Tarifele transportului public din Bucuresti

Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi

Tarifele transportului public din Bucuresti

Mesajde Robert24 » Mie, 22 Apr 2015, 13:09

S-a tot vorbit in ultima perioada despre costul calatoriei in Bucuresti raportat cu alte capitale din zona.
Am facut un mic research si iata rezultatele:
tarife.PNG
tarife.PNG (22.74 KiB) Vizualizat de 2459 ori
41: A, AL, AND, B, BG, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EST, F, FIN, FL, GB, GR, H, HR, I, IL, IRL, LT, LV, MC, MD, N, NL, P, PA, PL, RO, S, SLO, SK, SRB, TR, UAE, USA, V
----------
2018: 40.006 mile (64.384 km) în aer / 9.455 km pe calea ferată - 1.12.2019: 19.606 mile (31.553 km) în aer / 9.028 km pe calea ferată
Robert24
Site Admin

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures

Mesajde 133 313 » Mie, 22 Apr 2015, 13:18

Si comparatia rutelor disponibile, a destinatiilor...? Ca iar ne scoatem ochii aiurea ce si cat trebuie sa scumpim cand controlorii zboara (in curand) pe fereastra. :twisted:
P.S. Salariul mediu net include si munca la negru, zilieri, chestii...? :twisted:
133 313

Mesajde florin » Mie, 22 Apr 2015, 15:08

Da, Robert, te rog introdu' în calcul și încălzirea globală, exploziile solare și prețul acadelelor. Special pentru colegii cârcotași. :roll:

Multumesc pentru efort, se vede cu ochiul liber că prețul biletelor este mic. Dar să le păstrăm așa, avem 55 de ture lipsă la tramvaie, nu contează, 'eftin să fie!
florin
Membru Silver

Mesajde 133 313 » Mie, 22 Apr 2015, 21:18

De ne-ar duce si pe noi citarele pana la Sagrada Familia sau macar pana la turnul lui Eiffel... :|
E mic domnule, ce mai. Dar trebuie sa va ganditi si la soarta controlorilor, ca risca sa zboare prin parbiz. :twisted:
P.S. Si va repet ca salariul mediu net in Romania nu-i 1866lei. Nu stiu unde l-ati gasit dar nu-i ala. Poate in ratb.
133 313

Mesajde Florinds » Joi, 23 Apr 2015, 07:45

Analiza e clar trasa din patent pentru a iesi un anumit rezultat, de ce e luat ca baza de calcul un salariu de 1866 lei?
Eu vorbeam de salariul minim, pentru ca si cei cu salariul minim trebuie sa mearga cu transportul in comun, ca sa nu spun ca este singura varianta pentru ei. Este 900 lei brut! -> aprox 600 lei net, de ori mai mic, de trei ori mai putine calatorii.
Nu stiu daca la ceilalti exista discrepanta asta.

De asemenea comparatia s-a facut cu alte tari unde salariile sunt destul de mici.
De ce nu faceti comparatia cu Paris, Berlin, Viena, unde pretul este asemanator, dar alt salariu minim.
O alta problema, de ce nu se spune si cate mijloace schimbi ca sa ajungi la o anumita destinatie? tramvai + tramvai + metrou + tramvai de ex.?
Alt exemplu: tramvai (8,25) + autobuz (x68) + autobuz (336, 601) + troleu (70, 92)? Asa patiti si in Viena? In general am mers cu o singura linie, maxim doua pana la destinatie.
Ce relevanta mai are un cost de 1.3 lei / calatorie cand schimbi de 7 ori pe zi.

De ce nu spunem si conditiile, a mers careva cu 32? Poate e un exemplu nefericit din cauza faunei, dar sunt si alte zone OK unde mijloacele arata execrabil.
Florinds
Membru Silver

Mesajde Robert24 » Joi, 23 Apr 2015, 07:51

Florinds, de ce nu pui tu mana sa faci ce calcule vrei?
E usor sa dai din papagal aiurea, nu?
Eventual fa o comparatie si cu orase de prin Africa si Asia?.....
41: A, AL, AND, B, BG, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EST, F, FIN, FL, GB, GR, H, HR, I, IL, IRL, LT, LV, MC, MD, N, NL, P, PA, PL, RO, S, SLO, SK, SRB, TR, UAE, USA, V
----------
2018: 40.006 mile (64.384 km) în aer / 9.455 km pe calea ferată - 1.12.2019: 19.606 mile (31.553 km) în aer / 9.028 km pe calea ferată
Robert24
Site Admin

Mesajde Florinds » Joi, 23 Apr 2015, 08:07

OK, o sa o fac in weekend, mi se pare chiar aiurea sa tragi pentru un anumit rezultat. Tocmai, ne comparam cu Europa, nu suntem aici?
Frumoasa exprimare pentru un admin...
Florinds
Membru Silver

Mesajde Costin » Joi, 23 Apr 2015, 08:20

Verificam si noi informatia inainte sa ne atacam asa usor?... :roll:

În luna decembrie 2014, câştigul salarial mediu nominal brut a fost de 2582 lei, cu 7% mai mare decât în luna noiembrie 2014, potrivit Institutului Național de Statistică (INS).

