunt acelaşi, cu aceleaşi ocupaţii. Voi continua să trollez demnitari, medici, profesori, popi, îngeri, catedrale, antisemiţi, homofobi, legionari, negaţionişti şi alte asemenea făpturi imbecile. Cu drag, ag”. Fosta soţie a jurnalistului, Petruţa Gheorghe a transmis un mesaj emoţionant: “Iubitul meu care nu mai eşti aici... rămâi doar în inimile noastre. O să spun despre tine că eşti extraordinar, că ai trăit extraordinar, ai iubit şi greşit şi făcut lucruri extraordinare. Aşa erai tu, extraordinar… Aşa o să rămâi în memoria şi inimile noastre”. "Ce a făcut Andrei Gheorghe rămâne în inimă. Îi fac o reverenţă. Cred că s-a dus spre un microfon mai bun”, a spus Răzvan Exarhu marţi dimineaţă la Rock FM. Vlad Petreanu, realizator Europa FM: “Andrei a învăţat mii de oameni din ţara asta că părerea lor contează - şi contează şi modul în care se exprimă. Le-a dat spaţiu de emisie ascultătorilor săi şi le-a dat voie să spună practic orice în eter, ca să demonstreze că libertatea de exprimare se apără prin exercitare - şi ca să demonstreze, în acelaşi timp, că nu orice fel de exprimare e şi valoroasă. Dacă ar fi să identific acea trăsătură de caracter care să-l descrie cel mai bine pe Andrei, aceasta ar fi sinceritatea. Andrei putea fi brutal în sinceritatea lui, neplăcut, aţos, înţepător, obraznic, dar nu mi-l aduc aminte să fi făcut vreodată sluj sau compromisuri de dragul cuiva - patron, public, parteneri de afaceri. Cred că sinceritatea asta l-a izolat şi l-a şi consumat, în cele din urmă”. Pe pagina de Facebook "Remembering Andrei Gheorghe", prietenii i-au făcut o reverenţă omului de radio şi televiziune.

 


Re: Personalitati marcante, trecute in lumea de dincolo andrei11

Hai că  asta e chiar culmea, de când Andrei Gheorghe a fost personalitate marcantă ?

 


Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420653 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use