MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stația Aparătorii Patriei

47 posts, 23523 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Stația Aparătorii Patriei sab

De ce putea fi amenajat doar pe sensul spre centru ?

 


Re: Stiri misterr

S-a discutat la vremea respectivă aici pe forum...

Mai pun o dată schița:



AP_piata.png (19.02 KB; downloaded 6617 times)

 


Re: Stiri andrei11

Acum vin eu si pun intrebarea, de ce sa fie amenajat numai spre centru ? ( accesul )

 


Re: Stiri misterr

Nu știu la ce te gîndești... La un vestibul suprateran, ca la IMGB?
Ca să modifici stația în capătul ăla, trebuie să dărîmi jumătate din piața abia amenajată, și să te extinzi cu șantierul pînă în mijlocul șos. Berceni! A fost deranj acolo și pentru liftul spre IMGB, care ocupa mult mai puțin loc.
Accesul propus de Piedone se putea amenaja, dar trebuia făcut odată cu piața, acum e tardiv...

 


Re: Stiri andrei11

Eu cred ca e o confuzie la mijloc, si anume :
Accesul e gata amenajat, îi trebuie scara.
Se foloseste pur si simplu trecerea aceea pe sub linii ca sa ajungi pe culoarul care da la acces.
Chiar nu inteleg unde este incurcatura.  :roll:
Recunosc ca nu am trecut pe acolo decat ca si sofer cu auto, vrei sa spui ca"Intrarea lui Piedone" pur si simplu au astupat-o  :?:
Acolo totul e subteran, pur si simplu trebuie (re)creat accesul  :!:
De  pe Google se vede ca accesul e (inca) liber.

 


Re: Stiri misterr

AP_accese.png (19.71 KB; downloaded 6570 times)




Roșu - eu ieșind din metrou cînd vin din oraș (de la Piața Victoriei)
Mov - traseul propus de tine pentru a ajunge în piață (presupune coborît / urcat prin subtraversare, întoarceri înainte / înapoi, multe coturi la 90°
Verde - traseul actual pentru a ajunge în piață (din care jumătate pe la suprafață)

Care ți se pare mai scurt și mai simplu?

Accesul lui Piedone... cred că acum dă undeva în piață, sub magazinul Cocorico...

 


Re: Stiri andrei11

misterr wrote:
Accesul lui Piedone... cred că acum dă undeva în piață, sub magazinul Cocorico...

:popa:
Da, dar daca esti langa usa mecanicului ( cand vii din centru ) e mai usormovul. Nu ?

 


Re: Stiri misterr

Așa e, oricum eu la Victoriei intru prin capătul celălalt și străbat tot peronul ca să fiu aproape de ieșire la Apărători.

Am intrat în piață și am încercat să găsesc capacul de la „intrarea secretă”, dar nu se vede nici un chepeneag, cred că au zidit-o bine (sau o fi în biroul șefului pieței?). Nici nu știu dacă e legal, în caz de război era utilă, din adăpostul de la metrou puteam ieși din cînd în cînd direct în piață să mai luăm de-ale gurii...

Cred că ne-am întins destul cu off-topicul, dacă mai e nevoie de detalii putem continua discuția în topicul dedicat.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Pana la urma acea subtraversare a liniilor de la Aparatori a fost facuta doar ca sa ajungi la adapostul (care nu mai este atat de) secret) ?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex misterr

După cum îi spune și numele, e făcută ca să ajungi de la un peron la altul dacă vrei să schimbi sensul de mers (vezi „șchița”, - adăpostul e la nivelul peronului, subtraversarea e cu un nivel mai jos, trece pe sub linii), dar din motive „secrete” e închisă cu un grilaj... Cîndva, la început, a fost deschisă, am străbătut-o și eu de cîteva ori - doar din curiozitate, nu aveam alt motiv.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Nu imi explic de ce ai schimba peronul subtraversand liniile, in conditiile in care singurul acces este in capatul celalalt. :?  
Doar daca ai gresit directia si ai coborat la peronul care nu trebuia, ai mers ca bezmeticul (aproape) toata statia si te-ai trezit acolo ca ai gresit. Altfel, mi se pare inutila subtraversarea asta .

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Costin

Toata iarna era plina de apa subtraversarea... nivelul varia (de la 10-20 cm la 50-60 cm si nu, nu exagerez) de la o zi la alta, iar acum e uscata...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Asta ar fi un motiv bun pentru inchidere. Ramane sa ne explicam ratiunea construirii acelei subtraversari. Posibil sa tina de normele PSI sau ceva asemanator...

 


Despre statia Aparatori andrei11

Explicatii de-a dreptul geniale, Caragiale, de ce nu te-ai nascut mai tarziu ?
Aparatori.jpg (156.36 KB; downloaded 7026 times)

sab wrote:
Asta ar fi un motiv bun pentru inchidere.

Păi nu e inchisa de ani buni  :?:

 


 
Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419381 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use