Infrastructura feroviară din RomâniaMagistrale de cale feratăMagistrala 800

 

Topic: Magistrala 800: București Nord - Constanța - Mangalia

46 posts, 23731 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Magistrala 800: Bucuresti Nord - Constanta - Mangalia stakee

Un documentar scurt, despre cum functioneaza un macaz, si poate va lamureste ce e cu contrasina aceea.

http://www.youtube.com/watch?v=ZuR5QTlfOzk

 


Re: Magistrala 800: Bucuresti Nord - Constanta - Mangalia puidemorosan

Acesta este un macaz cu inima mobila. Acest tip de macaz se folosește pentru treceri în abatere cu viteze mari. În Romania, viteza maxima de trecere în abatere pe un schimbător de cale cu inima fixa este de 90 km/h. În Spania la una din însoțirile pe care le-am făcut cu un tren Alvia, ne-au trimis de pe un fir pe altul la 200 km/h. Problema este tangenta macazului

 


Re: Magistrala 800: Bucuresti Nord - Constanta - Mangalia shoppy

Gimi 65 solo cu 14 etajate, bravo, cine zicea ca nu se poate?...

 


Re: Magistrala 800: Bucuresti Nord - Constanta - Mangalia Robert24

A mers si cu 15 :)
Singura problema e ca de la vreo 10-12 vagoane in sus nu mai are putere sa dea curent si pentru AC. Asa ca in acele etajate e o sauna bestiala intre Constanta si Mangalia!

 


Re: Magistrala 800: Bucuresti Nord - Constanta - Mangalia Aron

Mai exact intre Mangalia si Constanta. Dimineata cand pleaca de la Constanta spre Mangalia se mentine racoarea mai ales ca e dimineata, chiar nu am sesizat sa devina mai cald sau ceva de genu. Dar la ora 16 cand pleaca inapoi spre Constanta atunci e jale. Eu cred ca am vazut maximul de vagoane pana acuma, erau 15 intre Mangalia - Constanta, iar la Constanta au mai lipit unul. Asta s-a intamplat pe 4 august. :D

 



Re: Magistrala 800: Bucuresti Nord - Constanta - Mangalia Goldmund

Am gasit si eu o filmare mai noua cu M800 reabilitat, filmare completa:





Pacat ca filmarile nu se fac din cabina locomotivei(sper sa nu fie si asta un secret de stat)

 


Re: Magistrala 800: Bucuresti Nord - Constanta - Mangalia shoppy

E interzis accesul persoanelor neautorizate in cabina locomotivei, si cum aia nu stiu pe cine sa mai dea afara...
Foarte tare filmarea, incepe in sfarsit sa semene si la noi a ceva...

 


Re: Magistrala 800: Bucuresti Nord - Constanta - Mangalia Lixandru Dragos-Liviu

Aduc un film găsit de mine pe youtube, cu filmarea din cabină, astfel:
Bucureşti Nord – Constanţa




Filmele aparţin utilizatorului nonamedrummer2010

 


De ce nu s-a electrificat tronsonul Agigea Nord-Mangalia? gaddy

Am şi eu două întrebări pentru cunoscători legate de Tronsonul CFR - Constanţa - Mangalia sau Agigea Nord - Mangalia mai exact.
De ce nu s-au creat două linii şi nu s-a electrificat de când a fost creat acest tronson? Pentru că era nevoie mare. Care au fost motivele neelectrificării acestei linii?
Şi credeţi că în viitor se va electrifica şi reabilita ?
__________________________
Edit andrei 11 : Va faceti pentru a doua oara responsabil pentru nerespectarea punctului 12 din regulament. Va rog insistent cititi regulamentul forumului. Mii de multumiri.

 


Re: Magistrala 800: Bucuresti Nord - Constanta - Mangalia stakee

Pentru ca nu mai e Ceausescu si sunt multe firme de autocare/dube :lol:

 


Re: Magistrala 800: Bucuresti Nord - Constanta - Mangalia andrei11

De reabilitat ar trebui sa se reabiliteze ca sa se circule cu viteza normala...
In rest totul tine de rentabilitate, de calcule economice.
Iar in ceea ce priveste incarcarea liniei Mangalia - Constanta am impresia ca e la capacitate maxima numai in sezon. Deci nu se justifica dublarea ei. Sunt "cruci" in multe statii : Neptun / Costinesti / Eforie Sud / Nord / Agigea. Cati km sunt intre Constanta si Mangalia ?  Ca nu gasesc pe internet pretioasa informatie asa, la prima cautare.

 



Re: Magistrala 800: Bucuresti Nord - Constanta - Mangalia georgica2704

Sunt de fapt 44 de kilometri.  ;)

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Magistrala 800  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418807 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use