Câştigul salarial mediu nominal net a fost de 1866 lei, în creştere faţă de luna precedentă cu 123 lei (7,1%).

http://www.capital.ro/ins-salariul-medi...steri.html
Costin
Site Admin

Mesajde Florinds » Joi, 23 Apr 2015, 08:37

Cos, sunt economist...
Salariul mediu este diferit de cel minim, nu am contestat cifrele lui Robert, chiar o sa folosesc unele din ele, si anume pretul abonamentului. Voi face analiza pe salariul minim, salariul mediu este inselator pentru ca sunt discrepante foarte mari, iar mediile nu sunt relevante. Daca intr-un grup sunt 5 copii cu inaltime de 1 m si aduci printre ei pe Ghita Muresan (afaceristi, parlamentari sa zic), nu inseamna ca media celor 6 va fi relevanta.
Florinds
Membru Silver

Mesajde Robert24 » Joi, 23 Apr 2015, 09:04

Atata vreme cat transportul public este destinat tuturor persoanelor, este absolut normal ca aceasta comparatie sa fie realizata folosind veniturile medii nete.
Nu doar cei cu salariul minim folosesc transportul in comun. Iar diferenta intre salariul minim si cel mediu este oriunde in lumea asta...
Chiar crezi ca am avut vreun interes sa trag de rezultate?!?!?

PS: Puteam sa folosesc salariile medii in respectivele orase, iar daca faceam asta, salariul mediu in Bucuresti este deja undeva la vreo 2400 lei net!
PS2: Daca esti economist, si nu numai, ar trebui sa stii ca salariul minim brut in RO este 975 lei, adica aprox. 725 lei net...
----------
Robert24
Site Admin

Mesajde 133 313 » Joi, 23 Apr 2015, 09:10

Eu zic 3000. Da cineva mai mult? :)
E adevarat nu zic de la INS, zic din... Cora poftim, ca se uita casierele la mine ca la extraterestru la un bon de 300 lei. Si ma umplu de puncte la tigai, feonuri, si mai stiu eu ce tampenii. :P
P.S. Pacat ca nu pot sa cumpar abonamentul pe tichete de masa.
133 313

Mesajde Florinds » Joi, 23 Apr 2015, 09:32

Salariul minim brut, nu net de 975. Scuze, eu am zis 900, dar de curand s-a modificat. Oricum vei vedea, bunul simt spune ca in Romania serviciile sunt mult mai scumpe raportate la salarii in comparatie cu celelalte tari din Europa si oricum urma sa caut date oficiale.
Florinds
Membru Silver

Mesajde survola » Joi, 23 Apr 2015, 13:39

Normal, cheltuielile fixe sunt cam la fel.
survola
Membru Silver

Mesajde Florinds » Dum, 26 Apr 2015, 10:33

Stam intr-adevar bine la transportul la suprafata, dar aici trebuie rezolvata intai problema neplatitorilor. Mai poti creste, dar parerea mea personala este ca suma incasata va fi mai mica. Pentru cateva statii lumea va prefera alte solutii, iar pentru distante lungi nu vor cumpara bilet utilizand diferite metode de evitare a validarii.
O mentiune: in capitalele care se respecta ai o multime de avantaje pentru tichetul cumparat... In Lisabona ai acces la lifturi de exemplu, in altele acces la muzee etc.
Alta mentiune: am pus pretul maxim, pentru zona centrala. As fi calculat si pentru Londra, dar mi s-a parut complicat si am sarit.

Se mai poate edita... E un punct de plecare. Salariul minim mi s-a parut foarte mic in mai multe tari fata de cel mediu, deci pana la urma m-am dezavantajat singur. :) Dar chiar si asa per total avem un transport mai scump raportat la alte tari europene, cu exceptia Bulgariei.
Fişiere ataşate
Comparatie.jpg
Comparatie.jpg (49.01 KiB) Vizualizat de 3272 ori
Florinds
Membru Silver

Următorul

Înapoi la Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi