Infrastructura feroviară din RomâniaMagistrale de cale feratăMagistrala 700

 

Topic: Linia 704: (Galati) Barbosi - Tecuci - Marasesti

22 posts, 35176 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: 704: Galati ---Barbosi---Tecuci--- Marasesti Onofrei Sergiu-Gabriel

Gabi23 wrote:
În primul rand, foarte frumos reportajul realizat felicitări!  :)
În al doilea rând, scuzaţi de offtopic, dar ce LDH-uri seria 82 avea/are Dep Galaţi?


Multumesc frumos Gabi-23....dar este placerea mea si pasiune in acelasi timp.
Una dintre LDH-uri  era:  82-0381-2. O stiu sigur caci facea des Galati---Marasesti.

 


Re: Linia 704: Galati - Barbosi - Tecuci - Marasesti Onofrei Sergiu-Gabriel

Se pare ca de cateva zile trenul de dimineata dn Galati catre Marasesti ( 7.40) si perechea de intoarcere la 16.03, este IN PREMIERA tractat de locomotiva ELECTRICA! Mi-au confirmat colegi de serviciu care fac naveta pe aceasta ruta! Voi merge in teren si va voi impartasi imagini concrete!!!

 


  • KGV
  • Posted:
  •  

Re: Linia 704: Galati - Barbosi - Tecuci - Marasesti KGV

Onofrei Sergiu-Gabriel wrote:
Se pare ca de cateva zile trenul de dimineata dn Galati catre Marasesti ( 7.40) si perechea de intoarcere la 16.03, este IN PREMIERA tractat de locomotiva ELECTRICA! Mi-au confirmat colegi de serviciu care fac naveta pe aceasta ruta! Voi merge in teren si va voi impartasi imagini concrete!!!


Da R7570/7577 are RE 58 1011/1211/1311 , dar am prins si regio cu EA+26-16+20-55+20-55, plus ca mai sunt si pe alte regio rame electrice pe 704.

 


Re: Linia 704: Galati - Barbosi - Tecuci - Marasesti Onofrei Sergiu-Gabriel

Intamplator, azi am surprins tractiune electrica pe Linia-704: Galati---Tecuci---Marasesti si retur! La orele 13.54, am surprins in aceasta fotografie ( imi cer scuze ca este facuta cu telefonul dar veneam cu treaba din alta parte si nu am avut camera la mine!), trenul Regio-7575 (care pleaca din Marasesti la orele 11.15 si soseste in Galati la 14.05), compus din Rama-Electrica serie 58, ex SNCF-Franta. Se observa destul de bine in planul doi, Rama electrica, in plina viteza catre Galati.

Iata imaginea surprinsa azi la ora 13.54:




photo hosting sites


Daca o sa reusesc, o sa prind in seara asta si perechea care pleaca de la Galati catre Marasesti la 17.28.

 


Re: Linia 704:(Galati) Barbosi - Tecuci - Marasesti stefan_br

7576 cu rama Z. Desigur ramele electrice circula pe 704 in locul trenurilor cu un flux de calatori mai mic.Pana cand nu se va construi acea statie de redresare de la Hanu Conachi nu o sa vedem LE+vagoane.
IMG_0892.JPG (274.87 KB; downloaded 5238 times)

 


Re: Linia 704:(Galati) Barbosi - Tecuci - Marasesti stefan_br

Sendreni; 21 iunie 2014
IMG_2058.JPG (206.34 KB; downloaded 5188 times)

 


Re: Linia 704:(Galati) Barbosi - Tecuci - Marasesti Onofrei Sergiu-Gabriel

Salut prieteni!
Iată că și la Galați sub noua conducere a CFR Călători, lucrurile încep să devină normale.
    Primăvara...a trecut pragul caselor noastre iar iarna asta  (care numai iarnă nu a fost spre bucuria noastră a cicliștilor) ne-a permis ca urcatul bicicletelor în cui. ..să îl amânăm pentru o altă iarnă mai ,,destoinica" decât asta. Am pedalat prin puțina zăpadă, am pedalat pe Lacul Brateș. ..Ei bine. ..e timpul pentru a treia ediție a turului Galați --- Mărășești cu bicicletele și întoarcere cu trenul.
    Din experiența anilor trecuți am învățat și ne-am confruntat cu niște mici probleme la întoarcerea cu trenul.
     Am făcut câteva deplasări cu trenul pe Galați --- Mărășești. Pot spune cu certitudine că au dispărut automotoarele incomode care nu ne permitea accesul: automotoare LVT și Malaxa din anii 30' sau 50'!  Avem tracțiune electrică fie cu rame electrice, fie locomotive electrice și vagoane etajate modernizate ( serie 26 -16 sau 36 -16 ) împreună cu vagoane compartimentate tot modernizate  (serie 20 -55). După vizita la gara CFR Galați, sfatul doamnei de la biroul călători  (voiaj) este acela. După ce stabilim numărul de cicliști cumpărători de bilet  (taxa de 5 lei per bicicletă ), depunem cu o lună înainte de plecare o cerere la Regionala CFR Galați prin care solicităm atașarea unui vagon suplimentar de călători. Este posibil și e dreptul nostru! Putem merge împreună,  mai mulți să solicităm acest lucru, depunem cererea și avem asigurat vagon suplimentar. Bine. ..Dacă prin absurd o să fim 5-6 inși. ..nu solicităm vagon suplimentar. Apoi  achitarea biletelor și taxei de biciclete. Bineînțeles beneficiem de reduceri: călătoria în grup, bilete cu anticipație, etc.
       

      Va fi o tura de sosea de 110 km -dus- de la Galati la Marasesti! Traseul...Galati-Sendreni-Hanu Conachi (pauza de luat masa)-Tecuci (pauza de hidratare in Parcul Central)-Cosmesti-Marasesti/Mausoleu-Mrasesti/Gara. Punctul de plecare va fi -celebra de-acum locatie- Peco de vis a vis de Cimitirul ,,Catusa" ( Catedrala ,,Sf. Paraschiva"). Intalnirea ora 7.00 iar plecarea la 7.30! Turul va fi unul lejer in functie de cel din coada! Vom face popasuri, opriri, voie buna.
 Intoarcerea de la Marasesti catre casa, o vom face cu trenul care are ora de plecare din Marasesti: 16.00. Pretul de calatorie Mararsesti --- Galati este 16 lei la care se adauga taxa de bicicleta 5 lei!
 OBLIGATORIU:
-Carte de indentitate,
- Bicicleta in stare buna de functionare
- Casca de protectie pe cap
-Lumini
- Trusa cu scule, kit de pana si camera de rezerva , pompa
- Apa si rezerva de apă!

....Ei bine. ..Am reușit împreună cu un alt ciclist din Clubul de Ciclism Galați să rezervăm pentru noi peste 30 de bicicliști un vagon etajat serie 26-16 pentru întoarcerea înapoi de la Mărășești spre Galați!
  Mai jos fotografia lui Pisti91!
P1330784.jpg (222.76 KB; downloaded 4618 times)

 


Re: Linia 704: (Galati) Barbosi - Tecuci - Marasesti orex

SRCF GALAȚI a semnat 6 contracte pentru lucrări tip QUICK WINS pe liniile CF MĂRĂȘEȘTI - TECUCI NORD și ADJUD - SICULENI
Compania Națională de Căi Ferate CFR SA vă informează că Sucursala Regională CF GALAȚI a semnat astăzi, 21 decembrie 2022, 6 contracte în valoare totală de 73,07 MILIOANE LEI, fără TVA, pentru execuția lucrărilor tip QUICK WINS - ridicarea restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii, finanțate prin Planul Naţional de Redresare și Reziliență (PNRR).

SUCURSALA REGIONALĂ CF GALAȚI și WIEBE ROMÂNIA SRL BUCUREȘTI au semnat astăzi 6contracte pentru execuția lucrărilor de tip QUICK WINS, pe liniile CF MĂRĂȘEȘTI - TECUCI NORD și ADJUD - SICULENI.

Valoarea totală a celor 6 contracte de lucrări este de 73.077.610,12lei, fără TVA, cu finanțare asigurată din fonduri nerambursabile PNRR și au drept scop ridicarea restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii și creșterea vitezei de circulație la 120 km/h (funcție de configurația traseului),pe următoarele loturi:
• Lot 1Stația CF Cosmești, km 229+390 - 229+545 (fir I+II)
•Lot 2 Stația CF Cosmești, km 230+440 - 230+606 (fir I+II)
• Lot 3Racordare Cosmești - Tecuci Nord, km 235+520 - 237+600 (linie simplă)
• Lot 4Cosmești - Tecuci Sud, km 235+520 - 237+600 (fir II)
• Lot 5Tecuci - Tecuci Nord, km 238+520 - 241+000 (linie simplă)
• Lot 6Adjud - Urechești, km 0+000 - 2+545 (linie simplă)

Menționăm faptul că, în cadrul celor 6 contracte, fiecare cu durata de implementare de 24 de luni, antreprenorul va executa lucrări de tip QUICK WINS, pe o lungime totală de 12,065 km CF, cu materiale de cale noi achiziționate de constructor, lucrări care vizează înlocuirea punctuală a elementelor componente ale suprastructurii căii - șină, traverse, aparate de cale, piatră spartă - sau orice alt element care va conduce la creșterea vitezei de circulație pentru trenurile de călători și marfă, cu impact direct și imediat asupra duratei de călătorie și/sau asupra creșterii siguranței și a confortului călătorilor.

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Magistrala 700  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420544 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use